ES pasmerkė prieš Lietuvą ir kitas šalis nutaikytas prorusiškų programišių atakas

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozefas Borelis) pasmerkė prorusiškų programišių kibernetines atakas prieš Bendrijos nares, tarp kurių buvo ir Lietuva.

„Paskutinės paskirstytos paslaugos trikdymo (DDoS) atakos prieš kelias Europos Sąjungos šalis nares ir partneres, už kurias atsakomybę prisiėmė prorusiškų programišių grupės, yra dar vienas išaugusios ir suintensyvėjusios kibernetinės grėsmės pavyzdys, – antradienį paskelbtame pareiškime teigė Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas. – Griežtai smerkiame šį kibernetinėje erdvėje nepriimtiną elgesį ir reiškiame solidarumą su šalimis, kurios tapo jo aukomis“.

J. Borrellio teigimu, Bendrija reaguos ir tirs neteisėtą kibernetinę veiklą, kuri veikia tarptautinę taiką, saugumą ir stabilumą ES ar jos šalyse narėse, taip pat turi poveikį demokratiniams institutams, piliečiams, verslui ar pilietinei visuomenei.

Jis taip pat ragina Jungtinių Tautų nares spręsti elgesio kibernetinėje erdvėje klausimą, kad būtų užtikrintas tarptautinis saugumas.

Mes raginame valstybes laikytis savo įsipareigojimų ir imtis veiksmų prieš neteisėtą kibernetinę veiklą, vykdomą iš jų teritorijos.

„Mes raginame valstybes laikytis savo įsipareigojimų ir imtis veiksmų prieš neteisėtą kibernetinę veiklą, vykdomą iš jų teritorijos“, – teigė J. Borrellis.

Pasak jo, ES įdėmiai stebi situaciją ir yra pasirengusi imtis papildomų veiksmų, kad neteisėta kibernetinė veikla būtų užkardoma.

Pasak Lietuvos krašto apsaugos viceministro Margirio Abukevičiaus, šis pareiškimas yra „labai svarbus signalas“, kad tokia veikla yra netoleruotina ir atsakingieji už ją sulauks pasekmių.

„Akivaizdu, kad prieš Lietuvą, kitas ES šalis bei partneres nutaikytos DDoS atakos yra integrali Rusijos karo Ukrainoje dalis“, – ministerijos pranešime cituojamas viceministras.

Jo teigimu, Lietuvos kibernetinio saugumo ir teisėsaugos institucijos bendradarbiauja su tarptautiniais partneriais ir jau pradėtas ikiteisminis tyrimas, siekiant teisinio nusikalstamos veikos įvertinimo bei dalyvavusių nusikalstamoje veikoje asmenų patraukimo atsakomybėn, neatmetant ir tolesnių bendrų ES diplomatinių priemonių taikymo.

Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą akivaizdoje ES ir valstybės narės jau anksčiau šiais metais yra griežtai pasmerkusios kibernetines atakas prieš Ukrainą ir Rusijai priskyrusios atsakomybę dėl kibernetinės veiklos, nukreiptos prieš palydovinį KA-SAT tinklą.

Lietuvos valstybinės institucijos, įmonės, privatus verslas, internetinė žiniasklaida paskutiniu metu patyrė DDoS atakas, už kurias atsakomybę prisiėmė grupuotė „Killnet“, anot Lietuvos pareigūnų, siejama su Rusijos žvalgyba.


Šiame straipsnyje: karas Ukrainojeprogramišių atakosRusijos programišiaiatakos prieš Lietuvą

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių