- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Sveika: medikai primena, kad ligas sukelia ne lietus, vėjas, šlapdriba ar šaltis, o virusai, todėl net atšalus orams patariama su vaikais eiti į lauką.
-
Šilčiausiai apmuturiavę apsaugosime nuo peršalimo?
-
Šilčiausiai apmuturiavę apsaugosime nuo peršalimo?
-
Šilčiausiai apmuturiavę apsaugosime nuo peršalimo?
Žiemiškiems orams atėjus, nemažai tėvų, bijodami vaikus peršaldyti, rengdami juos neretai persistengia – esant pliusinei temperatūrai vaikų aikštelėse mažieji siaučia vilkėdami žieminius kombinezonus, o šildomose patalpose dūksta aprengti šilčiausiais megztiniais.
Suserga ir kai per šilta
Specialistės dalijasi patarimais, kaip tinkamai rengti vaikus skirtingomis oro sąlygomis, ir vardija dažniausiai daromas tėvų klaidas.
„Jeigu vaikas iš lauko grįžta suprakaitavęs, sukaitęs, šlapias, vadinasi, buvo aprengtas per šiltai. Per šiltai aprengtas vaikas gali būti irzlus, jis greičiau pavargs. Kai lauke gana šilta, nereikėtų vaiko per daug prirengti, patariama vadovautis svogūno principu – rengti mažuosius keliais sluoksniais“, – sakė vaistininkė Jūratė Vaičiūnienė.
Jai pritaria ir gydytoja pediatrė Rūta Tarasevičienė. Pasak jos, viena iš priežasčių, kodėl, vėstant orams, didėja vaikų sergamumas peršalimo ligomis, yra per šilti ir netinkamai parinkti drabužiai.
„Veido paraudimas, vangumas, prakaitavimas – požymiai, rodantys, kad vaikas aprengtas per šiltai, – sakė gydytoja. – Nurengę pamatysime, kad drėgni marškinėliai, drėgnos pėdkelnės pėdų srityje. Matysime paraudusią, suprakaitavusią odą, ypač nugarytės, kaklo, pėdų srityse. Todėl, norėdami išvengti perkaitimo ir galimo atvėsimo, turėtume pagalvoti apie tinkamą vaikų aprangą.“
Daugiausiai šilumos prarandama per galvą, todėl reikėtų dėvėti vilnonę kepurę. Shutterstock nuotr.
Žiemos garderobo ABC
Pasak R. Tarasevičienės, vėstant orams svarbu parinkti drabužius, pagamintus iš prakaitą sugeriančių ir išgarinančių medžiagų: „Žiemą labai tiktų drabužiai, pagaminti iš merinosų vilnos, fliso, polipropileno.“
J. Vaičiūnienė priduria, kad rekomenduojama rinktis natūralių pluoštų drabužius, o tai ypač aktualu kalbant apie prie kūno prigludusią aprangą, kuri turėtų būti pagaminta iš medvilnės, merinosų vilnos, bambuko.
Mitybai papildyti patariama vartoti Omega-3, vitaminus C ir D – būtent šios medžiagos yra vienos svarbiausių imunitetui.
„Būtina atsižvelgti į oro sąlygas ir temperatūrą. Jeigu oras žvarbus, vėjuotas, būtini neperšlampami, vėjo neperpučiami drabužiai, tokie kaip šiltos striukės, kelnės, kombinezonai. Avalynė taip pat turi būti pralaidi orui, bet šilta“, – patarė vaistininkė.
R. Tarasevičienė priduria, kad reikėtų vengti aptemptų drabužių, bet netiks ir per dideli – jie nepriglus ir nesudarys apsauginio, šilumą laikančio sluoksnio.
„Žinant, kad daugiausia šilumos prarandama per galvą, reikėtų dėvėti vilnonę kepurę. Mažesniesiems puikiai tiktų kepurė-šalmas, – sakė gydytoja. – Taip pat reikėtų vengti išaugtų batų, jie turėtų būti 1 cm didesni nei vaiko pėda.“
Gydytoja nerekomenduoja rišti vaikui šaliko ant burnos – veidas turi būti atviras, pateptas kremu nuo šalčio ir vėjo. Renkantis pirštines žiemai derėtų vengti medvilninių ar vilnonių, kurios sudrėks ir rankos sušals. Tinkamiausios – neperšlampamos pirštinės.
„Jei vaikas bėgios ar aktyviai žais lauke, reikėtų aprengti jį ploniau ir stebėti, ar nesukaito. Pamačius, kad sukaito, derėtų parvesti į patalpą ir perrengti. Stebint, ar vaikas nesušalo, reikia atkreipti dėmesį į vaiko rankų ir kojų pirštus. Jei jie šalti, vadinasi, vėsta ir kūnas, tad vertėtų arba labiau pajudėti, arba šilčiau aprengti“, – patarė gydytoja.
Partnerio nuotr.
Blogo oro nebūna
Norint užgrūdinti vaiką, derėtų skatinti jį kasdien būti lauke, nepriklausomai nuo oro sąlygų. Pasak R. Tarasevičienės, blogo oro sąvoką reikėtų išbraukti iš mūsų žodyno.
„Ligas sukelia ne blogas oras, ne lietus, vėjas, šlapdriba ar šaltis, o virusai, kurių pagausėja mūsų aplinkoje atvėsus orams ir pakitus aplinkos sąlygoms patalpose, įjungus šildymą, – teigė R. Tarasevičienė. – Patalpose trūkstant drėgmės, kvėpavimo takų gleivinė tampa imlesnė virusams. Organizmui patyrus stresą, t. y. sukaitus ar atvėsus, vaiko imunitetas nusilpsta ir virusai sukelia ligas.“
Kad vaikai mažiau sirgtų, gydytoja rekomenduoja parinkti oro sąlygas atitinkančią aprangą, kasdien būti lauke ir laikytis sveikos gyvensenos rekomendacijų.
Imuniteto bičiuliai
Anot J. Vaičiūnienės, vaiko imunitetui itin svarbi tinkama mityba. „Daugelis vaikų nemėgsta daržovių ir žuvies produktų, todėl tėvams dažnai tenka pasukti galvas, kaip į mitybą įtraukti jų kuo daugiau. Mitybai papildyti patariama vartoti Omega-3, vitaminus C ir D – būtent šios medžiagos yra vienos svarbiausių imunitetui. Kai kurie tėvai renkasi papildus vaikams su beta gliukanais, ryklio taukus ar fermentuotus gėrimus, padedančius stiprinti imunitetą ir kovoti su virusais“, – sakė J. Vaičiūnienė.
Norint užgrūdinti vaiką, derėtų skatinti jį kasdien būti lauke, nepriklausomai nuo oro sąlygų. Shutterstock nuotr.
Ji priduria, kad sveikatą tausoja ir nevaistiniai preparatai, tokie kaip antimikrobiniu, kvėpavimo takus atlaisvinančiu poveikiu pasižymintys eteriniai aliejai ir šiltos arbatos.
„Jeigu vaikas nealergiškas, namuose galima garinti eukaliptų, pušų ar arbatmedžių eterinius aliejus. Taip pat galima naudoti specialius eukaliptų tepalus – tepti ant krūtinės, padų, prie nosies. Šiltos arbatos irgi turi teigiamą poveikį imunitetui – tinka erškėtrožių, šaltalankių, kinrožių arbatos. Jose gausu vitamino C ir flavonoidų. Be to, visada galima rinktis vaikiškas arbatas iš kelių sudedamųjų dalių, parduodamas vaistinėse, tačiau patariama atsižvelgti į vaiko amžių ir stebėti, ar jis nealergiškas joms“, – sakė J. Vaičiūnienė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuvą masiškai apniko klastingi kraujasiurbiai: iki pandemijos – vienas žingsnis?
Lietuvą masiškai apniko blakės. Taip nutiko dėl to, kad lietuviai ėmė vis daugiau keliauti, o neapsižiūrėję šių greit plintančių kraujasiurbių parsiveža namo. Kasmet blakių skaičiai šokteli daugiau nei 20 proc. Specialistai...
-
Mokslininkai ragina keisti požiūrį į nutukimą: remtis reikia ne vien KMI rodikliu1
Mokslininkai siūlo pradėti kitaip žiūrėti į nutukimą ir jo nebediagnozuoti remiantis vien kūno masės indeksu (KMI). Žurnale „The Lancet“ teigiama, kad nustatant bendrą paciento sveikatos būklę daug naudingesnis yra kitas rodiklis &ndas...
-
Pernai paaukota daugiausia kraujo Lietuvos donorystės istorijoje1
Praėjusiais metais neatlygintinai paaukota daugiausia kraujo šalies donorystės istorijoje, antradienį pranešė Nacionalinis kraujo centras (NKC). ...
-
Auga sergančiųjų gripu skaičius: praėjusią savaitę nuo šios ligos mirė penki žmonės
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, praėjusią savaitę išaugo gripų atvejų skaičius, nuo šios ligos mirė penki žmonės. ...
-
Mažiausias mirčių skaičius per pastaruosius 13 metų: įvardijo pagrindines priežastis
Higienos institutas pristato naują interaktyvią švieslentę „Mirties priežastys Lietuvoje“, kurioje pateikiama informacija apie 2010–2023 m. mirusius nuolatinius Lietuvos gyventojus, pagrindines jų mirties priežastis, mirusiųjų ...
-
Išsitirti dėl klastingos ligos – didžiulės eilės12
Po vilties blyksnio, kad didžiulės eilės išsitirti dėl klastingos ligos sumažės, – pozityvumo mažai. Įsigaliojus Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) įsakymui, kad miego apnėjos tyrimus galės atlikti ir mažesnės ligoninės, manyta, k...
-
Dėl medikų trūkumo uždarytas Alytaus S. Kudirkos ligoninės poskyris6
Nuo sausio pradžios nebeveikia Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės Vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos poskyris. Kaip praneša „Alytaus naujienos“, jis buvo panaikintas po to, kai iš pareigų pasitraukė jame dir...
-
Gyvenimą pakeitusi operacija: medikai ryžosi iššūkiui1
Kauno klinikų medikai pakeitė Airijoje gyvenančio Stefano gyvenimą, atlikdami jam skrandžio mažinimo operaciją. Priežastis, kodėl šios operacijos neatliko Airijoje dirbantys medikai – didžiulė pilvo sienos išvarža. „Stefan...
-
Žiniasklaida: mįslingai atsistatydino Žalgirio klinikos vadovas
Iš Žalgirio klinikos vadovo pareigų atsistatydino vienerius metus įstaigai vadovavęs Dalius Matkevičius, rašo portalas LRT.lt. ...
-
Tokie skaičiai – pirmąkart per visą veiklos istoriją: išgelbėtos 586 gyvybės1
Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos – toliau NTB, pasitikdamas 29-ąjį veiklos gimtadienį, dalinasi 2024-aisiais metais nuveiktų darbų ir pasiektų rezultatų apžvalga. Per metus buvo užregistruoti 168 potencia...