- Gabrielė Grigošaitytė (LNK)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
70 tūkst. elektros vartotojų gresia naujas mokestis. Uždelsus deklaruoti skaitiklių rodmenis ilgiau nei metus, šį darbą už gyventojus atliks ESO darbuotojai. O už rodmenų nurašymą dar teks susimokėti beveik 22 eurus. Iki šiol už skaitiklių patikrą susimokėdavo visi vartotojai, tačiau politikams naujas mokestis nepatinka, ir jie žada parlamentinę kontrolę.
Raktas rankose ir pėsčiomis iki elektros skydelio. Nesvarbu, koks oras, Elena Kiliauskienė šitaip kas mėnesį keliauja nurašyti elektros rodmenų.
„Kadangi mūsų elektros skaitiklis dar nėra pakeistas į išmanų, patys nusirašome rodmenis kiekvieno einamojo mėnesio pabaigoje ir užsideklaruojame tuos skaičiukus“, – pasakojo Vilniaus r. gyventoja E. Kiliauskienė.
Kilovatvalandžių užrašymas Elenai padeda sekti ir suvartojimą. Ji save laiko įprastu buitiniu vartotoju.
„Mūsų šeima suvartoja 350 kWh, tai sakyčiau, vidutinė šeima, o daugiausiai elektros energijos sunaudojame maisto ruošai ir vandens pašildymui“, – kalbėjo E. Kiliauskienė.
Ypač nedeklaruoja tie klientai, kurie mažai suvartoja, turi antruosius būstus, sodų namelius.
Stebėti skaitiklių rodmenis, kaip tą daro Elena, ne visiems suprantama pareiga. 70 tūkstančių vartotojų elektros rodmenų nedeklaravę jau ilgiau nei vienerius metus. Iš jų 68 tūkstančiai – gyventojai, likę – verslas.
„Ypač nedeklaruoja tie klientai, kurie mažai suvartoja, turi antruosius būstus, sodų namelius. Dažnai būdavo, kad ir senasis tiekėjas neprašydavo deklaruoti, o kartą per metus išrašydavo sąskaitą“, – sakė „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas.
Anot tiekėjų, deklaruoti pačiam pravartu, nes kitu atveju sąskaitos gali būti netikslios.
„Nedeklaravus, apskaičiuojama pagal paskutinių 12 mėnesių suvartojimo istoriją, o tai nėra visiškai tikslu, dėl to gali atsirasti permokos arba skola, ir ją vėliau tenka padengti“, – teigė „Enefit“ atstovė Ieva Krištopaitytė.
Jei ne sąskaitos, tai galbūt deklaruoti privers naujas mokestis. Nuo kovo mėnesio, uždelsus deklaruoti skaitiklių rodmenis ilgiau nei metus, šį darbą už gyventojus atliks ESO darbuotojai, bet už rodmenų nurašymą teks susimokėti beveik 22 eurus.
„Jeigu iki kovo inžinierius atvyks pas klientus ir bus deklaruota, tas mokestis nebus taikomas. Žiūrint į ateitį, reikia turėti omeny, kad vieniems metų terminas sueis gegužę, kitiems – birželį, rugpjūtį“, – aiškino ESO atstovė Rasa Juodkienė.
Dabar už skaitiklių patikrą, o tai reiškia inžinierių darbo valandas, transportą, kurą, susimoka visi vartotojai, net ir sąžiningai deklaruojantys. Šios išlaidos įskaičiuotos į pastovią dedamąją kartu su elektros tarifu.
„Visi kiti klientai deklaruoja, tačiau jie de facto vis tiek sumoka už tas išlaidas, kurias patiria, tai ir inžinierių darbo valandos, ir kuro sąnaudos. Socialiai buvo neteisinga, kad visi klientai turi kažkiek atseikėti“, – tęsė R. Juodkienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
E. Kiliauskienė, kuri iš savo kišenės ir moka už nedeklaruojančius, naują mokestį palaiko.
„Manau, kad toks mokestis žmonėms būtų kaip finansinis raštingumas. Skatintų ir atsakingumą, žmogus pagalvotų, ar mokėti tuos pinigus, ar išeiti vienąkart ir nusirašyti tuos rodmenis“, – kalbėjo E. Kiliauskienė.
Tačiau Seimo nariai – tiek valdantieji, tiek opozicija žada mokesčiu pasidomėti. Kodėl užuot paspartinus nemokamų išmaniųjų skaitiklių diegimą, skriaudžiami gyventojai?
„Greičiau pati sistema turėtų išmaniųjų skaitiklių, kad nereiktų patiems nurašinėti, ir tokiu būdu išsispręstų problema“, – sakė Energetikos ir darnios plėtros komisijos narys Kazys Starkevičius.
„Juos skubiau aprūpinti išmaniaisiais elektros skaitikliais ir tokiu būdu nebūtų ir tų nepatogumų, ir tų pasekmių“, – ragino Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas Aidas Gedvilas.
Nuo mokesčio atleis tik išmanusis skaitiklis. Daugiau nei milijonas vartotojų jau tokius turi, ir jų suvartojimas fiksuojamas automatiškai.
O nedeklaruojantiems ESO ir tiekėjai nuo sausio jau siunčia priminimus.
„Jau dabar matome, kad yra sumažėjęs skaičius. Žmonės sureagavo, ir jau tokių, kurie 12 mėnesių nedeklaravę, yra mažiau – keli šimtai visų vartotojų“, – teigė „Enefit“ atstovė.
Naują mokestį, panašu, išrašys tas, kas ir tikrins senų skaitliukų parodymus.
„Jei pasitaikys atvejai, kada mes inicijuosime, kad būtų nuskaitomi rodmenys, jei tai yra skolininkai ar yra kitos priežastys, tada jau mes išrašysime ir mūsų sąskaitoje atsispindės“, – aiškino M. Kavaliauskas.
Tiekėjai deklaruoti kilovatvalandes ragina elektroniniu būdu, pasiskambinus telefonu arba nuvykus į klientų aptarnavimo centrą.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Byla dėl Kinijos sankcijų Lietuvai bus tęsiama
Europos Komisiją (EK) tęs bylą Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) dėl galimų Kinijos prekybos ribojimų Lietuvai, penktadienį skelbia LRT. ...
-
ILTE: paskolų galės gauti ne tik gaminantys vartotojai
Saulės ir vėjo parkų, skirtų gaminantiems vartotojams, vystytojams bus išdalyta iki 100 mln. eurų paskolų už ne daugiau kaip 3 proc. metų palūkanas, pranešė nacionalinis plėtros bankas ILTE. ...
-
Šimkus: prieš didinant mokesčius, peržvelkime lengvatas
Prieš svarstant, kuriuos mokesčius reiktų didinti, norint pasiekti reikalingą gynybos finansavimą, reiktų peržvelgti šiuo metu taikomas lengvatas, mano Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus. Pasak jo, jei nebūt...
-
Vaičiūnas: turėtume diskutuoti apie bendrą elektrinę
Vasarį su Europos tinklais susijungusios Baltijos šalys galėtų pradėti diskusijas dėl bendros elektrinės statybų, sako Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas. ...
-
Pinigai gynybai: naudos gyventojų santaupas bankuose?
Lietuvai planuojant iki 2030 metų gerokai padidinti gynybos finansavimą, prezidento Gitano Nausėdos patarėjas sako, jog lėšų tam pirmiausia reikėtų skolintis, o ilgalaikėje perspektyvoje tikimasi jų surinkti iš augančios šalies ...
-
Kylančios pocedūrų kainos: grožis – prabanga ar būtinybė?
Grožis yra prabanga ar būtinybė? Tokį klausimą pradėjo kelti klientai po Naujųjų metų apsilankę pas grožio specialistus. Dėl pabrangusių žaliavų kilo kone visų paslaugų kainos. Tačiau efektas ne toks, kokio grožio specialistai tikėjosi: kli...
-
Misiūnas apie tai, kaip sutaupyti ir kur dingsta pinigai
Analitinis centras ir žiniasklaidos kanalas Politika.lt praneša, kad pradeda tyrimą, kurio tikslas nustatyti, ar valstybė iš vidinių išteklių gali sutelkti esmingas lėšas gynybos finansavimui. Įprastai kalbant apie gynybą mi...
-
Karbauskis: priėmus šį sprendimą – „šokom į dilgėles“
Lietuvai planuojant iki 2030 metų gerokai padidinti gynybos finansavimą, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako, jog lėšos turėtų būtų skiriamos atsižvelgus į realius poreikius. ...
-
Startuolių ambicingiems DI projektams – papildomas finansavimas
Ekonomikos ir inovacijų ministerija, spartindama dirbtinio intelekto (DI) plėtrą Lietuvoje, papildomai finansuos 12 startuolių projektų, kuriais bus kuriami dirbtinio intelekto, blokų grandinės technologijų, robotikos procesų automatizavimo produktai ...
-
Baltijos šalių ministrai: atsijungimui nuo Rusijos pasiruošta
Likus dviem savaitėms iki Baltijos šalių atsijungimo nuo rusiškos elektros energetikos sistemos bei susijungimo su Vakarų Europa, trijų valstybių ministrai tikina, jog istoriniam įvykiui visiškai pasiruošta, o vartotojai...