Krepšininkų nesėkmė sukrėtė Lietuvą

FINALAS

Krepšininkų nesėkmė sukrėtė Lietuvą

Olimpinę mūsų krepšinio pasaką užbaigė apmaudus finalas, sukrėtęs visą Lietuvą. Dviem skaudžiais pralaimėjimais italams - 91:100 (26:20, 43:49, 63:73) ir amerikiečiams - 96:104 (24:24, 44:49, 71:74) vasaros olimpines žaidynes baigė Lietuvos krepšininkai.

Tuo jie nutraukė tradiciją, kai, atkūrus Nepriklausomybę, iš visų trijų žaidynių buvo parvežti bronzos medaliai. Šįkart vietoj lauktų medalių mūsiškiai turėjo tenkintis vieta prie prizininkų pakylos - ketvirtąja. Iki pusfinalio Lietuvos žaidėjai mūsų krepšinio sirgaliams dovanojo vien pergales, o vieną iš jų - prieš Amerikos NBA žvaigždes - istorinę.

Priekaištų nebuvo

Lietuvos rinktinės treneris Antanas Sireika po žaidynių neturėjo priekaištų žaidėjams, „nors pralaimėjimas skaudus ir užimti ketvirtąją vietą apmaudu, aš neturiu priekaištų žaidėjams dėl kovingumo. Jie kovėsi iki galo - dėl to džiaugiuosi ir esu dėkingas”.

Po rungtynių rūbinėje žaidėjams nepriekaištavo ir Prezidentas Valdas Adamkus. Jis paguodė krepšininkus, kad jie gražiai ir garbingai kovojo, bei ramino, kad neliūdėtų.

Norėjo daugiau

“Amerikiečiai žaidė tikrai gerai, o mes leidome jiems pelnyti per daug taškų iš po krepšio, - po rungtynių tvirtino Šarūnas Jasikevičius. - Jų komanda kiekvienas rungtynes žaidė vis geriau.”

Paklaustas, kaip jaučiasi, pirmąkart per pastaruosius metus nelaimėjęs varžybų, kuriose dalyvavo, Š.Jasikevičius trumpai atkirto: “Nieko”. O vėliau paaiškino: “Tokiai šaliai, kaip Lietuva, ketvirtoji vieta yra labai aukšta, bet mes norėjome daugiau. Labai sunku pralaimėti dvejas paskutiniąsias rungtynes.”

p>Sėdėjo baruose

Rungtynės dėl bronzos medalių tarp Lietuvos ir JAV rinktinių dėl amerikiečių užmaršumo vėlavo net 40 minučių - jie atvyko į olimpinio komplekso uždarąją areną nepasiėmę reikiamos spalvos aprangos. Tuomet lietuvių atstovas išvažiavo į kaimelį parvežti tamsią aprangą, o amerikiečių - į laivą. Amerikiečiai greičiau grįžo.

JAV krepšininkai gyveno ne olimpiniame kaimelyje, o Pirėjo uoste prisišvartavusiame kruiziniame laive “Queen Mary 2”. Ten gyvenančių lietuvių teigimu, prieš lemiamas atkrintamųjų varžybų rungtynes amerikiečiai ne itin laikėsi režimo ir leido sau sėdėti baruose iki vėlumos.

Kova dėl bronzos

Pirmuosius mačo taškus pelnė S.Štombergas. Sužaidus 1 min. 15 sek., mūsiškiai pirmavo 5:2. Tačiau varžovai išnaudojo mūsiškių klaidas, greitų kontratakų metu pelnydami lengvus taškus. Iki ketvirčio pabaigos likus žaisti apie 2 min., amerikiečių persvara siekė 9 taškus - 22:13. Tuomet lietuviai laimėjo 1,5 min. atkarpą 11:0 ir išsiveržė į priekį 24:22. Du tolimus metimus pataikė A.Macijauskas, vieną jų - su varžovo pražanga. Taikliai iš toli atakavo Š.Jasikevičius, vieną baudos metimą pataikė Eurelijus Žukauskas.

Antrąjį ketvirtį iniciatyvą perėmė JAV krepšininkai ir iki didžiosios pertraukos įgijo 5 taškų pranašumą - 49:44.

Trečiąjį kėlinį sėkmingai pradėję lietuviai pelnė 7 taškus iš eilės ir išsiveržė į priekį 51:49. Amerikiečiai per pirmąją rungtynių pusę nepataikė nė vieno tritaškio, tačiau trečiąjį kėlinį krepšys “atsirišo” ir jų snaiperiams. Per 5 min. atkarpą abi ekipos, neskaitant vieno taiklaus Lamaro Odomo baudos metimo, taškus pelnė tik nuo tritaškio linijos.

Paskutinįjį ketvirtį abi rinktinės pratęsė “snaiperių konkursą”. Po taiklių Dariaus Songailos, R.Šiškausko bei S.Štombergo tolimų “šūvių” lietuviai sumažino amerikiečių persvarą iki minimumo - 80:81. Likus žaisti 3 min. 45 sek., amerikiečiai pirmavo 92:85, o dar po 2 min. jų pranašumas buvo 10 taškų - 100:90.

Lietuviai dar bandė gelbėtis tolimais metimais, tačiau jiems nepavyko sustabdyti varžovų atakų.

Paskutinėmis mačo sekundėmis, suprasdami, kad pakeisti rungtynių baigties jau neįmanoma, Lietuvos rinktinės žaidėjai pradėjo sveikinti varžovus, iškovojus olimpinius bronzos medalius.

Lietuvos rinktinei 24 taškus pelnė Arvydas Macijauskas, 17 - Šarūnas Jasikevičius, po 13 - Saulius Štombergas ir Ramūnas Šiškauskas.

JAV komandai Šonas Merionas pelnė 22, o Alenas Aiversonas įmetė 15 taškų.

Pirmą kartą - argentiniečiai

Pirmąkart olimpine čempione tapo Argentinos rinktinė, finale įveikusi lietuvių skriaudikę Italijos komandą - 84:69 (23:16, 43:41, 60:54). Tokiu būdu Argentinos krepšininkai pakartojo olimpinį futbolininkų triumfą ir kartu su jais iškovojo savo šaliai pirmuosius olimpinius aukso medalius nuo 1952 metų.

Finalo rungtynėse argentiniečiai nuo pat susitikimo pradžios diktavo savo sąlygas, tačiau italai ilgai priešinosi ir trečiajame kėlinyje buvo išlyginę rezultatą (43:43). Tačiau argentiniečių patirtis ir meistriškumas buvo gerokai didesni - trečiajame kėlinyje jie vėl atitrūko ir paskutiniosiomis rungtynių minutėmis jau nesunkiai atlaikė italų spaudimą.

Komandos jau nežaidė paskutiniųjų sekundžių, o nuaidėjus sirenai argentiniečiai nusimetė marškinėlius ir pavertė varžybų areną temperamentingų šokių aikštele.

Argentiniečiai neslepia džiaugsmo

“Nuostabus jausmas - šokti ir švęsti aikštėje ir girdėti savo gerbėjus. Tai neįtikėtina, - sakė naudingiausias olimpinio turnyro žaidėjas argentinietis Emanuelis Džinobilis. - Noriu klykti iš džiaugsmo ir juoktis. Negaliu sulaukti, kada grįšiu namo į Argentiną ir pamatysiu džiaugsmingus žmonių veidus.”

Krepšinio komentatoriai olimpinį Atėnų turnyrą vadina dramatiškiausiu ir sensacingiausiu per visą olimpinių žaidynių istoriją.

“Prieš dvejus metu Pasaulio čempionate Indianapolyje mes negavome aukso, bet šįkart gavome dar vieną šansą finale ir jį išnaudojome. Tai mūsų darbo rezultatas, o apie tai svajojome nuo turnyro pradžios. Asmenybėms negalioja jokie limitai visose gyvenimo srityse, krepšinyje - taip pat, - teigė treneris Rubenas Manjanas. - Didžiuojuosi, kad teko vadovauti šiai žaidėjų grupei ir atvesti ją į pergalę. Mes dirbome puikiai visą turnyrą, įveikdami sunkiausias aplinkybes.”

Italijos rinktinės treneris Karlas Rekalkatis visiškai nesisielojo dėl nesėkmės finale ir buvo labai patenkintas sidabru.

“Didžiuojuosi tuo, ką pasiekėme. Pralaimėjome puikiems varžovams, vienai geriausių pasaulio komandų kartu su Lietuva ir JAV, - sakė jis. - Jie buvo geresni finale, bet sidabras mums yra didžiulė pergalė. Antroje rungtynių pusėje galėjome priartėti, bet baigėme rungtynes nesėkmingai. Pripažįstame, kad nugalėjo stipresnė komanda.”

nuo 1936 metų amerikiečiai olimpinėse žaidynėse buvo laimėję 109 ir pralaimėję vos dvejas rungtynes. Šįkart jie patyrė net tris nesėkmes, o viskas prasidėjo nuo sutriuškinimo mače su Puerto Riku.

Tik pergalė šeštadienį prieš Lietuvą padėjo JAV ekipai išsaugoti 15 kartų iš eilės laimėtų medalių seriją, tačiau lietuviams nepavyko ketvirtąsyk paeiliui pelnyti bronzą.

Dviejų paskutiniųjų pasaulio čempionatų laimėtoja Serbijos ir Judokalnijos komanda užėmė tik priešpaskutiniąją, 11-ąją, vietą, o tik kartą pralaimėję Europos vicečempionai ispanai dėl varžybų sistemos ypatumų liko septinti.

Graikai – penkti

Graikijos rinktinė varžybose dėl penktosios vietos - 85:75 (25:15, 44:36, 66:56) įveikė Puerto Riko krepšininkus.

Rungtynėse dėl septintosios vietos Ispanijos komanda - 92:76 (25:21, 42:32, 65:50) nugalėjo Kinijos rinktinę, kurios treneriu dirba Jonas Kazlauskas. Šioms rungtynėms teisėjavo Virginijus Dovidavičius.

R.Vyšniauskas pakilo į penktą vietą

Dar vienas Vengrijos sportininkas – sunkiaatletis Ferencas Giurkovičius sugautas sukčiaujant dopingo centre, kaip prieš tai disko metikas R.Fazekašas. Vengras, turėjo šlapimo mėginį genitalijose.

Olimpinėse žaidynėse sidabro medalį iškovojęs atletas, turės atsisveikinti su medaliu. Dėl šio stipruolio diskvalifikacijos viena vieta aukštyn pakilo klaipėdietis Ramūnas Vyšniauskas. Jis iki šiol buvęs šeštas, grįš namo jau būdamas penktas.

Lietuviai – 42-ti

Po šeštadienį įvykusių varžybų Lietuvos rinktinė, turinti vieną aukso ir du sidabro medalius, iš 38-osios vietos pasislinko į 42-ąją.

Ir toliau pirmauja JAV atletai. Per 15 varžybų dienų jie iškovojo 34 aukso, 38 sidabro bei 28 bronzos medalius (iš viso - 100). Antroje vietoje - Kinijos sportininkai. Jie pelnė 31 aukso, 17 sidabro ir 14 bronzos medalių (iš viso - 62). Trečioje vietoje - Rusijos rinktinė, turinti 23 aukso, 26 sidabro ir 35 bronzos medalius (iš viso - 84).

Toliau žengia Australija, Japonija, Vokietija, Prancūzija, Italija, Didžioji Britanija ir Ukraina.

Latvijos rinktinė, kurios sąskaitoje keturi sidabro medaliai, užima 57-ąją vietą. Estijos komanda, turinti vieną sidabro ir du bronzos medalius, žengia 64-a.

Per 15 dienų išdalinti 284 medalių komplektai iš 301.

Apdovanojimus jau pelnė 75 šalių sportininkai (aukso - 55).



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių