- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šri Lankos parlamento pirmininkas penktadienį pranešė, kad prezidento Gotabayos Rajapaksos (Gotabajos Radžapakšos), anksčiau šią savaitę pabėgusio iš šalies, atsistatydinimas buvo priimtas.
„Gotabaya teisiškai atsistatydino“ nuo ketvirtadienio, žurnalistams sakė parlamento vadovas Mahinda Yapa Abeywardana (Mahinda Japa Abeivardana).
„Priėmiau atsistatydinimą“, – pažymėjo jis.
Anksčiau G. Rajapaksa elektroniniu paštu informavo parlamento pirmininką apie savo atsistatydinimą, būdamas Singapūre. Į šį miestą valstybę jis atskrido iš Maldyvų, kur pirmiausiai pabėgo, kai demonstrantai praeitą savaitgalį užėmė jo rezidenciją Kolombe.
G. Rajapaksa tapo pirmuoju atsistatydinusiu prezidentu nuo 1978 metų, kai Šri Lankoje buvo įvesta prezidentinė valdymo sistema.
Pagal Šri Lankos konstituciją, premjeras Ranilas Wickremesinghe (Ranilas Vikremesingė), kurio pasitraukimo taip pat reikalauja protestuotojai, automatiškai taps laikinuoju prezidentu, kol parlamentas išrinks deputatą, pakeisiantį G. Rajapaksą likusiam jo kadencijos laikotarpiui.
Parlamentarai susirinks į posėdį šeštadienį, savo rezidencijoje žurnalistams sakė M. Y. Abeywardana. Jis pridūrė, kad tikisi užbaigti rinkimų procesą „per septynias dienas“.
G. Rajapaksa pasitraukė po kelis mėnesius trukusių protestų. Kritikai kaltino jį neūkiškumu, dėl kurio 22 mln. salos valstybės gyventojų tapo vis sunkiau pragyventi.
Pajūrio bulvare, tapusiame prezidento nušalinusio protesto judėjimo būstine, vėlai ketvirtadienį susirinko nedidelė minia švęsti jo atsistatydinimo.
„Privatus vizitas“ į Singapūrą
G. Rajapaksa, jo žmona Ioma (Joma) ir du jų asmens sargybiniai atskrido į Singapūrą iš Maldyvų oro bendrovės „Saudia“ lėktuvu.
Būdamas prezidentas, G. Rajapaksa turėjo teisinę neliečiamybę, todėl manoma, kad prieš atsistatydindamas jis norėjo išvykti į užsienį, kad išvengtų galimo arešto.
Manoma, kad Maldyvų eksprezidentas Mohamedas Nasheedas (Mohamedas Našidas) veikdamas užkulisiuose padėjo G. Rajapaksai palikti šalį. M. Nasheedo teigimu, pabėgęs prezidentas baiminosi, kad būtų nužudytas, jei pasiliktų.
„Manau, kad prezidentas nebūtų atsistatydinęs, jei vis dar būtų Šri Lankoje ir nebijotų prarasti gyvybės“, – per „Twitter“ parašė buvęs Maldyvų lyderis.
Singapūro užsienio reikalų ministerija patvirtino, kad G. Rajapaksai buvo leista patekti į miestą valstybę per „privatų vizitą“, ir pridūrė: „Jis neprašė prieglobsčio ir jam nebuvo suteiktas joks prieglobstis.“
Šri Lankos saugumo šaltinių teigimu, jis tikriausiai dar kurį laiką norės likti Singapūre, o paskui galbūt persikels į Jungtinius Arabų Emyratus.
Balandį Šri Lanka, turinti 51 mlrd. dolerių (eurų) užsienio skolą, tapo nemoki, o vėliau pradėjo derybas su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF) dėl galimos finansinės pagalbos.
Tačiau dėl politinių neramumų derybos buvo įšaldytos, o TVF ketvirtadienį pareiškė besitikįs, jog neramumus pavyks greitai nutraukti, kad būtų galima atnaujinti dialogą.
Šalyje jau beveik baigėsi ir taip menkos benzino atsargos, o vyriausybė nurodė uždaryti ne pirmo būtinumo įstaigas ir mokyklas, kad mažiau žmonių vyktų į darbą ir būtų taupomi degalai.
Laikinuoju Šri Lankos prezidentu prisaikdintas premjeras R. Wickremesinghe
Šri Lankos ministras pirmininkas Ranilas Wickremesinghe (Ranilas Vikremesingė) penktadienį buvo prisaikdintas laikinuoju prezidentu, pranešė jo biuras.
73 metų premjeras davė priesaiką vyriausiojo teisėjo Jayanthos Jayasuriyos (Džajantos Džajasurijos) akivaizdoje, sakoma trumpame R. Wickremesinghe biuro pranešime.
Pagal Šri Lankos konstituciją, R. Wickremesinghe (Ranilas Vikremesingė), kurio pasitraukimo taip pat reikalauja protestuotojai, atsistatydinus prezidentui automatiškai tapo laikinuoju prezidentu, kol parlamentas išrinks deputatą, pakeisiantį G. Rajapaksą likusiam jo kadencijos laikotarpiui – iki 2024 metų.
Parlamentarai susirinks į posėdį šeštadienį, savo rezidencijoje žurnalistams sakė Parlamento vadovas Mahinda Yapa Abeywardana (Mahinda Japa Abeivardana). Jis pridūrė, kad tikisi užbaigti rinkimų procesą „per septynias dienas“.
Išrinktas politikas galėtų paskirti naują ministrą pirmininką, kurį vėliau turėtų patvirtinti parlamentas. Pasitraukus G. Rajapaksai išaugo spaudimas ir R. Vikremesinghe.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
M. Podoliakas: V. Putino grasinimai yra absoliučios baimės išraiška
Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailas Podoliakas „absoliučios baimės“ išraiška pavadino naujausius Rusijos prezidento Vladimiro Putino grasinimus. ...
-
Klimato konferencijoje patvirtinta anglies dioksido kreditų sistema
Klimato konferencijoje COP 29 šalys šeštadienį susitarė priimti 6 straipsnį, kuriuo sukuriamos rinkos, kuriose būtų galima prekiauti anglies dioksido taršos teisėmis. ...
-
Švedijos pakrančių apsauga stebi kinų laivą, kuris gali būti susijęs su kabelių apgadinimu
Po to, kai Baltijos jūroje buvo pažeisti du povandeniniai kabeliai, ir Švedijos pakrančių apsauga ėmė stebėti kinų laivą, buvusį netoli vieno kabelių. „Galime patvirtinti, kad pasiuntėme vieną didžiausių savo laivų“, – ...
-
Rumunijoje vyksta prezidento rinkimai
Rumunijoje sekmadienį vyksta prezidento rinkimai, kuriuose balsavimo teisę turi beveik 19 mln. piliečių. ...
-
Apie kovai su klimato kaita skirtus milijardus dolerių: šis dokumentas yra tik optinė iliuzija2
Pasaulis sekmadienį klimato kaitos konferencijoje COP 29 Azerbaidžane patvirtino sunkiai suderėtą susitarimą dėl klimato kaitos. ...
-
Lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 24-oji, sekmadienis, 47 savaitė. ...
-
PSO palieka galioti B raupams suteiktą aukščiausio pavojaus lygį
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė priėmusi sprendimą nekeisti B raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio, daugėjant naujų susirgimų ir paveiktų šalių. ...
-
Švedija prisijungė prie danų, po kabelių pažeidimo stebinčių kinų laivą Baltijos jūroje6
Švedijos pakrančių apsauga šeštadienį pranešė prisijungusi prie Danijos, stebinčios sąsiauryje tarp Danijos ir pietvakarinių Švedijos krantų sustojusį Kinijos krovininį laivą, kelioms šalims pradėjus tyrimu...
-
V. Putinas pasirašė įstatymą, leidžiantį vykstantiesiems kovoti Ukrainoje nurašyti skolas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pasirašė įstatymą, kuriuo asmenims, nusprendusiems vykti kovoti Ukrainoje, leidžiama nurašyti beveik 100 tūkst. JAV dolerių (96 tūkst. eurų) vertės negrąžintas skolas, pr...
-
V. Zelenskis: yra didelė tikimybė, kad karas bus baigtas 2025 metais
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis mano, kad yra didelė tikimybė, kad karas bus baigtas 2025 metais. ...