- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ledų vasarą suvalgoma dešimt kartų daugiau nei kitu metų laiku. Kaip juos rinktis? Dietologai primena, kad ledai – kaloringas desertas, gydytojai įspėja, kad per daug ledų gali pakenkti gerklei, o štai maisto veterinarijos specialistai pataria ir rinktis, ir laikyti ledus tinkamai, praneša LNK.
– Ar išgyventumėt vasarą be ledų?
– Vasarą be ledų? Išgyvenčiau, – teigė vienas kalbintas vyras.
– Bet valgot ledus?
– Taip, mėgstu, bet išgyvenčiau. Yra ir kitų atsigaivinimo būdų, kaip šaltibarščiai, – komentavo vyras.
„Ne kiekviena diena lygi kitai dienai, bet porciją į dieną galima. Bet ryte“, – dalinosi kita pašnekovė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Ar tai vienas pagrindinių vasaros desertų?
– Ne, dar šerbetas – labai skanu, – pridėjo moteris.
„Mėgstu, darbe daug turiu“, – kalbėjo kitas kalbintas vyras.
– Tai kiek suvalgote, kas yra daug per dieną?
– Ta prasme, aš ne daugiau vieno suvalgau, – teigė vyras.
– Kodėl save taip ribojate?
– Na, o kam cukraus daug? – nusijuokė vyras.
– Ar įsivaizduojate vasarą be ledų?
–Ne, – teigė kitas pašnekovas.
– Kokius mėgstate labiausiai?
–Vanilinius, – atsakė vyras.
– Be jokių priedų?
– Ne, ta sena vaikystės klasika, – kalbėjo pašnekovas.
– Ir kiek tokių vanilinių galite suvalgyti vienu kartu?
– Porą kaip nieko. Einu dabar į darbą, tai su kava ledus iškart ir suvalgysiu, – sakė vyras.
Vieniems ledai vasarą yra desertas, kitiems – net ir pagrindinis patiekalas. Ledų vasarą suvalgome bene dešimt kartų daugiau nei kitu metų laiku. Taigi ledus mėgsta visi, o plačiau apie juos papasakojo Vilniaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkės pavaduotoja Daiva Ruželienė.
– Pirmiausia jūsų paklausiu, kiek ledų per dieną jūs suvalgote?
– Na, iš tiesų, vasaros sezono metu tenka valgyti ledų ir ypatingai vaikai mėgsta ledus. Ne kiekvieną juos valgau, bet į savaitę kelias porcijas tai tikrai.
Saikingai vartojant ledai yra tikrai puikus vasaros sezono desertas. Nereikėtų jo visiškai ignoruoti. Tačiau žinokime, kad tai yra kaloringas, maistingas maistas ir jį reikia vartoti saikingai.
– Ledų dabar parduotuvėse yra gausybė. Ir štai pirkdama ledus sau, mačiau ir grietininių, ir plombyrą, yra ir pieniški ledai, yra šerbetas ir begalę kitų. Bet turbūt yra kelios pagrindinės rūšys, ką turėtumėme žinoti?
– Vartotojas, besirinkdamas ledus, retai susimąsto, kuo jie skiriasi ir kodėl jų yra tokia įvairovė ir kaip juos tinkamai pasirinkti. Iš tiesų, ledų kategorijos yra kelios. Visų pirma, mes turbūt dažniausiai renkamės pieniškus ledus, tai yra iš pieno pagaminti ledai, saldžios grietinėlės ledai. Tad yra pieniški ledai, grietininiai ledai ir plombyras. Šios kategorijos tikrai skiriasi. Pieniškuose leduose pieno riebalų tikrai yra nedaug. Toliau, kitoje kategorijoje yra grietininiai ledai, tai tuose leduose pieno riebalų jau yra daugiau, tai yra, nuo 8 iki 11 proc., o pieniškuose leduose yra tik iki 7 proc. Ir patys maistingiausi, savo energetine verte patys riebiausi, turbūt retai susimąstom, yra plombyras. Juose pieno riebalų yra daugiau nei 12 proc.
– Jeigu žiūrėsime, ar tai yra ledai su glaistu, ar su įdaru. Ar tada pridedame papildomus riebalus ir papildomas kalorijas?
– Na taip, tai yra saldus pieno produktas, kuris savo sudėtyje turi pieno baltymų, pieno riebalų ir angliavandenių.
– Kiek sveikas yra šis produktas, ar jis turi tik riebalų, kalorijų, ar dar ir kažkokios naudos?
– Iš tiesų, tą produktą mes galime patys pasiskaninti ir pasisveikinti. Turbūt puikiai žinom, jog ledus galime paskaninti ir sezoninėmis uogomis, ir įvairiausiais sezoniniais vaisiais, kurie ypatingai mūsų kraštuose auga. Juos paskaninus savo sezoniniais vaisiais ir sezoninėmis uogomis, mes gausime pakankamai maistingą desertą.
– Dar yra šerbeto ledai, ar tai irgi ledai?
– Taip, dar yra kita ledų kategorija, tai yra vaisiniai ledai. Jie taip pat skirstosi į vaisinius ledus, sorbetus ir šerbetus.
– Kuo jie skiriasi?
– Vaisiniai ledai yra tokie ledai, kurių sudėtyje pačių vaisų, vaisų tyrės arba vaisių sulčių yra nemažiau kaip 20 proc. Sorbetai savo sudėtyje vaisių turi apie 25 proc. Ir šerbetai yra tokie vaisiniai ledai, kuriuose vaisų yra 10 proc., tačiau nepamirškime, kad juose yra ir riebalų – apie 1 proc.
– Tai nėra produktas tiems, kurie renkasi sveiką gyvenseną?
– Saikingai vartojant ledai yra tikrai puikus vasaros sezono desertas. Nereikėtų jo visiškai ignoruoti. Tačiau žinokime, kad tai yra kaloringas, maistingas maistas ir jį reikia vartoti saikingai.
– Kitas dalykas – ar aš galiu atšilusius ledus šaldyti, vėliau juos vėl valgyti?
– Iš tiesų, ir mūsų tarnyba kokių nusiskundimų gauna daugiausiai vasaros sezono metu, tai yra dėl ledų laikymo sąlygų. Vartotojai turėtų patys labai akylai rinktis tuos ledus ir įvertinti, ar tie ledai buvo papildomai užšaldyti, ar jie nebuvo prieš tai atitirpinti. Taip, atitirpintas ledas praranda ir savo maistines savybes, ir energetinę vertę. Bet taip pat ir saugos požiūriu, tai nėra saugus maistas.
– Parduotuvėse šaldytuvuose kartais būna tokių pasikeitusių formų ledų, bet jie šalti, sušalę. Ar jų reikia nepirkti, ar vis dėlto galima?
– Tai yra pirmas ženklas vartotojui, kokių ledų jis turėtų nesirinkti. Tai būtent tie ledai, kurie pakeitę savo formą. Tai yra, ar indeliuose ledai pakeitę savo formą, ar aptirpę, ar apibėgę. Tokių ledų turėtume nesirinkti.
– Kiek ledus iš viso galima laikyti šaldiklyje?
– Šaldiklyje neišpakuotą, nepraardytą pakuotę galima laikyti tol, kol yra nepasibaigęs jos tinkamumo vartoti terminas, kuris yra pažymėtas ant kiekvieno ledo, porcijos pakuotės. Tinkamumo vartoti termino metu tie ledai yra saugūs laikyti ir saugūs valgyti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LSMU Kauno ligoninės ortopedai traumatologai pacientus priims šiuolaikiškose patalpose15
Iki šiol Gedimino gatvėje paslaugas teikę traumatologai ruošiasi įkurtuvėms naujose erdvėse Šilainiuose. Kauno miesto tarybai pritarus, baigtas statyti Ortopedijos traumatologijos korpusas su moderniomis operacinėmis, palatomis, kons...
-
Po nelaimingo atsitikimo savo sūnų atpažino tik iš kojos piršto: visas Danielius buvo subintuotas1
Nors liepos 6-ąją Kavarske gyvenanti Puodžiūnų šeima įprastai švęsdavo su visa šalimi, šių metų minėjimas jų atmintyje įstrigs visam gyvenimui. Inga tą vakarą sulaukė kraupios žinios – jos sūnų Danielių nukr...
-
Vilniaus rajono savivaldybė taikys skatinamąsias priemones trūkstamiems gydytojams pritraukti
Vilniaus rajono savivaldybė patvirtino gydytojų pritraukimui skirtas skatinamąsias priemones. Savivaldybės teigimu, tai apima darbo užmokesčio kompensavimą šeimos gydytojams, rezidentūros studijų kompensavimą bei priedų mokėjimą gydytojams ...
-
Mokslas patvirtino – fizinis aktyvumas yra raktas į ilgesnį gyvenimą2
Seniai žinoma, kad fizinis aktyvumas yra susijęs su geresne sveikata ir ilgaamžiškumu. Vis dėlto, australų mokslininkų tyrimas parodė, kad judėjimo nauda yra net dvigubai didesnė nei buvo skelbta anksčiau. ...
-
Mokslininkai sukūrė nanorobotus, padėsiančius onkologiniams vaistams tiksliai pasiekti auglio vietą2
Sidnėjaus Universitetas ketvirtadienį pranešė, kad jo Nanotechnologijų instituto mokslininkai kuria nanorobotus, kuriuos naudojant vaistai nuo vėžio gali būti suleidžiami tiksliai į tam skirtą vietą. ...
-
Kova su tuberkulioze: skubius skiepus skatina reikalavimai užsienyje1
Tuberkuliozės statistika Lietuvoje vis dar yra grėsminga – 2023 m. duomenimis, fiksuota 619 šios ligos atvejų, 44 iš susirgusiųjų buvo vaikai. Skaičius neramina, nes 2022 m. tuberkulioze sirgo 23 vaikai. Esame viena iš daugiaus...
-
Š. Birutis mano, kad pandemijos metu antivakseriai tapo atstūmimo kultūros aukomis7
Socialdemokratas, kandidatas į kultūros ministrus Šarūnas Birutis tikina – jam nėra priimtina vadinamoji atstūmimo (angl. cancel) kultūra. Politikas mano, jog COVID-19 pandemijos metu prieš vakcinas nuo koronaviruso pasisakiusieji gyv...
-
Projekto „Saugus vaikas“ baigiamasis renginys: mums rūpi vaikų traumų prevencija1
Kauno kolegijos Medicinos fakultetas, bendradarbiaujant su Kauno rajono švietimo įstaigomis, baigė įgyvendinti projektą SAUGUS VAIKAS, skirtą vaikų traumų prevencijai. Projektas finansuotas Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, ...
-
Specialistai: perspėjimai dėl žalos sveikatai rūkančiųjų neveikia, prevencijos taktiką reikia keisti5
Lietuvoje rūkant kas trečiam suaugusiajam, o kas antram nepilnamečiui vartojant elektronines cigaretes, visuomenėje akivaizdžiai vis dar trūksta suvokimo apie alternatyvių tabako ir nikotino gaminių žalą, sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys ...
-
Dviejų mažamečių mama vietoje sporto varžybų – į kovą su agresyvios formos vėžiu
Leonetai lapkričio 25 dieną sukako 33 metai. Jokiame gyvenimo etape fiziškai ir emociškai stipri moteris nė nenumanė, kad mintyse suksis didžiausias noras – įveikti vėžį. Jauna moteris, auginanti du mažamečius vaikus, serga itin ...