ES: jokie sprendimai dėl Ukrainos negali būti priimami už Kyjivo nugaros

  • Teksto dydis:

Europos Sąjungos (ES) lyderiai ketvirtadienį pareiškė, kad jokie sprendimai dėl karo Ukrainoje nutraukimo negali būti priimami be Kyjivo žinios arba už jo partnerių europiečių nugarų.

Rusijos plataus masto invazijai tęsiantis jau beveik trejus metus, Maskva nuolat žengia į priekį ir atakuoja itin svarbią Ukrainos energetikos infrastruktūrą, nors ir patiria nemažų nuostolių.

Ketvirtadienį Briuselyje vyksta ES aukščiausiojo lygio susitikimas su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Demonstruodami solidarumą su Kyjivu, daugelis Bendrijos vadovų pakartojo jau gerai pažįstamą mantrą – be Ukrainos nebus priimtas joks sprendimas dėl taikos, o be europiečių – joks sprendimas dėl Europos saugumo.

Susitikimas rengiamas likus beveik mėnesiui iki Donaldo Trumpo grįžimo į Baltuosius rūmus. JAV išrinktasis prezidentas ne kartą gyrėsi, kad gali greitai užbaigti karą, sukeldamas nuogąstavimus, kad jis gali raginti Kyjivą nusileisti Maskvai.

Taip pat manoma, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasinaudos bet kokiu tarpuvaldžiu, kad geriau aprūpintų Maskvos pajėgas ir sukeltų dar didesnę įtampą.

Pastaruoju metu Europoje sklando gandai apie galimas taikos derybas kitąmet ir galimybę Ukrainoje dislokuoti Europos taikos palaikymo pajėgas, kurios užtikrintų galimo būsimo taikos susitarimo sėkmę.

Kol kas Europos lyderiai mano, kad dar per anksti teikti konkrečius pasiūlymus.

Jų teigimu, dabar pirmenybė turi būti teikiama Ukrainos pozicijų stiprinimui, jei V. Zelenskis nuspręstų, kad atėjo laikas pradėti derybas dėl karo pabaigos.

„Ukrainos ateitis sprendžiama Europoje, o ne kitur“

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas sakė, kad svarbu „užtikrinti ilgalaikę pagalbą Ukrainai – turi būti aišku, kad esame pasirengę teikti paramą tol, kol jos reikės“. Žurnalistams jis nurodė, kad šiuo metu Ukrainai labiausiai reikia daugiau oro gynybos sistemų, artilerijos ir amunicijos.

Paklaustas apie artėjantį D. Trumpo sugrįžimą, kancleris pareiškė matantis Europos ir JAV bendradarbiavimo galimybes.

Pasak O. Scholzo, jokie sprendimai dėl Ukrainos ateities negali būti priimti be Kyjivo ir Europos.

Jam antrino Liuksemburgo ministras pirmininkas Lucas Friedenas.

„Turime palaikyti Ukrainą, o kiekvienas žingsnis turi būti žengtas kartu su Ukraina ir dalyvaujant Europos Sąjungai. Ukrainos ateitis sprendžiama Europoje, o ne kur nors kitur“, – sakė jis.

Nyderlandų ministras pirmininkas Dickas Schoofas pabrėžė, kad Ukraina turėtų pati nustatyti galimų derybų sąlygas.

Tačiau vis dar sunku prognozuoti, kokius sprendimus dėl Ukrainos D. Trumpas priims pradėjęs eiti pareigas.

Nuo 2022 metų vasario mėnesio, kai Rusija pasiuntė savo karius į Ukrainą, ES Kyjivui suteikė daugiau kaip 180 mlrd. eurų pagalbos. JAV yra suteikusios panašią karinę paramą Ukrainai.

Tačiau manoma, kad jei D. Trumpas nuspręs nutraukti karinę paramą Ukrainai, ES negalės viena aprūpinti Kyjivo.

„Nuo kitų metų pradžios mums labai reikia vienybės tarp Jungtinių Valstijų ir ES bei Europos šalių, – viršūnių susitikime žurnalistams sakė V. Zelenskis. – Tik kartu Jungtinės Valstijos ir Europa gali sustabdyti Putiną ir išgelbėti Ukrainą.“

„Labai sunku paremti Ukrainą be Amerikos pagalbos“, – pridūrė ukrainiečių prezidentas.


Šiame straipsnyje: karas UkrainojederybospaliaubosEuropos Sąjunga

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių