- Giedrius Gaidamavičius, Lukas Juozapaitis (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Statistikams gruodį fiksuojant 1,8 proc. išankstinę metinę bei 0,1 proc. mėnesio infliaciją, BNS kalbinti ekonomistai prognozuoja, jog vartotojų kainų indeksas kitais metais toliau augs.
Analitikų teigimu, didesnę infliaciją lems jau nuo sausio didėsiantys akcizai kurui, tabakui bei alkoholiui.
„Priimti sprendimai didinti akcizus, matyt, nuo metų pradžios kilstels infliacijos rodiklius. Degalams CO2 dedamoji turės įtakos. Taip pat paslaugų infliaciją ir toliau kaitins atlyginimų augimas, kuris, matyt, nedaug nusileis šių metų rodikliui“, – BNS penktadienį teigė Šiaulių banko vyriausioji ekonomistė I. Genytė-Pikčienė.
„Vien tai, kad sparčiai bus didinama minimali mėnesinė alga, natūralu, suduos impulsą atlyginimų augimui. Taip pat prie viešųjų paslaugų brangimo prisidės viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų augimas ir atitinkamai kilstels bendrą vidutinę infliacijos dinamiką“, – pridūrė ekonomistė.
I. Genytė-Pikčienė abejoja, ar kitąmet gali būti mėnesių, kai bus fiksuojama defliacija.
„Vargu... Šie metai buvo tokie, kurie turėjo nemažai prielaidų defliaciniams epizodams. Panašu, kad kiti metai jų (prielaidų defliacijai – BNS) turės gerokai mažiau“, – BNS sakė analitikė.
„Swedbank“ vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiulio teigimu, labai tikėtina, jog sausį metinė infliacija peržengs 2 proc. ribą. Jis pabrėžė, kad tokia infliacija laikysis visus metus, o iki 3 proc. gali išaugti vasarą – ne tik dėl didėjančių akcizų, bet ir dėl paslaugų infliacijos.
„Nėra labai daug priežasčių, dėl ko galėtų kažkurių prekių ar paslaugų kainos sumažėti“, – BNS penktadienį sakė N. Mačiulis.
Nėra labai daug priežasčių, dėl ko galėtų kažkurių prekių ar paslaugų kainos sumažėti.
Paslaugos brangs labiau nei šiemet
Tuo metu šių metų infliacijai didžiausios įtakos dariusios paslaugų kainos, eksperto teigimu, kitąmet turėtų augti labiau nei šiemet.
„Dėl toliau sparčiai kylančių darbo sąnaudų, padidėjusio minimalaus atlyginimo (12 proc. nuo sausio – BNS) paslaugų brangimas kitais gali būti net spartesnis nei buvo šiemet“, – teigė N. Mačiulis.
Jo teigimu, nuo darbo užmokesčio augimo priklausomas paslaugų kainų didėjimas kitais metais greičiausiai išliks pagrindine infliacijos priežastimi.
„Šiemet vidutinės prekių kainos net šiek tiek sumažėjo, bet pagrindinis infliacijos veiksnys visus metus buvo brangstančios paslaugos – jos pabrango maždaug 6 proc. (...) Visur, kur didelę dalį darbo sąnaudų sudaro darbo užmokestis (maitinimo, apgyvendinimo, kirpyklų, gydymo ir kitos profesinės paslaugos), brango gana sparčiai“, – kalbėjo N. Mačiulis.
Anot I. Genytės-Pikčienės, paslaugų infliacija kitąmet neturėtų mažėti, tuo metų prekių kainas lems situacija tarptautinėse žaliavų rinkose, situacija Ukrainoje, palūkanų normos.
„Naftos ateities sandorių kreivės svyra žemyn ir kertiniai didieji prognozuotojai nesitiki naftos brangimo. Tai irgi, matyt, yra labai svarbus veiksnys, turint omenyje, kad energetikos nešėjai yra kertiniai kone visų prekių ir paslaugų kainodaros veiksniai“, – sakė I. Genytė-Pikčienė.
„Paliaubų (Ukrainoje – BNS) scenarijaus atveju galime turėti aplinkybių, susijusių su statybų sektoriumi, Ukrainos atstatymu, migracijos krypčių pasikeitimu, kas irgi išbalansuos daug sričių, susijusių su statybinių medžiagų, žaliavų ir atitinkamai darbo jėgos rinkomis. O tai gali plačiai nuvilnyti per prekių, paslaugų rinkas ir atitinkamai paliesti kainas“, – kalbėjo ji.
I. Genytės-Pikčienės teigimu, išankstiniai gruodžio mėnesio infliacijos rodikliai nestebina.
„Kad gruodžio mėnesio mėnesinė infliacija nebūna labai išreikšta, tai, matyt, yra stiprus sezoniškumo veiksnys. Vyksta ir išpardavimai, ir nuolaidų sezonas. Tuo tarpu metinei infliacijai įtakos turėjo palyginamoji bazė“, – BNS penktadienį sakė I. Genytė-Pikčienė.
Jos teigimu, galutinė vidutinė 2024 metų metinė infliacija turėtų siekti 0,8 proc.
Valstybės duomenų agentūra penktadienį paskelbė, kad išankstinė mėnesio inflaicija siekia 0,1 proc. metinė – 1,8 proc., o vidutinė metinė – 0,9 proc.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LEA – apie prieššventinės savaitės vidutinę elektros kainą biržoje
Prieššventinės savaitės vidutinė elektros kaina biržoje sudarė 0,056 Eur/kWh ir buvo viena mažiausių 2024-aisiais, o per savaitę šalyje pagaminta net 88 proc. visos suvartotos elektros energijos. Kaip praneša Lietuvos energe...
-
Interneto parduotuvių atstovai: „Juodojo penktadienio“ savaitė ateityje aplenks kalėdinę
Prekybininkai pastebi, kad „Juodojo penktadienio“ išpardavimų savaitė ne vienerius metus iš eilės tampa bene didžiausiu apsipirkimo įvykiu Baltijos šalyse ir reikšmingai konkuruoja su kalėdinio laikotarpio pardavim...
-
LEA: degalai šiuo metu pigesni nei pernai
Šiemet švenčių dienomis degalai Lietuvos degalinėse 3–4 proc., arba 4–5 centais už litrą pigesni nei pernai tuo pačiu metu, praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
Panevėžio savivaldybė: pabėgėliai iš Ukrainos ir kitąmet galės naudotis lengvatomis1
Penktadienį posėdžiavusi Panevėžio miesto savivaldybės taryba nusprendė pratęsti nuo 2022 m. pavasario Ukrainos karo pabėgėliams taikomas viešojo transporto lengvatas. ...
-
Čmilytė-Nielsen: Žemaitaitis kelia įtampą koalicijoje visai kitu tikslu45
Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad socialdemokratų vedamos Vyriausybės programos vykdymas reikalaus ambicingų ir skausmingų planų, kaip surinkti daugiau lėšų į valstybės biudžetą. Politikė jau dabar įžv...
-
Uostamiesčio skolų kreivė: kaip klaipėdiečiai tvarko savo finansus?
Baigiantis kalendoriniams metams, paprastai siekiama nepalikti skolų naujiesiems. Tačiau tarp klaipėdiečių yra tokių, kurie šių nuostatų nepaiso. Vis dėlto antstoliai, vertinantys uostamiesčio skolininkų situaciją, konstatuoja, kad Klaipėdo...
-
Mažmeninė prekyba šiemet augo, o restoranų apyvarta smuko1
Mažmeninė prekyba per 11 šių metų mėnesių, palyginti su tuo pat laiku 2023 metais, augo 4,3 proc. ir siekė 17,6 mlrd. eurų. ...
-
Skelbia, kaip kitąmet bus vertinamos užsiimančių individualia veikla pajamos4
„Sodros“ pensijos taško vertė kitąmet sudarys 7,16 euro, o kad jį įgytų individualia veikla pagal pažymą užsiimantis asmuo 2025-aisiais turės uždirbti ne mažiau kaip 40 169 eurų pajamų, penktadienį rašo „Verslo ži...
-
Vaičiūnas įvertino pažeisto elektros kabelio grėsmes: reikia griežtesnių priemonių3
Per Kalėdas įvykęs povandeninio kabelio tarp Suomijos ir Estijos gedimas skatina persvarstyti papildomus elektros gamybos pajėgumus, sako energetikos ministras. ...
-
Ekspertai įvardijo svarbiausią 2024-ųjų ekonomikos įvykį (apžvalga)1
Reikšmingiausias besibaigiančių 2024-ųjų metų ekonomikos įvykis Lietuvoje buvo aukštųjų technologijų grupės „Teltonika“ akcininko Arvydo Paukščio pareiškimas apie stabdomas Liepkalnyje plėtojamo „Telton...