- Gedas Salyga (LNK)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Medikai, ugniagesiai, kariai ir pasieniečiai daugybę metų skundėsi dėl per mažų algų. Bet gruodį jie netikėtai tapo algų lyderiais ir net aplenkė tradiciškai pirmaudavusius bankus. Priežastys įvairios. Medikai vardija pasiteisinusias reformas. Kariams džiaugsmas – vienkartinis. Kai kurie gavo priedus, o ministrė Dovilė Šakalienė sako, kad kurį laiką karių algos nebebus prioritetas.
Kariai, medikai ir ugniagesiai mus saugo, gydo ir gelbsti. Bet daug metų kalbėta, kad už darbą, dažnai pavojingą gyvybei, jie negauna adekvačios algos. Gruodį situacija pasikeitė. „Verslo žinios“, remdamosis „Sodros“ duomenimis, paskelbė, kokiose įstaigose buvo didžiausia algų mediana. Į viršų šovė medikai ir kariai.
„Pastaraisiais metais buvo stengiamasi kariškių atlyginimą padaryti tokį, kad neprarastume personalo, mums reikia papildomo personalo, turime auginti“, – kalbėjo krašto apsaugos ministrė D. Šakalienė.
Pirmą kartą tokioje statistikoje dominuoja ne privačios, o biudžetinės įstaigos.
Bet iš pradžių šiek tiek teorijos. Algų mediana skiriasi nuo vidurkio. Jei visus įstaigos darbuotojus surikiuotume pagal gaunamą algą nuo mažiausios iki didžiausios, tas, kuris per vidurį, ir būtų mediana. Sakoma, kad mediana tiksliau nei vidurkis parodo, kokia yra dažniausiai mokama alga įstaigoje.
Gruodį iš didžiausių šalies įstaigų pirmavo Greitosios medicinos pagalbos tarnyba, kurios algų mediana buvo 3,5 tūkstančio eurų prieš mokesčius – penktadaliu daugiau nei lapkritį. Antroje vietoje – kariuomenė, kurios algų mediana siekė 3,46 tūkstančio eurų, net 62 procentais daugiau nei lapkritį. Trečioje vietoje – Kauno klinikos. Penketuke – ir Vilniaus Santaros klinikos. Pirmą kartą tokioje statistikoje dominuoja ne privačios, o biudžetinės įstaigos.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Greitosios medicinos pagalbos tarnyba sako, kad gruodį dalis darbuotojų gavo priedus už viršvalandžius. „500 eurų padidėjimą lėmė viršvalandžių apskaita. Tarnyboje taikoma vidinė viršvalandžių apskaita, kas tris mėnesius yra skaičiuojama, kiek žmonės dirbo viršvalandžių, ir išmokamas atlygis“, – aiškino Greitosios medicinos pagalbos tarnybos atstovas Tomas Bagdonas.
Teigiama, kad Greitosios tarnyboje tai jau tampa įprastomis algomis.
„Šis atlygis, 3500 eurų „ant popieriaus“, atspindi tą progresą, gerovę, kuri buvo pasiekta per 1,5 metų“, – teigė T. Bagdonas.
Antroje vietoje – kariuomenė. Nors atsitiktinai pakalbinti kariai sako daugiau pinigų negavę, kariuomenės statistiką gruodį iškėlė daliai karių išmokėti priedai. Vis didesniais pinigais skatinami ir būsimi kariūnai. Karo akademija siūlo stipendijas, didesnes už vidutinę algą šalyje. Studijų pradžioje stipendija visiems vienoda – 550 eurų. Antrame kurse ji jau per 1000 eurų. Ketvirto kurso gale stipendija siekia 1400 eurų, jei tarnyba įvertinama gerai.
Didžiausių algų penketuke gruodį ir pagrindiniai Lietuvos medicinos centrai: Kauno klinikos, Santaros klinikos. Metų gale daug biudžetinių įstaigų moka priedus. Beje, didžiausias algas gruodį gavusių įstaigų dešimtuke yra ir pasieniečiai, taip pat ugniagesiai gelbėtojai, kurie paprastai linksniuojami dėl mažų algų. Bent kariams algos kurį laiką nebedidės.
„Dėl galimybių artimiausiu metu papildomai kelti atlyginimus, visi suprantame, kad dabar mes koncentruosimės į įsigijimus“, – sakė krašto apsaugos ministrė.
Antradienį oficialiai įsteigta kariuomenės divizija, pavadinta Pirmąja. Divizija – pagrindinis vienetas NATO planuose. Turėti diviziją svarbu, kad prašydami sąjungininkų paramos patys būtume pilnaverčiai gynybos planų dalyviai.
„Tai nėra kažkas naujo, unikalaus, tam tikri padaliniai jau parengti, stovi. Tik dabar sujungti po viena vėliava“, – teigė kariuomenės vadas Raimundas Vaikšnoras.
Divizija kuriama iš trijų dabartinių brigadų, bet jos bus smarkiai perginkluotos. Anot prezidento, tai reikia padaryti iki 2030 metų.
„Priėjau prie išvados, kad pastaruoju metu padėtis, deja, keičiasi į blogąją pusę ir mes turime būti dar ryžtingesni, dar greitesni“, – tikino prezidentas Gitanas Nausėda.
Vis dar neatsakomas esminis klausimas – iš kur per penkerius metus bus papildomai paimta daugiau nei 10 milijardų eurų divizijai aprūpinti.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Gynybą finansuoti nori limonadais?
Kas kelerius metus Lietuvoje svarstomas cukraus mokesčio įvedimas – šįkart gynybos finansavimui. Kaimyninės šalys Lenkija ir Latvija jau turi tokį mokestį. ...
-
Ministras žada taikyti „nulinio biudžeto“ metodą: ką tai reiškia
Siekiant šalies viduje rasti papildomų finansinių išteklių, įskaitant ir išlaidas gynybai, finansų ministras Rimantas Šadžius žada griežtai kontroliuoti dalį viešųjų finansų, taikyti nulinio biudžeto planavimą. ...
-
„Litgrid“: tai lėmė, kad rekordinių kainų šiemet nebuvo
Nepaisant vis dar neveikiančios Suomijos ir Estijos elektros jungties „Estlink2“, vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje sausį buvo tokia pat, kaip ir praėjusį mėnesį – 89,3 euro už megavatvalandę (MWh). ...
-
Išsiaiškino, kas pažeidinėja sankcijas: kalba sukasi apie didelius pinigus
Sankcijų pažeidimais įtariamos Lietuvos įmonės susilaukė kratų. Muitinės pareigūnai sulaikė 18 vilkikų, puspriekabių bei mikroautobusų, kurių bendra vertė bent pusantro milijono eurų. Taip pat sulaikyti du Baltarusijos ir du Lietuvos piliečiai...
-
Šadžius neatmeta idėjos „įdarbinti“ gyventojų indėlius
Finansų ministras Rimantas Šadžius neatmeta Prezidentūros siūlymo dalį šalies komerciniuose bankuose laikomų gyventojų indėlių įdarbinti per nacionalinį plėtros banką ILTE, taip siekiant labiau skatinti ekonomiką ir iki 2030 metų g...
-
Pinigai gynybai: siūlo naudoti nuo prancūzų nusižiūrėtą modelį
Prezidentas susikvietė verslo atstovus aptarti, iš kur paimti pinigų gynybos finansavimui. Tikisi, kad iš reikalingų 12 mlrd., bent trečdalį surinks tiesiog iš augančios ekonomikos. Tiesa, paties prezidento skaičiavimu, tam reikėt...
-
Šadžius: ILTE – vienas pagrindinių instrumentų stiprinti šalies ekonomiką
Lietuvai ieškant papildomų pinigų gynybos finansavimui ir tam siekiant skatinti šalies ekonomikos augimą, bus stiprinamas nacionalinis plėtros bankas „Investicijos Lietuvos ekonomikai“ (ILTE), du–tris kartus didinant jo įst...
-
Tarptautinis valiutos fondas įvertino Lietuvos ekonomiką: ko tikėtis?
Pastaraisiais metais atsparumą rodžiusi Lietuvos ekonomika šiemet turėtų toliau augti, tačiau didės infliacija, skelbia Tarptautinis valiutos fondas (TVF), praėjusią savaitę Vilniuje vertinęs Lietuvos ekonominę situaciją ir perspektyvas.&nbs...
-
Pateko į komisijos akiratį: užkliuvo „Nemuno aušros“ frakcijos atstovo Skardžio elgesys
Seimo Etikos ir procedūrų komisija tirs Audito komiteto pirmininko, „Nemuno aušros“ frakcijos atstovo Artūro Skardžio elgesį dėl jo siūlymų, susijusių su vėjo energetika. ...
-
Prezidentas Nausėda palaikytų susitarimo dėl gynybos atnaujinimą su viena sąlyga
Prezidentas Gitanas Nausėda palaikytų susitarimo dėl gynybos atnaujinimą, jei parlamentinės partijos matytų tam poreikį. ...