Trumpas pritartų amerikiečių kalinimui Salvadore

  • Teksto dydis:

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį parėmė Salvadoro pasiūlymą priimti kalinius, įskaitant Jungtinių Valstijų piliečius, nors toks kalinių perkėlimas aiškiai keltų problemų pagal Amerikos teisę.

„Jei turėtume teisinę teisę tai daryti, padaryčiau akimirksniu, – reporteriams Ovaliajame kabinete sakė D. Trumpas. – Ji (Salvadoro kalėjimų sistema) nesiskiria nuo mūsų kalėjimų sistemos, tik būtų gerokai pigesnė ir būtų puiki atgrasomoji priemonė.“

Salvadoro prezidentas Nayibas Bukele, garsėjantis griežtu susidorojimu su gatvės gaujomis, pirmadienį susitikęs su JAV valstybės sekretoriumi Marco Rubio pasiūlė amerikiečiams naudotis didžiausiu Lotynų Amerikoje griežčiausio režimo kalėjimu.

M. Rubio antradienį sakė, kad D. Trumpo administracija peržiūrės pasiūlymą, bet pripažino teisines problemas.

„Turėsime jį išstudijuoti (...). Aiškiai yra susijusių teisėtumo (klausimų)", – kitą dieną lankydamasis Kosta Rikoje reporteriams sakė M. Rubio.

„Turime konstituciją, visus šituos dalykus, bet tai labai dosnus pasiūlymas“, – pridūrė jis.

Pagal JAV konstituciją yra draudžiamos „žiaurios ir neįprastos bausmės“, užtikrinamas deramas procesas.

Dabartiniais laikais sunku rasti precedentą tam, kad kokia nors demokratinė šalis siųstų savo piliečius į užsienio kalėjimus.

M. Rubio sveikindamas N. Bukele pasiūlymą sakė: „Niekas niekada dar nėra pateikęs tokio pasiūlymo.“

„Galėtų juos pasilaikyti“

N. Bukele sakė, jog Salvadoras nori suteikti Jungtinėms Valstijoms progą „perkelti dalį savo kalėjimų sistemos“.

Jis sakė, kad derėtųsi dėl apmokėjimo ir kad pagal pasiūlymą sumažėtų JAV išlaidos, o Salvadoras galėtų iš dalies finansuoti daugybės savo kalinių laikymą.

D. Trumpas sakė, kad nusikaltėlių siuntimas į Salvadorą kainuotų labai mažai, „palyginti su tuo, ką mokame privatiems kalėjimams“.

„Atvirai kalbant, jie galėtų juos pasilaikyti, nes iš šių žmonių niekada nebus nieko doro“, – sakė D. Trumpas.

JAV žingsnis nebepriimti savo piliečių visiškai prieštarautų istoriškai susiklosčiusiai praktikai.

Virtinė JAV administracijų spausdavo sąjungininkes Europoje priimti savo piliečius, kovojusius ekstremistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) gretose, taip tikėdamosi užbaigti ilgą jų kalinimą Sirijoje.

D. Trumpas siekia panaikinti principą, kad kiekvienas asmuo, gimęs Jungtinėse Valstijose, yra JAV pilietis, kaip įrašyta konstitucijoje. Dauguma Europos šalių turi daugiau galimybių atimti pilietybę.

Kampanija prieš nusikalstamumą

N. Bukele vykdo plataus masto kampaniją prieš nusikalstamumą, apimančią ir sulaikymus be orderio.

Pernai jis atidarė „Terorizmo izoliavimo centrą“ (CECOT), kuriame dabar ir siūlo kalinti amerikiečius.

Šiame didžiuliame, aukštų betono sienų juosiamame kalėjime, esančiame prie miško masyvo, galima laikyti 40 tūkst. kalinių. Jie iš savo kamerų išleidžiami tik pusvalandį per dieną pasportuoti ir virtualiems pasirodymams teisme.

N. Bukele sulaukia žmogaus teisių gynėjų kritikos, bet yra labai populiarus Salvadoro visuomenėje, nes smarkiai sumažino nusikalstamumą, kuris kažkada buvo vienas didžiausių pasaulyje.

N. Bukele, kuris siekė įsiteikti JAV konservatoriams, pasiūlė drauge su salvadoriečiais kalinti ne tik amerikiečius, bet ir trečiųjų šalių piliečius.

Praėjusį mėnesį prisaikdintas D. Trumpas greit panaikino apsaugą nuo deportacijos maždaug 600 tūkst. Jungtinėse Valstijose esančių venesueliečių.

D. Trumpo pirmtakas Joe Bidenas atsisakė juos deportuoti dėl saugumo ir ekonominės krizių Venesueloje, valdomoje kairiųjų prezidento Nicolas Maduro.

Panašią apsaugą nuo deportacijos Jungtinėse Valstijose turi maždaug 232 tūkst. salvadoriečių, bet jos D. Trumpas neatšaukė.

D. Trumpo administracija taip pat ėmė skraidinti sulaikytus migrantus į JAV karinę bazę Gvantaname Kuboje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių