- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Iranas pirmadienį įvykdė mirties bausmę 69-erių dvigubą pilietybę turinčiam Irano ir Vokietijos piliečiui Jamshidui Sharmahdui, kuris daugelį metų praleido nelaisvėje, pranešė šalies žiniasklaida.
Šis įvykis sukėlė pasipiktinimą Vokietijoje ir už jos ribų.
Berlynas egzekuciją pavadino skandalu ir perspėjo dėl rimtų pasekmių Irano „nežmoniškam režimui“, o Norvegijoje įsikūrusi žmogaus teisių grupė egzekuciją pavadino „įkaito nužudymu be teismo“.
Šeimos teigimu, dvigubą pilietybę turintis Irano ir Vokietijos pilietis J. Sharmahdas, kuris taip pat yra Vokietijos pilietis ir JAV gyventojas, buvo sulaikytas 2020-aisiais, kai keliavo per Jungtinius Arabų Emyratus (JAE).
Iranas, kurio įstatymai dvigubos pilietybės nepripažįsta, teigė, kad J. Sharmahdas buvo suimtas per „sudėtingą operaciją“, nenurodydamas, kaip, kur ir kada jis buvo sulaikytas.
J. Sharmahdas buvo nuteistas mirties bausme 2023 metų vasarį už „korupciją Žemėje“ – nuosprendį vėliau patvirtino Irano Aukščiausiasis Teismas.
„Korupcija Žemėje“ – tai terminas, kurį Irano valdžios institucijos vartoja kalbėdamos apie įvairius nusikaltimus, įskaitant nusižengimus, susijusius su islamo morale.
Irano teismų naujienų svetainė „Mizan Online“ pirmadienį paskelbė, kad „mirties nuosprendis Jamshidui Sharmahdui (...) įvykdytas šį rytą“.
Jis buvo nuteistas dėl 2008-aisiais įvykdyto išpuolio mečetėje pietiniame Širazo mieste, per kurį žuvo 14 žmonių ir dar 300 buvo sužeisti.
J. Sharmahdo šeima kaltinimus atmetė.
J. Sharmahdas taip pat buvo apkaltintas vadovavimu grupuotei „Tondar“, kurios tikslas – nuversti Islamo Respubliką. Iranas ją priskiria prie teroristinių organizacijų.
J. Sharmahdo dukra Gazelle savo pranešime socialiniame tinkle „X“ teigė laukianti, kol Vokietijos ir JAV vyriausybės pateiks konkrečių įrodymų, kad jos tėvas negyvas.
Jei taip nutiks, jo kūnas turėtų būti nedelsiant pargabentas namo, o Irano vyriausybė turėtų būti griežtai nubausta, pažymėjo ji.
Skandalas
Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock teigė, kad šis atvejis „dar kartą parodo, koks nežmoniškas režimas viešpatauja Teherane: režimas, kuris naudoja mirtį prieš savo jaunimą, savo gyventojus ir užsienio piliečius“.
Ji taip pat pridūrė, kad Berlynas ne kartą aiškiai nurodė, jog „mirties bausmės įvykdymas Vokietijos piliečiui turės rimtų pasekmių“.
„Tai rodo, kad ir naujojoje vyriausybėje niekas nėra saugus“, – sakė ji, turėdama omenyje liepą inauguruoto prezidento Masoudo Pezeshkiano administraciją.
A. Baerbock pareiškė nuoširdžią užuojautą J. Sharmahdo šeimai, „su kuria visada palaikėme glaudžius ryšius“, ir teigė, kad Vokietijos ambasada Teherane nenuilstamai dirbo siekdama jį išlaisvinti.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas taip pat pasmerkė egzekuciją, pavadino ją skandalu ir pridūrė, kad „Jamshidui Sharmahdui net nebuvo suteikta galimybė gintis teisme“.
Tačiau Gazelle Sharmahd apkaltino Vokietijos ir JAV vyriausybes derybose apleidus jos tėvą ir teigė, kad šeima buvo ignoruojama.
Norvegijoje įsikūrusios nevyriausybinės organizacijos „Iran Human Rights“ (IHR) direktorius Mahmoodas Amiry-Moghaddamas egzekuciją pavadino „neteisminio įkaito nužudymo atveju, kuriuo siekiama nuslėpti pastarojo meto Islamo Respublikos įkaitų pagrobėjų nesėkmes“.
„Jamshidas Sharmahdas buvo pagrobtas Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir neteisėtai perkeltas į Iraną, kur be teisingo teismo buvo nuteistas mirties bausme“, – sakė M. Amiry-Moghaddamas, kurio organizacija atidžiai stebi mirties bausmių vykdymą Irane.
„Neteisėtas Sharmahdo pagrobimas, vėlesni jo kankinimai nelaisvėje, nesąžiningas parodomasis teismo procesas ir šiandien įvykdyta egzekucija yra nesuskaičiuojamų Irano režimo nusikaltimų pavyzdys“, – teigė Europos konstitucinių ir žmogaus teisių centras.
Priemonė, skirta įbauginti žmones
J. Sharmahdas užaugo iraniečių ir vokiečių šeimoje ir 2003 metais persikėlė į Kaliforniją, kur buvo apkaltintas dėl priešiškų Iranui ir islamui pareiškimų per televiziją.
Pasak „Mizan Online“, J. Sharmahdas yra „kriminalinis teroristas“, kurį „priglaudė Jungtinės Valstijos ir Europos šalys ir kuris veikė, turėdamas jų žvalgybos tarnybų apsaugą“.
Žmogaus teisių grupių, įskaitant „Amnesty International“ teigimu, po Kinijos Iranas yra antra šalis, kurioje per metus įvykdoma daugiausiai mirties bausmių.
IHR duomenimis, vien šiais metais Irane mirties bausmė įvykdyta mažiausiai 627 žmonėms. Teisių grupės kaltina pareigūnus, kad mirties bausmė naudojama kaip priemonė įbauginti visuomenę.
Dar keli europiečiai, įskaitant mažiausiai tris Prancūzijos piliečius, vis dar laikomi Irane.
Europarlamentarė Hannah Neumann, pirmininkaujanti delegacijai, užsiimančiai Irano klausimais, paragino iš esmės pakeisti Europos Sąjungos (ES) politiką Teherano atžvilgiu, pranešė dienraštis „Bild“.
„Buvo balsų, kurie norėjo palaukti ir pažiūrėti, kaip vystysis režimas po M. Pezeshkiano išrinkimo, – sakė H. Neuman. – Ši baisi egzekucija aiškiai parodo, kaip turėtume vertinti šią naująją vyriausybę“.
ES pasmerkė J. Sharmahdo egzekuciją Irane ir svarstys galimybę imtis atsakomųjų priemonių, antradienį pareiškė bloko diplomatijos vadovas Josepas Borrellis.
„Griežčiausiai smerkiame jo nužudymą. ES ryžtingai pasisako prieš mirties bausmę bet kada ir bet kokiomis aplinkybėmis. Tai yra teisės į gyvybę pažeidimas ir didžiausias žmogaus orumo paneigimas“, – socialiniame tinkle „X“ rašė J. Borrellis, pridūręs, kad „ES svarsto atsakomąsias priemones“.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pranešama apie sprogimus Kyjive
Ukrainos sostinėje Kyjive, anot vietos žiniasklaidos ir liudininkų, ankstų sekmadienio rytą vėl girdėjosi sprogimai. Jų garsas buvo kaip naudojamų oro gynybos sistemų, pasakojo gyventojai agentūrai „Reuters“. ...
-
Audra Bertas sukėlė sumaištį Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje
Šiaurės vakarų Europą užklupusi žiemos audra, atnešusi stiprius vėjus, smarkų lietų, sniegą ir ledą, šeštadienį sutrikdė eismą Didžiojoje Britanijoje ir Airijoje. ...
-
Izraelis sudavė mirtiną smūgį centrinei Beiruto daliai (atnaujintas)3
Per Izraelio aviacijos smūgį Beiruto centre ankstų šeštadienio rytą žuvo mažiausiai vienuolika žmonių ir sugriuvo gyvenamasis namas, Izraeliui tęsiant oro kampaniją prieš sukarintą grupuotę „Hezbollah“. ...
-
JT: 2024-aisiais žuvo rekordiškai daug paramos darbuotojų1
Šiemet visame pasaulyje žuvo net 281 paramos darbuotojas – rekordiškai daug, penktadienį paskelbė JT paramos vadovas. ...
-
Maskva: Ukraina grąžino 46 Kursko gyventojus pagal retą susitarimą su Rusija
Po retų ir daug pastangų pareikalavusių Maskvos ir Kyjivo derybų Kremlius penktadienį pranešė, kad į Rusiją iš Ukrainos grįžo dešimtys Kursko srities pasienio rajonų gyventojų. ...
-
Ukraina Kursko srityje dar kontroliuoja 800 kv. km, rusai artėja link Kurachovės
Ukrainos kariuomenė kontroliuoja 800 kv. km Rusijos Kursko srities, naujienų agentūrai AFP sakė šaltinis iš ukrainiečių kariuomenės. ...
-
Šaltinis: Ukraina derasi su JAV dėl ginklų, galinčių numušti ICBM
Ukraina tariasi su Jungtinėmis Valstijomis dėl galimybės gauti ginklų, galinčių numušinėti tarpžemynines branduolines raketas. ...
-
Ką žinome apie „Orešnik“ – raketą, kurią Rusija paleido į Ukrainą
Naujoji vidutinio nuotolio balistinė raketa „Orešnik“, kuria Rusija atakavo Ukrainą, yra branduolinį užtaisą nešti gebantis ginklas, apie kurį jokios viešai skelbiamos informacijos ligi šiol nebuvo. ...
-
Londono Gatviko oro uoste dėl įtartino daikto evakuota dalis pietinio terminalo
Londono Gatviko oro uoste penktadienį atsargumo sumetimais buvo evakuota dalis pietinio terminalo, policijai pradėjus tyrimą dėl įtartino daikto bagaže. ...
-
G. Pélicot byla: per skausmą – į teisingumą3
Šią savaitę į baigiamąjį etapą įžengęs Avinjone vykstantis teismo procesas – istorinis ne tik Prancūzijos kontekste. 72-ejų Gisèle Pélicot byla tapo precedentu, keičiančiu visuomenės požiūrį į seksualinių nusikalti...