- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šiaurės Korėjos pareigūnai pirmą kartą buvo pastebėti dėvintys atlapo ženkliukus su lyderio Kim Jong Uno (Kim Čen Uno) atvaizdu.
Tai dar vienas ženklas, kad šalies vadovas didina savo asmenybės kultą iki tokio lygio, koks buvo suteiktas velioniams jo tėvui ir seneliui.
Šiaurės Korėjos gyventojai privalo prie širdies nešioti ženklelius, ant kurių dešimtmečius buvo vaizduojamas šalies įkūrėjas Kim Il Sungas (Kim Ir Senas), jo sūnus Kim Jong Ilas (Kim Čen Iras) arba abu.
Kim Jong Unui skirtų ženkliukų egzistavimas nebuvo patvirtintas, kol sekmadienį valstybinė žiniasklaida paskelbė nuotraukų, kuriose matyti, kaip valdančiosios Darbininkų partijos posėdyje pareigūnai nešioja tokius atributus.
Šie ženkleliai yra dalis valstybės remiamos mitologijos apie Kimų šeimą, kurioje Kim Il Sungas ir Kim Jong Ilas laikomi dievais.
Jie yra įamžinti daugybėje statulų visoje Šiaurės Korėjoje, jų gimtadieniai yra dvi pagrindinės šalies šventės, o jų portretai kabo visuose namuose ir biuruose.
Mažai kas abejoja dabartinio lyderio Kim Jong Uno valdžia, tačiau nuo tada, kai jis 2011 metų pabaigoje perėmė šalies vairą po savo tėvo mirties, viešai rodyta nedaug 40-metį pagerbiančių atvaizdų. Vis dėlto pastaruoju metu jis ėmėsi veiksmų savo asmenybės kultui stiprinti, kartu bandydamas dar labiau pasitraukti iš tėvo ir senelio palikimo šešėlio.
Gegužę atidengtas jo portretas šalia kitų dviejų Kimų Darbininkų partijos vadovaujamoje mokykloje.
Sausį Kim Jong Unas paskelbė, kad jis daugiau nesieks taikaus susivienijimo su P. Korėja, dešimtmečius puoselėtos jos tėvo ir senelio politikos.
Stebėtojai taip pat sako, jog Šiaurės Korėja, atrodo, susilaiko nuo tokių terminų, kaip „Saulės diena“, kai balandžio 15-ąją minimas Kim Jong Uno senelio gimtadienis.
„Naujausios pastangos garbinti Kim Jong Uną vertinamos kaip siekis sumenkinti jo pirmtakų reikšmę ir kartu įtvirtinti jo, kaip nuo jų besiskiriančio lyderio, autoritetą“, – pirmadienį žurnalistams teigė Pietų Korėjos suvienijimo ministerijos atstovo spaudai pavaduotoja Kim Inae (Kim Inajė).
Ji taip pat sakė, kad Kim Jong Unas, tikėtina, bando didinti vietinę paramą savo vadovavimui, nes šalis susiduria su ekonominiais sunkumais ir Pietų Korėjos popkultūros įtaka.
Seulo „Ewha“ universiteto tarptautinių studijų profesorius Leifas-Ericas Easley (Leifas Erikas Izlis) teigė, kad Kim Jong Uno ženkliukų nešiojimas nestebina, nes jis jau daugiau nei dešimtmetį stiprina savo valdžią.
„Dabar, kai Kimas išėjo iš savo pirmtakų šešėlio, kyla klausimas, ar jis imsis politinių korekcijų, kad nutrauktų ankstesnes Šiaurės Korėjos ekonomines nesėkmes“, – sakė L.-E. Easley.
Pastaraisiais metais dėl griežtų pandeminių apribojimų, nuolatinių Jungtinių Tautų sankcijų ir prasto Šiaurės Korėjos valdymo, jos trapi ekonomika patyrė papildomų sunkumų.
Šeštadienį per Darbininkų partijos posėdį Kim Jon Unas kalbėjo apie „kai kuriuos nukrypimus, trukdančius“ pastangoms pagerinti šalies ekonominę padėtį, praneša valstybinė žiniasklaida.
Kai kurie ekspertai teigia, kad šie Kim Jong Uno žingsniai taip pat susiję su pranešimais, kad jis siekia, jog jo nepilnametė dukra taptų jo įpėdine ir įvyktų dar vienas valdžios perdavimas paveldėjimo keliu.
Pietų Korėjos žvalgybos agentūra sausį pareiškė, kad Kim Jong Uno dukrą, kuri, kaip pranešama, vardu Ju Ae (Džu Ae) ir kuriai yra apie 11 metų, laiko tikėtina tėvo įpėdine.
Tačiau kai kurie analitikai sako, kad ją dar per anksti vadinti įpėdine, atkreipdami dėmesį į jos amžių ir Šiaurės Korėjoje vyraujančią vyrų hierarchiją.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Turkijos prezidentas siekia plėsti prekybą su Rusija
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sekmadienį per pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu pareiškė norintis plėsti Ankaros ir Maskvos prekybą. ...
-
Kremlius: J. Bidenas žlugdo D. Trumpo taikos planus
Kremlius kaltina kadenciją baigiančio JAV prezidento Joe Bideno administraciją žlugdant būsimo šalies vadovo Donaldo Trumpo planus išspręsti Ukrainos konfliktą. ...
-
J. Borrellis Libane paragino nedelsiant nutraukti ugnį kare tarp „Hezbollah“ ir Izraelio
Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovas Josepas Borellis (Žozepas Borelis), atvykęs į Libano sostinę derybų, paragino „nedelsiant sudaryti paliaubas“ kare tarp Izraelio ir grupuotės „Hezbollah“. ...
-
Tarpiniai rezultatai: Bazelio rinkėjai pritarė 2025-ųjų „Eurovizijos“ finansavimui1
Šveicarijos Bazelio miesto rinkėjai sekmadienį pritarė, kad 2025-ųjų „Eurovizijos“ dainų konkursui surengti būtų skirta beveik 38 mln. eurų, rodo tarpiniai rezultatai, gauti netrukus po balsavimo pabaigos. ...
-
M. Podoliakas: V. Putino grasinimai yra absoliučios baimės išraiška
Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailas Podoliakas „absoliučios baimės“ išraiška pavadino naujausius Rusijos prezidento Vladimiro Putino grasinimus. ...
-
Klimato konferencijoje patvirtinta anglies dioksido kreditų sistema
Klimato konferencijoje COP 29 šalys šeštadienį susitarė priimti 6 straipsnį, kuriuo sukuriamos rinkos, kuriose būtų galima prekiauti anglies dioksido taršos teisėmis. ...
-
Švedijos pakrančių apsauga stebi kinų laivą, kuris gali būti susijęs su kabelių apgadinimu
Po to, kai Baltijos jūroje buvo pažeisti du povandeniniai kabeliai, ir Švedijos pakrančių apsauga ėmė stebėti kinų laivą, buvusį netoli vieno kabelių. „Galime patvirtinti, kad pasiuntėme vieną didžiausių savo laivų“, – ...
-
Rumunijoje vyksta prezidento rinkimai
Rumunijoje sekmadienį vyksta prezidento rinkimai, kuriuose balsavimo teisę turi beveik 19 mln. piliečių. ...
-
Apie kovai su klimato kaita skirtus milijardus dolerių: šis dokumentas yra tik optinė iliuzija3
Pasaulis sekmadienį klimato kaitos konferencijoje COP 29 Azerbaidžane patvirtino sunkiai suderėtą susitarimą dėl klimato kaitos. ...
-
Lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 24-oji, sekmadienis, 47 savaitė. ...