- Aušra Šiaulytė / lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nauja paslauga šeimoms – lankymas namuose per nėštumą ir iki vaikui sueina dveji metai. Mamos bus mokomos ne tik kaip prižiūrėti kūdikį, bet joms bus teikiama emocinė parama, kad išvengtų depresijos po gimdymo. Jas lankys papildomai apmokyti akušeriai arba slaugytojai. Praktikai tokį žingsnį sveikina, nes privačius kursus, ir nepigiai, būna veda ir su sveikata nesusiję specialistai. Tačiau valdininkai sako, nemanyti, kad nauja paslauga prilygs auklės išsikvietimui į namus.
Tiek Vilniaus gimdymo namuose, tiek Santaros klinikose, palyginti su geguže, vasaros pradžioje gimdymų mažiau.
„Apie savo stacionarą galime pasakyti, kad kiekvieną mėnesį ir kiekvienais metais skaičiai yra mažesni“, – teigė Santaros klinikų vyresnioji akušerė-slaugos administratorė Liudmila Tereško.
Mamoms klausimų ir nežinios, tiek iki gimdymo, tiek po jo – daug. informacijos ieškoma visur, dalis jų lanko kursus.
„Visos tos paskaitos yra mūsų įstaigos iniciatyva. Vilniaus gimdymo namuose gimdyvėms paskaitos yra nemokamos“, – sakė Vilniaus gimdymo namų vadovas Bronius Žaliūnas.
Gimdymas, žindymas ir psichologiniai klausimai – kelios skirtingos temos, tačiau paskaitos apie psichologiją – paskutinės pagal pasirinkimą.
Mamoms reikia atvykti pačioms. Taip pat gali prisijungti nuotoliniu būdu, tačiau valdžios noras toks, jog pagalba atkeliautų į namus, kad pamatytų, kaip ji galėtų atrodyti jau išbandyta.
„Šiuo metu tęsiame šeimų lankymo vizitus, priežiūrą nėščiųjų ir iki kol vaikeliui sueina dveji metai. Mokoma, kaip pasiruošti vaiko atėjimui, kaip save prižiūrėti, kaip psichologiškai pasiruošti. Kai vaikas gimsta, tada vėl suteikiama pagalba šeimai. Stebima vaiko raida“, – kalbėjo SAM Investicijų įgyvendinimo skyriaus vedėja Gytė Sirgedienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Pati šeima galės kreiptis į šeimų lankymo specialistą. Nukreipimas vyks per socialinius darbuotojus, ginekologus, akušerius, šeimos gydytojus.
„Nuo kitų metų gegužės 1 d. paslaugos bus teikiamos visoje Lietuvoje ir apmokamos iš privalomojo sveikatos draudimo (PSD)“, – sakė G. Sirgedienė.
„Šiuo metu yra paruoštas tam tikras skaičius šių specialistų Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU), bet Vilniuje tokių specialistų neturime“, – apgailestavo L. Tereško.
Ministerijos teigimu, yra sukurta podiplominių studijų programa, todėl šeimų lankymo specialistų žadama parengti daugiau.
Mamos ir šeimos turėtų suprasti, kad naujoji paslauga, tai nebus tarsi auklės išsikvietimas į namus.
Praktikai tokiai idėjai pritaria, sako, kad mamų ir kūdikių gerovę užtikrins profesionalai, o ne interneto platybės ar mokytojai, kurie tik siekia iš to užsidirbti.
Anot Santaros klinikų darbuotojos, iki šiol pasitaiko atvejų, kai patarimus dalina ir paskaitas veda ne sveikatos priežiūros specialistai. Už paslaugas prašo didelių sumų.
„Šiuo metu mokymams nėra taikomi standartai, nėra reikalavimų lektorių kompetencijai, todėl šeima gali būti klaidingai pakonsultuota. Jeigu paslauga bus kompensuojama iš PSD lėšų, tai labai svarbu, nes ne kiekviena šeima gali skirti konsultacijai 80–100 eurų“, – kalbėjo Santaros klinikų vyresnioji akušerė-slaugos administratorė.
Bandomasis šeimų lankymas prasidėjo nuo 2022 m.
Ministerijos teigimu, pirmiausia, paslauga bus orientuota į socialiai jautrioje aplinkoje gyvenančias šeimas, labai jaunas gimdyves ar sergančias lėtinėmis ligomis.
„Mums pasisekė išgelbėti keletą gyvybių, kai pačios mamos pasakė, kad jos jaučia nerimą ir turi savižudiškų minčių“, – džiaugėsi SAM Investicijų įgyvendinimo skyriaus vedėja.
Mokslininkų teigimu, apytiksliai kas trečias pasaulyje susiduria su įvairiausiais elgesio ir psichikos sveikatos sutrikimais, tokiais kaip: nerimas, depresija, priklausomybės ar bipolinis sutrikimas.
„Matome, kad vienas iš dešimties Lietuvos gyventojų patiria psichikos sveikatos sutrikimų. Tikėtina, kad realiai skaičius yra didesnis. Kiti tyrimai rodo, kad maždaug apie 30 proc. turi nepatenkintų psichikos sveikatos priežiūros poreikių. Viena priežasčių – psichikos sveikatos stigma, su kuria reikia darbuotis“, – aiškino VU Medicinos fakulteto docentė Marija Jakubauskienė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuvos mokslininkai atrado medžiagą, galinčią sukelti revoliuciją medicinoje1
Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai kartu su medikais atrado būdą, kaip susintetinti augalinę medžiagą, ant kurios sėkmingai užauginami organai, kurie vėliau gali būti transplantuoti žmogui. Ta pati medžiaga gali būti pritaikoma ir ...
-
Vilniuje vyks diabeto prevencijos akcija
Sekmadienį Vilniuje rengiama diabeto prevencijos akcija, bus dalijami daugkartiniai gliukomačių rinkiniai. ...
-
Ministerija parengė standartą ligoninėms: kaip pasiruošti galimoms grėsmėms?
Kilus ekstremaliai situacijai ar krizei šalies ligoninių skubios pagalbos, intensyviosios priežiūros, sterilizavimo, rentgeno ar kiti diagnostikos skyriai, operacinės, vaistinės bei laboratorijos turėtų būti aprūpintos elektros tiekimu mažiaus...
-
PSO palieka galioti B raupams suteiktą aukščiausio pavojaus lygį
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė priėmusi sprendimą nekeisti B raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio, daugėjant naujų susirgimų ir paveiktų šalių. ...
-
G. Nausėda vetavo pataisais, kurios leistų siuntimus išrašyti privačių įstaigų medikams21
Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Seimo priimtas pataisais, siūlančias leisti siuntimus nemokamoms sveikatos paslaugoms išduoti ir įstaigų, kurios nepriklauso nacionalinei sveikatos sistemai, gydytojams. ...
-
PSO nepakeitė beždžionių raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio2
Pasaulio sveikatos organizacija penktadienį paskelbė priėmusi sprendimą nekeisti beždžionių raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio, nes naujų susirgimų atvejų vis daugėja, o apie juos praneša vis daugiau šalių. ...
-
Naujas tyrimas atskleidžia: patyrus infarktą, atsistatyti padeda gilus miegas
Amerikiečių mokslininkai nustatė, kad patyrus miokardo infarktą, širdis smegenims siunčia signalus daugiau miegoti ir tokiu būdu skatina gijimą. Niujorko The Mount Sinai ligoninės tyrėjų atliktas tyrimas yra pirmasis, atskleidžiantis, kaip &s...
-
Du mėnesius iki įvykio jaučiate tam tikrus simptomus? Gali tykoti staigi mirtis8
Jaunų žmonių širdys plaka vis sparčiau, kol galiausiai staiga sustoja. Tą pastebi tiek kardiologai, tiek į skubius iškvietimus reaguojantys medikai. Šią savaitę krepšinio aikštelėje sukniubo 38 metų vyras. Jauno spo...
-
Profilaktiškai pasitikrinti dėl krūties vėžio galės daugiau moterų1
Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) išplėtus krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programos amžiaus ribas, nuo kitų metų pradžios profilaktiškai pasitikrinti dėl šios ligos bus kviečiamos moterys nuo 45 iki 74 metų. ...
-
Sukurta mobilioji programėlė, padėsianti skirti ir vartoti antibiotikus1
Higienos institutas (HI) ketvirtadienį pristatė naują nemokamą mobiliąją programėlę „AntibLT“. Skelbiama, kad šis įrankis medikams padės tikslingai skirti antibiotikus, o pacientams primins apie šių vaistų vartojimą. ...