- Benas Brunalas/ ELTA, Austėja Masiokaitė-Liubinienė/BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pirmadienį Prezidentūroje, Vilniuje, vyko sveikatos forumas, skirtas aptarti COVID-19 krizės pamokas ir galimybes. Prezidentūra teigia, kad vasara yra kritinis metas, kai būtina pasirengti pandemijos valdymui rudenį.
„Prezidentas pabrėžė, kad negalime švęsti mažėjančių skaičių. Taip, galime pasidžiaugti mažėjančiais užsikrėtimo rodikliais, bet ši vasara, kaip ir praėjusi vasara, yra kritinis laikotarpis, kuris turėtų būti skirtas Vyriausybės, Sveikatos ministerijos – visų institucijų pasirengimui rudens laikotarpiui“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė prezidento patarėjas Simonas Krėpšta.
Jis teigė, kad tikslas aprūpinti Lietuvą pakankamu kiekiu vakcinos paskiepyti 70 proc. gyventojų liepą bus įgyvendintas, tačiau dabar itin svarbu įtikinti skiepytis tuos žmones, kurie yra skeptiškesni skiepų atžvilgiu.
„Antroji tikslo dalis kelia daugiausiai iššūkių – apie ją prezidentas kalbėjo nuo sausio-vasario mėnesio, kad vakcinų prieinamumas yra labai svarbu, bet ne ką mažiau svarbu yra skiepijimo procesas ir, be abejo, informavimo, komunikavimo kampanija“, – kalbėjo prezidento patarėjas.
„Įvykdžius vakcinavimą tų asmenų, kurie norėjo skiepytis, pasiekus 50 proc. suaugusių vakcinuotų žmonių pirmuoju skiepu, šiuo metu prasideda kritinis laikotarpis, kaip gi paskiepyti dar 20-25 procentus, kurie abejoja dėl vakcinų“, – sakė jis.
Simonas Krėpšta. M. Morkevičiaus / ELTA nuotr.
S. Krėpšta teigė, jog dabar itin svarbu pagerinti komunikaciją su žmonėmis, kurie nėra nusiteikę prieš vakcinas, tačiau neskuba skiepytis, atsakyti į jiems kylančius klausimus ir padidintų jų pasitikėjimą vakcina.
Jis priminė, kad vis dar yra problematiškas vakcinų prieinamumas, ką rodo nepakankamas vyresnių pasiskiepijusių gyventojų procentas bei ragino aktyviau plėsti mobiliąsias skiepijimo komandas, galinčias atvykti į senjorams patogias vietas.
S. Krėpštos teigimu, šiuo metu galima matyti „tam tikrus trikdžius“, pirmiausia susijusius su informavimu.
„Informavimo, komunikavimo programa nėra tokia plati ir tokia efektyvi, kokia turėtų būti, ne visi žmonės yra gavę jiems suprantama kalba, suprantama forma informaciją apie vakcinas. Taip pat skiepijimo centrų prieinamumas ir atstumas nuo gyvenamosios vietos ir mobiliųjų komandų plėtra yra ta vieta, kurioje reikia patobulėti“, – sakė jis.
Šiuo metu prasideda kritinis laikotarpis, kaip paskiepyti dar 20 - 25 proc., kurie abejoja dėl vakcinų ar galbūt yra nusiteikę ne pirmajai galimybei pasiskiepyti, o šiek tiek pasvarstyti.
A. Dulkys: rudeniui ruošiantis svarbu skiepytis
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigė, jog ruošiantis rudeniui bus tobulinami testavimo algoritmai, pasirūpinta priemonėmis pandemijos valdymui, didžiausią dėmesį skiriant švietimo sistemai ir galimybei grįžti į kontaktinį ugdymą.
„Visas kitas pasirengimas rudeniui priklauso nuo mūsų visų kartu: reikia visiems kartu aktyviai vakcinuotis ir paraginti tai daryti visus artimuosius ir kaimynus“, – kalbėjo ministras.
Vis dėlto jis teigė, jog „kritinis laikotarpis“ Lietuvoje buvo gruodį, kai šalis mušė sergamumo rekordus.
„Deja, nei vienas galios centras praėjusiais metais nepasirūpino nei testavimo algoritmais, nei testais, ir niekam tai kažkodėl nerūpėjo. Manau, šiandien stiprioji pusė yra ta, kad Vyriausybė pasirūpino tais algoritmais, pasirūpino vakcinomis, pasirūpino puikiu vakcinų portfeliu, dabar belieka tik skiepytis“, – sakė A. Dulkys.
Kalbėdamas apie komunikavimą, jis teigė, kad ministerija turi investuoti „ne į trumpalaikius šou, ne į trumpalaikes priemones, kurios paskatintų ateiti pirmam ar antram skiepui, bet būtent kurios keistų požiūrį apskritai į sveikatą“.
Jis priminė, kad gerai informavimo kampanijai reikėjo pradėti ruoštis pirmosios pandemijos metu, tačiau šis laikas buvo prarastas.
„Šiuo metu dedame visas pastangas ir kiekvieną dieną galvojame apie priemones, kurios padėtų šiandien, čia ir dabar, ir nieko nekaltinant, bet kad kiekvieną dieną pasiskiepytų vis daugiau žmonių“, – sakė A. Dulkys.
Jo teigimu, ministerija skiepijimo tempus spartinti planuoja įrengdama kuo daugiau mobilių grupių, autobusų, vykstančių skiepyti į atokius regionus, bendradarbiavimas su verslu, kad vakcinuotis būtų galima prie didžiųjų prekybos centrų ir panašiose vietose.
Arūnas Dulkys. M. Morkevičiaus / ELTA nuotr.
Pirmadienį Prezidentūroje vyko sveikatos forumas, skirtas aptarti COVID-19 krizės pamokas ir galimybes.
Statistikos departamento duomenimis, šiuo metu Lietuvoje paskiepyta 43,2 proc. gyventojų.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Išaugo sergamumas viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis: nuo COVID-19 ligos mirė 38 metų asmuo
Nors pastarąją savaitę sumažėjo COVID-19 atvejų skaičius, išaugo sergamumas gripu ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, praėjusią savaitę Tauragės ir Vilniaus rajonuo...
-
Dietologas E. Grišinas: geriausias papildas nieko nekainuoja1
„Labai gerai medžiagų apykaitą paskatina vanduo, labai geras papildas ir nieko nekainuoja. Todėl labai raginu kiekvienam žmogui juo pasinaudoti, nes tikrai suteikia sotumo, budrumo, sumažina nuovargio jausmą ir net protinę veiklą pagerina. Dažn...
-
Poliklinikose nebeliko „Foxpay“ savitarnos terminalų: pacientai susiduria su problemomis11
Panaikinus „Foxpay“ licenciją, nustojo veikti daugelyje gydymo įstaigų stovėję savitarnos mokėjimų aparatai. Dėl to kai kur iki sausio grynieji nebus priimami. Dalis šalies poliklinikų ar ligoninių rado išeitį, tiesa, dabar...
-
Prezidentas iš sveikatos ministro tikisi eilių pas gydytojus, nelygybės mažinimo7
Prezidentas iš naujojo sveikatos apsaugos ministro tikisi eilių pas gydytojus ir nelygybės sveikatos apsaugoje mažinimo. ...
-
Tik prasidėjus gripo sezonui, ėmė daugėti susirgimų: dalis skiepų bijo labiau nei pačios ligos8
Baigiantis rudeniui didėja sergamumas gripu. Vaistininkai pastebėjo šoktelėjusius vaistų nuo šios ligos pardavimus. Nors susirgusiųjų dar nėra daug, gripas jau nusinešė pirmąją gyvybę. ...
-
Medikų bendruomenė perspėja apie galimą krizę50
Pacientus, medikus ir gydymo įstaigas vienijančios organizacijos išreiškė didelį susirūpinimą Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir jai pavaldžios Valstybinės ligonių kasos (VLK) užmoju mažinti finansavimą daliai sveikatos prieži...
-
LSMU Kauno ligoninės ortopedai traumatologai pacientus priims šiuolaikiškose patalpose16
Iki šiol Gedimino gatvėje paslaugas teikę traumatologai ruošiasi įkurtuvėms naujose erdvėse Šilainiuose. Kauno miesto tarybai pritarus, baigtas statyti Ortopedijos traumatologijos korpusas su moderniomis operacinėmis, palatomis, kons...
-
Po nelaimingo atsitikimo savo sūnų atpažino tik iš kojos piršto: visas Danielius buvo subintuotas3
Nors liepos 6-ąją Kavarske gyvenanti Puodžiūnų šeima įprastai švęsdavo su visa šalimi, šių metų minėjimas jų atmintyje įstrigs visam gyvenimui. Inga tą vakarą sulaukė kraupios žinios – jos sūnų Danielių nukr...
-
Vilniaus rajono savivaldybė taikys skatinamąsias priemones trūkstamiems gydytojams pritraukti
Vilniaus rajono savivaldybė patvirtino gydytojų pritraukimui skirtas skatinamąsias priemones. Savivaldybės teigimu, tai apima darbo užmokesčio kompensavimą šeimos gydytojams, rezidentūros studijų kompensavimą bei priedų mokėjimą gydytojams ...
-
Mokslas patvirtino – fizinis aktyvumas yra raktas į ilgesnį gyvenimą2
Seniai žinoma, kad fizinis aktyvumas yra susijęs su geresne sveikata ir ilgaamžiškumu. Vis dėlto, australų mokslininkų tyrimas parodė, kad judėjimo nauda yra net dvigubai didesnė nei buvo skelbta anksčiau. ...