Penki patarimai, kaip priimti teisingus sprendimus

Kiekvienas esame bent kartą priėmę sprendimą, dėl kurio vėliau gailėjomės. Pasak Vilniaus universiteto filosofijos fakulteto docentės dr. Ramunės Dirvanskienės, net protingiausi žmonės gali daryti klaidų ir tai ne visada rodo žinių trūkumą. Neuropsichologijos mokslų daktarė pasakoja, kad mūsų smegenys yra veikiamos situacinių veiksnių, kurie ir daro įtaką sprendimų priėmimui.

Žmogiškosios suvokimo ir mąstymo klaidos veikia kiekvieną, nepaisant, ar turime didelį žinių bagažą ir ilgametę patirtį, ar dar tik pradedame priimti pirmuosius reikšmingus gyvenimo sprendimus. Knygos „Kaip veikia mūsų smegenys“ ir portalo Neuropaskaitos.lt įkūrėja dr. R. Dirvanskienė „WoW University“ organizuojamo Ateities įgūdžių kurso paskaitose dalysis žiniomis apie tai, kaip veikia mūsų mąstymas ir kaip priimti teisingus sprendimus.

Įvertinti situacinius veiksnius

Pasak dr. R. Dirvanskienės sprendimų priėmimas yra labai reikšmingas įgūdis, nes sprendimai atneša padarinių, kurie vėliau veikia mūsų gyvenimą. Dažniausiai neigiami padariniai siejami su skubotais sprendimais.

„Mus veikia visokie situaciniai veiksniai, kurie verčia priimti sprendimus. Žinodami tuos veiksnius, galime išvengti klaidingų sprendimų ir sumažinti neigiamų padarinių riziką, – sako neuropsichologė. – Dažniausiai situaciniai veiksniai yra įvairios aplinkybės, kurios paskatina skubėti: laiko ribojimai, raginimai, kad liko tik keli pasirinkimai, kad tuoj baigsis akcija ar specialaus pasiūlymo galiojimas. Tai veda prie neapgalvotų sprendimų, nes dėmesys sutelkiamas tik į vieną objektą – greitį, ir nepakankamai įvertinamos kitos sprendimo dedamosios. Kai skubame, negalime sutelkti dėmesio į kelis objektus, todėl sprendimas nebūna geriausias.“

R. Dirvanskienė tokioje situacijoje pataria: reikėtų stabtelėti ir pagalvoti, ar tokį pat sprendimą priimčiau, jei niekas manęs neskubintų?

Laikas: dr. R. Dirvanskienė pataria sprendimus stengtis priimti tada, kai nejaučiame intensyvių emocijų, esame ramūs ir galime logiškai pasverti visus už ir prieš, objektyviai įvertinti turimą informaciją. / R. Dirvanskienės asmeninio archyvo nuotr.

Atkreipti dėmesį į emocinę būseną

Neuropsichologė atskleidžia, kad skubėjimas ir stresas užkuria smegenyse mechanizmus, kurie lemia dėmesio susiaurėjimą: dėmesys sutelkiamas tik į vieną objektą, kuris kelia stresą. Taip priimami nevisapusiški sprendimai. Tokią įtaką gali turėti ne tik stresas, bet ir kitos intensyvios emocijos: baimė, neviltis, meilė, euforija ir kt.

Patartina sprendimus stengtis priimti tada, kai nejaučiame intensyvių emocijų, esame ramūs ir galime logiškai pasverti visus už ir prieš, objektyviai įvertinti turimą informaciją. Taigi, priimant sprendimus turėtume vadovauti logika, o ne emocijomis.

„Patarčiau daugiau domėtis apie mąstymą ir atmintį, sprendimų priėmimą. Stebėti save skirtingose situacijose ir suprasti, kada būtent mums yra didesnė klaidų rizika. Kai reikia priimti sprendimą, stabtelėkime ir pamąstykime, ar nesate veikiamas tam tikrų veiksnių“, – sako dr. R. Dirvanskienė.

Surinkti daugiau informacijos

Geriausias sprendimas – informuotas sprendimas, todėl svarbu surinkti kuo daugiau informacijos, lyginti duomenis, skirti daugiau dėmesio detalėms, kurios iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti nereikšmingos. Neuropsichologijos mokslų daktarė atkreipia dėmesį, kad daugelis priimdami sprendimus linkę pernelyg pasitikėti savo teisingumu ir ignoruoti informaciją, kuri prieštarautų mūsų supratimui.

Visi darome klaidų. Svarbu žinoti, kad jas nulemti galėjo įvairūs situaciniai veiksniai. Kitą kartą juos atpažinus, sprendimas galėtų būti geresnis.

„Tai vadinama perdėta savikliova. Reikėtų neiškelti savo nuomonės aukščiau faktų ir kruopščiai tikrinti turimą informaciją. Jei jos nepakanka sprendimui priimti, tuomet surinkti daugiau duomenų ir juos išanalizuoti“, – pataria ji.

Nebijoti keisti sprendimų

Norint išmokti priimti teisingus sprendimus, reikia stebėti grįžtamąjį ryšį, neignoruoti padarinių, bet jas įsivertinti ir padaryti išvadas.

„Visi darome klaidų. Svarbu žinoti, kad jas nulemti galėjo įvairūs situaciniai veiksniai. Kitą kartą juos atpažinus, sprendimas galėtų būti geresnis, – sako pašnekovė. – Surinkta papildoma informacija taip pat gali pakeisti mūsų sprendimus ir nereikia to bijoti. „WoW University“ Ateities įgūdžių kurso paskaitose kaip tik kalbėsiu apie neurologinius mechanizmus, kurie veikia, kai priimame sprendimus ir darome kvailas klaidas. Paskatindami veikti tam tikrą smegenų dalį, jie gali nulemti konkrečiai situacijai ne visai tinkamus sprendimus. Taip pat aiškinsimės, kaip veikia mąstymas ir atmintis.“

Įsivertinti klaidas

Pasak dr. R. Dirvanskienės, pasitikėjimas savimi ir kompetencija ne visada sutampa.

Daug žmonių nuolat priima blogus sprendimus, bet labai savimi pasitiki, o kiti priima gerus sprendimus, bet stokoja pasitikėjimo savimi, labai jautriai reaguoja į klaidas.

„Reikėtų įsidėmėti, kad mūsų nuomonė apie mus pačius ne visada sutampa su sprendimų gerumu. Patarimas būtų atsargiai vertinti kategoriškus savo ir kitų pareiškimus, nes pasitikėjimas savimi ir teisumas dažnai neina koja kojon. Objektyviems išlikti padės sprendimų padarinių vertinimas, pripažinimas klydus. Skubant kiekvienam gali pasitaikyti, kad ignoruosime didžiąją dalį informacijos ir priimsime netinkamą sprendimą. Svarbu tai pripažinti, suvokti, kas paskatino suklysti, ir kitą kartą būti budresniems“, – pataria pašnekovė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Kaip ugdyti vaikų savivertę?
    Kaip ugdyti vaikų savivertę?

    Save žeminantys, nuvertinantys ir menkinantys žodžiai iš vaikų lūpų nuskamba dažnai. Anot vaiko teisių gynėjų, pasitikėjimo savo jėgomis trūkumas jauną, bet savo jėgomis abejojantį žmogų lydi kone kiekviename žingsnyje. Tad suaugusi...

  • Upėse rasti net keli negyvi jaunuoliai: savižudybė iš esmės yra žmogžudystė
    Upėse rasti net keli negyvi jaunuoliai: savižudybė iš esmės yra žmogžudystė

    Šiais metais upėse rasti keli negyvi paaugliai. Tai visuomenę sukrėtė ir sukėlė diskusijas. Ar daugėja paauglių savižudybių ir ar ryškėja bauginančios tendencijos? Apie tai papasakojo vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušn...

    75
  • Perdegimas darbe: pusės metų laikotarpis yra vienas iš svarbiausių kriterijų
    Perdegimas darbe: pusės metų laikotarpis yra vienas iš svarbiausių kriterijų

    Vilniaus universiteto psichologai su kolegomis iš užsienio atliko profesinio perdegimo tyrimą, kurio rezultatai parodė, kad Lietuva patenka į aukščiausio perdegimo lygio šalių trejetuką kartu su Japonija ir Nyderlandais, nors Lietuv...

    1
  • Norite pokyčių savo gyvenime? Atlikite šiuos penkis žingsnius
    Norite pokyčių savo gyvenime? Atlikite šiuos penkis žingsnius

    Pastebite, kad jums sunku ką nors keisti? Norite gyvenime naujovių, pokyčių, tačiau juos vis atidėliojate? Pradėję greitai sugrįžtate prie senų įpročių? Profesionali supervizorė Nomeda Jerochova įvardija penkis konkrečius žingsnius,...

    3
  • Šiuolaikinio jaunimo jausmų kalba: kokia ji?
    Šiuolaikinio jaunimo jausmų kalba: kokia ji?

    Pasaulyje, kuriame dažnai pabrėžiama technologijų svarba, akademiniai rezultatai ir išoriniai pasiekimai, dažnai pamirštame menines veiklas kaip būdą prakalbinti jaunimą ir padėti jaunoms asmenybėms atsiskleisti. ...

  • Tėvai ir vaikai: skirtingi laikotarpiai – skirtingi išgyvenimai
    Tėvai ir vaikai: skirtingi laikotarpiai – skirtingi išgyvenimai

    Kad ir kaip būtų paradoksalu, visą gyvenimą mes esame vaikai. Suaugę, patys tapę tėvais, senstantys mes tebeturime tėvus. Jei ne gyvenančius šiame pasaulyje, tai bent jų vaizdinį, įspaudą savo sąmonėje. ...

  • Nevenkite kalbėti apie pavojus – tai gali išgelbėti vaiko gyvybę
    Nevenkite kalbėti apie pavojus – tai gali išgelbėti vaiko gyvybę

    Vaikams vis mažiau būnant namuose ir daugiau laiko leidžiant su draugais ir būreliuose, tėvai neretai jaučia nerimą dėl jų saugumo. Kai su vaiku nepavyksta susisiekti telefonu, tėvams kyla įtampa – galbūt jis pakliuvo į pavojingą situacij...

  • Blogos nuotaikos vengti nebūtina?
    Blogos nuotaikos vengti nebūtina?

    Rudens sezonui perkopus į antrą pusę, daugelis pastebi pakitusią emocinę būseną. Specialistai mano, kad tokiu metų laiku depresyvios nuotaikos išvengti įmanoma, tačiau žmonės turi išmokti priimti esamą būseną. ...

  •  Kaip kalbėti su vaiku apie netektį ir mirtį?
    Kaip kalbėti su vaiku apie netektį ir mirtį?

    Suprantama, kad tėvai nori matyti tik linksmus ir laimingus savo vaikus ir kuo ilgiau apsaugoti juos nuo skaudžių temų ir įvykių. Tačiau augdamas vaikas neišvengiamai su jais susidurs ir patirs, kad tam tikros situacijos kinta ir reikia prie jų ...

    4
  • Savaitgalį – rodyklių sukimas: kokį poveikį daro sveikatai?
    Savaitgalį – rodyklių sukimas: kokį poveikį daro sveikatai?

    Šį savaitgalį, naktį iš šeštadienio į sekmadienį, laikrodžio rodyklės bus sukamos viena valanda atgal. Nors būta įvairių diskusijų apie tai, kad reikėtų nustoti kasmet sukti rodykles (dėl to šiemet parašy...

    24
Daugiau straipsnių