- Dominykas Biržietis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Lietuvoje pradėta teikti pacientų pavėžėjimo paslauga: per dvi valandas sulaukta 300 skambučių
-
Lietuvoje pradėta teikti pacientų pavėžėjimo paslauga: per dvi valandas sulaukta 300 skambučių
-
Lietuvoje pradėta teikti pacientų pavėžėjimo paslauga: per dvi valandas sulaukta 300 skambučių
-
Lietuvoje pradėta teikti pacientų pavėžėjimo paslauga: per dvi valandas sulaukta 300 skambučių
-
Lietuvoje pradėta teikti pacientų pavėžėjimo paslauga: per dvi valandas sulaukta 300 skambučių
-
Lietuvoje pradėta teikti pacientų pavėžėjimo paslauga: per dvi valandas sulaukta 300 skambučių
-
Lietuvoje pradėta teikti pacientų pavėžėjimo paslauga: per dvi valandas sulaukta 300 skambučių
-
Lietuvoje pradėta teikti pacientų pavėžėjimo paslauga: per dvi valandas sulaukta 300 skambučių
Nuo pirmadienio Lietuvoje pradėjus teikti pacientų pavežėjimo paslaugą, sulaukta beveik 300 skambučių, didžioji dalis skambinusiųjų norėjo gauti informacijos apie šią naujovę.
Greitosios medicinos pagalbos tarnybos (GMPT) generalinio direktoriaus patarėjo Tomo Vasiliausko teigimu, iki 10 val. trumpuoju numeriu 1808 gauta beveik 300 skambučių.
Iš jų 90 proc. skambinusiųjų teiravosi apie pavežėjimo paslaugą ir 10 proc. bandė jai registruotis. Dviem trečdaliais atvejų registracijos buvo sėkmingos, trečdalis žmonių neatitiko paslaugai gauti nustatytų kriterijų.
„Jeigu vakar dirbo du operatoriai, šiandien dirba ne mažiau kaip dešimt. (…) Galima pervežti žmones iš bet kurios savivaldybės į bet kurią ir parvežti iš sveikatos priežiūros įstaigos namo“, – pirmadienį Kauno klinikose per spaudos konferenciją sakė Greitosios medicinos pagalbos tarnybos atstovas.
Pasak T. Vasiliausko, tarnyba atsakinga už dviejų lygių paslaugą – nespecializuotą valstybės lygio ir specializuotą pacientų pavežėjimą.
„Pirmai savaitei esame užsitikrinę transportą keturis kartus didesniam pavežėjimų kiekiui nei prognozuojamas“, – tvirtino T. Vasiliauskas.
Jo duomenimis, per dieną savivaldybėje, turinčioje 25 tūkst. gyventojų, įvyksta 0,7 pavežėjimo per dieną.
„Tikėtina, kad augs iki 2–2,5 karto. Į šiuos skaičius atsiremdami, esame numatę keliskart didesnius transporto skaičius. (...) Numatydami didesnę paklausą, esame pasirengę ją uždengti“, – dėstė GMPT direktoriaus patarėjas.
Numatoma 40 tūkst., kitais metais – 70 tūkst. pavežėjimų
Kaip sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys,s pirmadienį pradedamas vykdyti pacientų pavežėjimas yra neskubios pagalbos paslauga, startuojanti visose 60-yje Lietuvos savivaldybių, ji „reikšmingai didina pacientų galimybes ir mobilumą“.
„Šiai paslaugai galima registruotis į pasirinktą gydymo įstaigą. Šiai paslaugai pacientui padėti galės ir jo artimieji žmonės, socialiniai darbuotojai, šeimos nariai, gydytojai. Pacientai galės vykti, jei yra poreikis, ne tik vieni, bet ir su lydinčiuoju“, – teigė A. Dulkys.
„Ir labai svarbus dalykas pacientų srautų valdymui – kad tai yra planinės paslaugos. (...) Gydymo įstaigoms, jų ritmui, yra didžiulė pagalba“, – pažymėjo ministras.
Anot jo, „holistinis paslaugos kontekstas atsispindi ir paslaugų finansavime“.
„Tai reiškia, kad hemodializės paslaugos bus finansuojamos ir organizuojamos iš savivaldybių, nespecializuotos pavežėjimo paslaugos bus finansuojamos valstybės, specializuotos – iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo“, – nurodė ministras.
Jo duomenimis, šiemet numatoma suteikti pavežėjimo paslaugą 40 tūkst. pacientų, kitąmet šis skaičius galėtų siekti 70 tūkst.
Šiemet šiai paslaugai finansuoti valstybė numačiusi 4 mln. eurų, kitais metais gali reikėti apie 9 mln. eurų.
Plungės rajono mero Audriaus Klišonio teigimu, pavežėjimo paslaugą jau kurį laiką teikiančiai Plungė savivaldybei ji kainuoja 50–70 tūkst. eurų per metus.
Paslaugą gauti gali ne visi
Pacientų pavežėjimas visoje Lietuvoje pradedamas po bandomojo projekto, vykdyto nuo 2023-iųjų rugpjūčio 20-yje savivaldybių. A. Dulkio duomenimis, jo metu paslauga suteikta beveik 16 tūkst. kartų.
Kaip anksčiau skelbė Sveikatos apsaugos ministerija, paslauga teikiama pacientui nuvykti į asmens sveikatos priežiūros įstaigas arba grįžti iš jų. Pavežėjimas taip pat vykdomas grįžti iš skubios pagalbos skyriaus.
Ši paslauga skirta gyventojams, kuriems nustatytas 55 proc. ar mažesnis darbingumo lygis, neįgalumo arba specialiųjų poreikių lygis, taip pat asmenims, kurie turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus dėl nepakankamų pajamų.
Paslauga skirta ir 75 metų bei vyresniems asmenims, kurie turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus dėl nepakankamų pajamų ir kuriems pavėžėjimo paslauga yra reikalinga dėl sveikatos būklės.
Pavėžėjimas skirstomas į dvi rūšis: nespecializuotą ir specializuotą.
Pastarojo pavėžėjimo metu dalyvauja medicininį išsilavinimą turintis asmuo, paslauga teikiama greitosios medicinos pagalbos automobiliu, jos metu stebima paciento būklė. Nespecializuoto pavėžėjimo metu medikas pacientų nelydi.
Paslaugą galima užsisakyti paskambinus į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Specialistai: perspėjimai dėl žalos sveikatai rūkančiųjų neveikia, prevencijos taktiką reikia keisti
Lietuvoje rūkant kas trečiam suaugusiajam, o kas antram nepilnamečiui vartojant elektronines cigaretes, visuomenėje akivaizdžiai vis dar trūksta suvokimo apie alternatyvių tabako ir nikotino gaminių žalą, sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys ...
-
Dviejų mažamečių mama vietoje sporto varžybų – į kovą su agresyvios formos vėžiu
Leonetai lapkričio 25 dieną sukako 33 metai. Jokiame gyvenimo etape fiziškai ir emociškai stipri moteris nė nenumanė, kad mintyse suksis didžiausias noras – įveikti vėžį. Jauna moteris, auginanti du mažamečius vaikus, serga itin ...
-
D. Dundulis: stabdome „Sostinės medicinos centro“ veiklą ne vien dėl prezidento veto6
Prekybos tinklo „Norfa“ įkūrėjas ir savininkas Dainius Dundulis aiškina, kad „Sostinės medicinos centro“ veiklą stabdo, nes susidūrė su institucijų nenoru kooperuoti. Jis aiškina, kad nors sprendimą priėmė po pr...
-
D. Dundulis nutraukia Vilniuje įkurto medicinos centro veiklą: šalyje „Teltonikos“ istorijų apstu19
Prekybos tinklo „Norfa“ įkūrėjas ir savininkas Dainius Dundulis trečiadienį pranešė stabdantis neseniai Vilniuje įkurto „Sostinės medicinos centro“ veiklą. ...
-
Skambina pavojaus varpais dėl bręstančių pokyčių: dar trūksta kūdikių mirčių?9
Jonava kasmet gerinusi naujagimių skaičiaus rekordus šiemet naujų aukštumų nepasieks, nepagerins ir pernykščio rekordo, kai gimė 482 kūdikiai. Iš aplinkinių ligoninių Jonavoje gimsta daugiausiai vaikų, tačiau to gali neu...
-
E. ir T. Bruzgulių šeimos istorija: tėvai vaikams suteikia gyvybę, bet vaikai mums suteikia gyvenimą
Šviesi ir kupina vilties – taip galime apibūdinti vienuoliktąją socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ laidą, kurios herojai Elena ir Tadas Bruzguliai pasidalijo istorija apie savo ankstukes dvynukes. Nėštumo metu kil...
-
P. Mikučionis: sėdėjimas yra didžiausias stuburo priešas2
Traumos – intensyviai besitreniruojančių ir įnirtingai aikštelėse kovojančių sportininkų kasdienybė. Ne veltui Lietuvos krepšinio rinktinės žaidėjai jį, sugrąžinantį sveikatą ir sportinę formą, vadina angelu sargu. Tačiau...
-
Ypatinga istorija: tėtis savo trimečiui sūnui padovanojo inkstą5
Kauno klinikose neeilinė sėkmės istorija – trimetis pacientas Matas sulaukė donorinio inksto, organo donoru tapo jo tėtis Edgaras. „Matukas tapo pirmuoju pacientu tiek Kauno klinikose, tiek Lietuvoje, kuriam esant tokio amžiaus inkstas buvo p...
-
Cukrus vaiko lėkštėje: kas nutinka nejaučiant saiko?
Artėjant šventėms ir per jas vaikai suvartoja daugiau cukraus nei įprastai. Sveikatos specialistės pasakoja apie tėvų pavyzdžio svarbą vaikų mitybai, cukraus poveikį jaunam organizmui ir išskiria produktą, kurį dauguma tėvų laiko sv...
-
Lietuvoje auga sergamumas gripu, fiksuota pirmoji mirtis
Šalyje augant sergamumui gripu, fiksuota pirmoji mirtis nuo šios klastingos ligos, pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). ...