- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tailande ketvirtadienį susituokė šimtai tos pačios lyties asmenų ir translyčių porų, karalystėje įsigaliojus santuokų lygybės įstatymui.
Tarp pirmųjų, pasinaudojusių naujo įstatymo suteikta galimybe, yra du garsūs aktoriai gėjai.
Ašarų nesutramdęs 49 metų Apiwatas Apiwatsayree ir 38 metų Sappanyoo Panatkoolas, kurie šia proga vilkėjo suderintus kreminės spalvos kostiumus, metrikacijos skyriuje Bankoke atsiėmė rausvai apkraštuotus santuokos pažymėjimus.
„Kovojome už tai dešimtmečius, o šiandien yra nuostabi diena, kai meilė yra meilė“, – sakė Sappanyoo Panatkoolas.
Tailandas tapo didžiausia Azijos valstybe, pripažinusia santuokų lygybę. Anksčiau regione tą padarė Taivanas ir Nepalas.
„Šiandien vaivorykštės vėliava išdidžiai plevėsuoja virš Tailando“, – socialiniame tinkle „X“ parašė ministrė pirmininkė Paetongtarn Shinawatra.
Naujajame santuokų įstatyme vietoje žodžių „vyrai“, moterys“, „vyrai“, „žmonos“ vartojami lyties atžvilgiu neutralūs terminai. Įstatymu taip pat sudaromos galimybės tuoktis translyčiams, o visoms susituokusioms poroms suteikiamos įsivaikinimo ir paveldėjimo teisės.
„Galime jaustis oriau“
64-erių Sumalee Sudsaynet ir 59-erių Thanaphon Chokhongsung pirmosios susituokė Bankoko Bangrako rajono biure ir pademonstravo žiniasklaidos atstovams savo žiedus.
„Mes labai laimingos. Laukėme to 10 metų“, – sakė baltai vilkėjusi Thanaphon Chokhongsung.
Pora prieš dešimtmetį susipažino per bendrą draugą, o užsimegzti santykiams padėjo bendras atsidavimas budizmui.
„Dėl tos pačios lyties asmenų santuokų legalizavimo galime jaustis oriau, – sakė Sumalee Sudsaynet. – Galime džiaugtis tomis pačiomis teisėmis kaip ir heteroseksualios poros. Mano emocijos šiandien didžiulės, net negaliu išreikšti žodžiais.“
Dešimtys porų, kurių vienos vilkėjo tradicinius, kitos – šiuolaikinius vestuvinius drabužius, ėjo į didelę salę viename prekybos centre, kur masinį LGBTIQ santuokų įregistravimą drauge su sostinės valdžia organizavo aktyvistų grupė „Bangkok Pride“.
Pareigūnai padėjo poroms užpildyti dokumentus, kurių reikia norint gauti santuokos pažymėjimą. Per visą dieną tikimasi sulaukti šimtų susituokti norinčių porų.
31 metų translytis Kevinas Pehthai Thanomkhetas vedė 39-erių Maple Nathnicha Klintgaworn.
„Labai laimingi, Dieve (...). Širdis daužosi“, – sakė Kevinas.
Jo 65 metų tėvas Phornchai pridūrė: „Visuomet (jį) priimdavau (tokį, koks yra). Man visiškai viskas gerai.“
Tolerancijos reputacija
Tailandas užima aukštas vietas LGBTIQ teisinių ir gyvenimo sąlygų indeksuose, o ketvirtadienį tapo pirmąja šalimi Pietryčių Azijoje, pripažinusia santuokų lygybę.
Minimas įstatymas buvo priimtas per istorinį parlamento balsavimą pernai birželį, o įsigaliojo praėjus 120 dienų po to, kai jį ratifikavo karalius Maha Vajiralongkornas.
Tailando aktyvistai santuokų lygybės siekė daugiau kaip dešimtmetį. Jų pastangoms trukdė politiniai neramumai.
Buvęs Tailando ministras pirmininkas Srettha Thavisinas, kuris dalyvavo masiniame santuokų registravimo renginyje, regis, įgėlė naujai inauguruotam JAV prezidentui Donaldui Trumpui, pirmadienį paskelbusiam sprendimą pripažinti tik dvi lytis.
„Neseniai vienos šalies lyderis pasakė, kad yra tik dvi lytys, bet aš galvoju, kad mes esame platesnių pažiūrų“, – sakė jis.
Pirmieji tos pačios lyties asmenų sąjungas 2001-aisiais legalizavo Nyderlandai, o dabar santuoką visiems pripažįsta daugiau kaip 30 valstybių.
Tailandas, kurio gyventojų daugumą sudaro budistai, seniai garsėja kaip LGBTQI atžvilgiu tolerantiška šalis, o apklausos rodė, kad visuomenė tvirtai pritaria santuokų lygybei.
Tačiau didelė karalystės visuomenės dalis laikosi tradicinių ir konservatyvių vertybių, o LGBTIQ žmonės sako, kad kasdieniame gyvenime vis dar susiduria su kliūtimis ir diskriminacija.
„Praeityje LGBTQI žmonės buvo laikomi išsigimėliais“, – sakė Ploynaplus Chirasukon, susituokusi su 17 metų jos partnere esančia Kwanporn Kongpetch.
Ploynaplus Chirasukon remia pastangas dėl lyties tapatybės pripažinimo, įskaitant teisę keisti įvardžio formas.
„Žmonės, nesitapatinantys su savo biologine lytimi, yra tarsi benamiai, – sakė ji. – Galimybė keisti įvardžius sudarytų sąlygas tikrai lygybei.“
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
TBT prokuroras siekia Talibano lyderių sulaikymo
Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) prokuroras ketvirtadienį pareiškė, jog sieks vyresniųjų Talibano lyderių Afganistane arešto orderių dėl moterų persekiojimo – nusikaltimo žmoniškumui. ...
-
NATO vadovas: Putinas neturi veto teisės Aljanse
NATO generalinis sekretorius Markas Rutte pareiškė, kad Ukrainos narystė gynybos Aljanse neturi priklausyti nuo Rusijos pozicijos. ...
-
Vokietija vėl dislokuos Lenkijoje oro gynybos sistemas „Patriot“
Vokietija vėl dislokuos Lenkijoje oro gynybos sistemas „Patriot“, ketvirtadienį sakė Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistoriusas, Lenkijos Jasionkos kariniame oro uoste netoli Žešuvo susitikęs su savo lenkų kolega Wladyslawu Kosin...
-
Vokietijos rinkimų favoritas žada griežtinti migracijos politiką
Vokietijos rinkimų favoritas konservatorius Friedrichas Merzas ketvirtadienį pažadėjo padaryti esminių prieglobsčio teisės pakeitimų po mirtino išpuolio peiliu prieš vaikų darželio grupę, kai buvo suimtas afganų migrantas. ...
-
Estijos startuolių finansinė apyvarta pernai augo penkiolika procentų
Estijoje registruotų startuolių finansinė apyvarta pernai, palyginti su ankstesniais metais, išaugo 15 proc. iki 3,9 mlrd. eurų, pranešė valstybinę paramos startuoliams programą įgyvendinanti „Startup Estonia“. ...
-
Karas negasdina: pernai užsieniečiai Ukrainoje įsteigė daugiau nei tūkstantį įmonių
Ukrainoje buvo įsteigtos 1109 užsieniečių valdomos įmonės – 24 proc. mažiau nei 2023 m., rodo valstybinio registro duomenys. ...
-
Meksika ruošiasi priglausti iš JAV deportuojamas migrantus
Meksika, reaguodama į JAV prezidento Donaldo Trumpo masinės deportacijos planus, netoli sienos su Jungtinėmis Valstijomis stato didelius skubios pagalbos priėmimo centrus repatrijuojamiems asmenims. ...
-
Lenkijos prezidentas: reikia priversti Putiną maldauti derybų
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda, ketvirtadienį pertraukoje tarp Davose vykstančio 55-ojo Pasaulio ekonomikos forumo renginių dalyvaudamas vadinamuosiuose Ukrainos pusryčiuose sakė, kad karas Ukrainoje yra pasaulinis konfliktas, reikalaujantis pasaulin...
-
Lukašenka nusitaikė į septintąją kadenciją
Sekmadienį baltarusiai balsuos per prezidento rinkimus, 70 metų Aliaksandras Lukašenka kandidatuoja septintajai kadencijai, kad pratęstų jau 30 metų trunkantį savo valdymą, per kurį sutriuškino visą opoziciją ir padėjo sąjungininkei R...
-
Ataskaita: LGBT asmenų diskriminacija Lenkijai kasmet kainuoja milijardus eurų
LGBT asmenų diskriminacija Lenkijai kasmet kainuoja 4,83 mlrd. eurų, rodo ketvirtadienį dienraštyje „Rzeczpospolita“ paskelbta ataskaita. ...