- Mindaugas Samkus, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vyriausybei siūlant pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą centralizuotam šildymui nuo kitų metų padidinti nuo 9 iki 15 proc., didžiajai daliai gyventojų šildymas pabrangs apie 3 eurus, o prastos būklės daugiabučių gyventojai gaus apie 6 eurais didesnes sąskaitas, skaičiuoja Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA).
Banko „Swedbank“ Finansų instituto vadovė sako, kad komunalinės paslaugos ir būsto šildymas sudaro bene didžiausią šeimų išlaidų dalį, todėl bet koks paslaugų pabrangimas skaudžiai atsilieps gyventojams.
Norėtų diferencijuoti PVM tarifą
LŠTA vadovas Vytautas Stasiūnas sako, kad Vyriausybė turėtų palikti PVM tarifo lengvatą šildymui bent jau prasčiausios būklės daugiabučių namų gyventojams.
„Didžioji dalis visuomenės gyvena sovietinės statybos neapšiltintuose daugiabučiuose namuose. Kadangi beveik 10 metų centralizuotos šilumos tiekimo sistemos vartotojai turėjo lengvatinį 9 proc. PVM tarifą, mūsų nuostata yra, kad kol valstybė nepadėjo gyventojams modernizuoti ir apšiltinti namų, tol turi būti taikoma lengvata“, - BNS sakė V.Stasiūnas.
Anot jo, asociacija palaikytų ketinimus diferencijuoti PVM tarifą, priklausomai nuo gyvenamojo namo būklės, tačiau pripažįsta, kad tai - sudėtingas veiksmas.
Išlaidos šildymui - didelė našta gyventojams
„Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė sako, kad būsto išlaikymo išlaidos yra vienos iš būtinųjų išlaidų namų ūkio biudžete, o mokesčiai už komunalines paslaugas ir konkrečiai būtent už šildymą sudaro didelę dalį šios grupės išlaidų.
Todėl bet kokiu atveju, net kompromisinis 15 proc. PVM tarifas turės ženklią įtaką namų ūkių išlaidoms.
„Tie gyventojai, kurie gyvena senos statybos nerenovuotose būstuose, šilumai išleidžia ženkliai daugiau, nei tie, kurie įsikūrę naujuose namuose. Naujuose būstuose dažniausiai kuriasi jaunos šeimos, tai - dažnai nuomojamas ar su paskola įsigytas nekilnojamasis turtas, tad šie gyventojai turi skirti nemažą dalį savo biudžeto dengti įsipareigojimams. Senesnės statybos būstuose gyvena vyresnio amžiaus, mažesnes pajamas gaunantys gyventojai, kurie ir taip šiandien taupo kiekvieną eurą. Todėl bet kokiu atveju, net kompromisinis 15 proc. PVM tarifas turės ženklią įtaką namų ūkių išlaidoms“, - BNS teigė J.Cvilikienė.
2016 metais „Swedbank“ Finansų instituto atliktas tyrimas atskleidžia, kad išlaidos šildymui visose Baltijos sostinėse sudaro daugiau nei trečdalį, o Vilniuje - pusę visų būsto išlaikymo mokesčių per mėnesį (Vilniuje – 51 proc., Rygoje – 37 proc., Taline – 40 proc.).
Anot J.Cvilikienės, Lietuvoje gana didelė dalis pajamų yra skiriama būtent būtinosioms išlaidoms padengti (maistui, būstui, transportui), o tai reiškia, kad sveikatos priežiūrai, išsilavinimui ar laisvalaikiui lieka tik sąlyginai nedidelė dalis namų ūkio biudžeto pajamų.
Būsto šildymas pabrangtų nuo 1,5 iki 6 eurų
LŠTA duomenimis, tipinis sovietinės statybos 60 kv. metrų ploto neapšiltintas daugiabutis 2016-2017 metų šildymo sezoną, kai galiojo lengvatinis 9 proc. PVM tarifas, vidutiniškai per mėnesį sumokėjo po 65,1 euro, o per 6 mėnesių šildymo sezoną - 391 eurą.
Skaičiuojama, kad PVM tarifą padidinus iki 15 proc., tokio buto gyventojai už šildymą būtų sumokėję vidutiniškai 68,4 euro per mėnesį ir 410 eurus per visą šildymo sezoną. LŠTA duomenimis, šalyje yra 409 tūkst. tokių butų, kuriuose gyvena apie 1,15 mln. gyventojų.
Asociacija skaičiavimus atliko, remdamasi praėjusio šildymo sezono vidutine šilumos kaina Lietuvoje - 5,24 cento (be PVM) už kilovatvalandę.
Tuo tarpu tokio paties ploto seno ir labai prastos būklės daugiabučio namo gyventojai už šilumą praėjusį šildymo sezoną mokėjo vidutiniškai po 119,7 euro per mėnesį, o esant 15 proc. PVM tarifui, būtų sumokėję po 126 eurus.
LŠTA duomenimis, Lietuvoje yra 118 tūkst. tokių butų, juose gyvena apie 330 tūkst. gyventojų.
Naujos statybos daugiabučių gyventojai už šildymą per mėnesį mokėjo vidutiniškai po 30,8 euro, o padidinus PVM tarifą ši suma ūgtelėtų iki 32,4 euro. Šalyje yra apie 128 tūkst. tokių butų, juose gyvena apie 358 tūkst. gyventojų.
Vyriausybė siūlo nuo 2018 metų pradžios įvesti naują 15 proc. lengvatinį PVM tarifą, kuris pakeistų šiuo metu taikomą 9 proc. tarifą. 15 proc. PVM būtų taikomas ir centriniam šildymui.
Šildymui nuo birželio taikomas įprastas 21 proc. PVM tarifas. Liepos pradžioje valdantieji „valstiečiai“ sutiko su konservatorių siūlymu grąžinti lengvatą mainais į pastarųjų paramą urėdijų reformai. Premjeras Saulius Skvenelis pažadėjo iki spalio grąžinti 9 proc. tarifą šildymui, kuris galiotų iki gruodžio pabaigos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Atskleista, kiek per metus papilnėjo turtuolių piniginė: sąraše – ir V. Germanas9
Lietuvoje – šeši milijardieriai. Žurnalas „Top“ paskelbė 500 turtingiausių Lietuvos žmonių sąrašą. O šiųmečio reitingo netikėtumas – už finansinius nusikaltimus teistas ir dabar už grotų dėl &bd...
-
R. Pocius: dujų kainos kitą pusmetį turėtų išlikti stabilios
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) vadovas sako, kad dujų kainos kitų metų sausį–birželį turėtų išlikti stabilios, o priešingą tendenciją lemtų geopolitiniai veiksniai. ...
-
Lietuva neįgyvendina elektronikos atliekų tvarkymo tikslų: tai lemia ne tik sąmoningumo trūkumas?
Lietuvoje elektros ir elektronikos įrangos atliekų surenkama per mažai, sako elektronikos atliekų tvarkymo ekspertai ir pažymi, kad tokią situaciją iš esmės lemia dvi priežastys – gyventojų sąmoningumo trūkumas ir nelegali tokių atlie...
-
Verslo bendruomenė steigia komisiją prieš biurokratizmą2
Šalies verslui kalbant apie biurokratines kliūtis įvairiems projektams Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) iniciatyva steigiama visuomeninė Efektyvios valstybės komisija. Jos iniciatoriai, be to, kviečia naują Vyriausybę steigti Dvišalę ...
-
Maisto produktų importui augant, pirkėjas renkasi lietuvišką kokybę1
Periodiškai atliekamos apklausos rodo, kad šalies pirkėjai pirmenybę teikia lietuviškiems populiariausiems maisto produktams ir vertina jų kokybę. Tačiau statistiniai duomenys byloja, kad daugelio panašių gaminių vis daugiau ...
-
Kandidantas į susisiekimo ministrus E. Sabutis: vienas svarbiausių darbų – kelių fondas3
Naujiems valdantiesiems žadant įkurti naują kelių fondą ir taip didinti investicijas į kelius, kandidatas į susisiekimo ministrus Eugenijus Sabutis sako, kad tai bus vienas svarbiausių jo darbų. ...
-
VERT: gruodį didėja ir vidutinė šilumos kaina
Vidutinė centralizuotos šilumos kaina Lietuvoje gruodį sieks 7,72 cento (be PVM) už kilovatvalandę (kWh) – 7,2 proc. daugiau nei lapkritį, skelbia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). ...
-
L. Savickas dėl deportuojamų vietnamiečių: reikės išsiaiškinti, kaip dirba Migracijos departamentas5
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministrus Lukas Savickas sako, kad svarbu turėti lanksčią migracijos politiką, kuri siektų išlaikyti verslą kuriančius užsieniečius Lietuvoje, o ne taikytų griežčiausias sankcijas remdamasi formalumais....
-
Prezidentas iš I. Ruginienės tikisi sprendimų dėl antros pensijų pakopos1
Prezidentas iš būsimos socialinės apsaugos ir darbo ministrės Ingos Ruginienės pirmiausia tikisi sprendimų dėl galimybės anksčau laiko pasitraukti iš antros pakopos pensijų sistemos, sako šalies vadovo patarėja. ...
-
VERT patvirtino kainas: kai kuriems vartotojams nuo sausio už dujas ir elektrą teks mokėti brangiau
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketvirtadienį patvirtino maždaug 4 proc. didesnius bendrovės „Ignitis“ visuomeninius elektros tarifus 2025 metų pirmajam pusmečiui. ...