- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Telefoninių ir internetinių sukčių veikla – vis intensyvesnė: policijos duomenimis, vien pirmąją lapkričio savaitę nuo jų nukentėjo per dešimt gyventojų, iš kurių išviliota beveik 140 tūkst. eurų.
Tikrinti interneto adresą
Kaip teigia „Urbo“ banko Pinigų plovimo ir sukčiavimo prevencijos departamento direktorius Petras Gotautas, neseniai identifikuota beveik 900 kenkėjiškų interneto svetainių, apsimetančių populiariausia pasaulyje apsipirkimo platforma „Amazon“.
„Turbūt nereikia nė sakyti, kad dalis internete vis dažniau apsiperkančių lietuvių, numigravę į tokias svetaines, gali lengvai likti ir be dovanos, ir be pinigų“, – sako jis.
Dalis netikrų svetainių internete sukurtos taip kruopščiai, kad praktiškai nesiskiria nuo tų, kurias imituoja. Vizualiai jas atskirti nelengva, todėl padėti galėtų atidus internetinio adreso patikrinimas. Vienas stipriausių požymių, kad svetainė saugi, yra tai, kad jos internetinis adresas prasideda https://. Raidė s adrese rodo SSL saugumo sertifikatą, kurio sukčių sukurtos svetainės neturi ir jų adresai dažniausiai prasideda http://.
Galėtų padėti ir internetinė adreso paieška, pavyzdžiui, „Google“ sistemoje. Tikrosios svetainės adresas, paieškoje įrašytas su kabutėmis, paprastai sugeneruoja kur kas didesnį rezultatų skaičių nei padirbtos svetainės adresas. Pavyzdžiui, „Google“ sistemoje adresas „amazon.com“ generuoja apie 295 mln. rezultatų, o adresas „amazorn.com“ – vieną.
Skambinantys „bankininkai“
Sukčiai ne tik kuria netikras interneto svetaines, bet ir naudojasi kitais pinigų viliojimo būdais. Lietuvos policijos duomenimis, vien pirmąją lapkričio savaitę, apsimetę policijos, banko ir kompanijos „Google“ darbuotojais, iš trijų Vilniaus, Kauno ir Ukmergės gyventojų sukčiai išviliojo daugiau nei 96 tūkst. eurų.
Kartais pavyksta pinigus susigrąžinti net ir iš sukčių sąskaitų: antrąjį 2024 m. ketvirtį teisėtiems savininkams sugrąžinta 730 tūkst. eurų.
Spalio viduryje nusikaltėlių laimikis buvo dar didesnis: per šešis atskirus incidentus iš gyventojų buvo neteisėtai pasisavinta daugiau kaip 100 tūkst. eurų. Tuomet labiausiai nukentėjo viena Vilniaus apskrities gyventoja, sukčiams atidavusi 78,5 tūkst. eurų.
P. Gotautas dar kartą perspėja, kad bankų darbuotojai niekuomet neprašo atskleisti jokių asmeninių duomenų – nei paskambinę telefonu, nei juo labiau užėję į svečius. Pasak jo, vienas pagrindinių sukčių skiriamųjų ženklų – jie skubina žmones atlikti vieną ar kitą veiksmą.
„Kilus menkiausiam įtarimui, tiesiog padėkite ragelį ir perskambinkite į banką patys interneto puslapyje nurodytu numeriu“, – pataria ekspertas.
Jis pabrėžia: jei vis dėlto taip nutiko, apie atskleistą asmeninę informaciją reikia nedelsiant pranešti banko atstovams, užblokuoti savo kortelę ir sąskaitą, pakeisti visus aktualius slaptažodžius.
Įspūdingos sumos
Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro duomenimis, antrąjį šių metų ketvirtį sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių išviliojo daugiau kaip 4 mln. eurų. Iš tiesų ši suma galėjo būti dvigubai didesnė, nes iš viso nusikaltėliai bandė išvilioti net 8,3 mln. eurų, tačiau pusę šių bandymų sustabdė finansų įstaigos.
Didelė dalis neteisėto lėšų pasisavinimo užkardymo operacijų atliekama dar iki nusikaltėliams persivedant pinigus į savo sąskaitas. Pavyzdžiui, antrąjį 2024-ųjų ketvirtį šioje stadijoje Lietuvoje sustabdyta beveik 3,5 mln. išvilioti bandytų eurų.
Kur kas rečiau, tačiau kartais pavyksta pinigus susigrąžinti net ir iš sukčių sąskaitų: tuo pačiu laikotarpiu teisėtiems savininkams sugrąžinta 730 tūkst. eurų. Kaip teigia P. Gotautas, lėšų susigrąžinimo procesas yra labai sudėtingas.
„Artėjant šventėms, reikia išlikti ypač budriems, kad netektų tokioje situacijoje atsidurti. Jei tampate sukčių atakos, tegul ir nesėkmingos, auka, apie tai visuomet praneškite ir policijai – tai gali padėti nuo tolesnių apgavysčių apsaugoti ne tik jus, bet ir kitus pažeidžiamus žmones“, – akcentuoja jis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kaune užbaigtos antrojo A. Meškinio tilto statybos5
Automagistralėje ties Kaunu baigtos antrojo A. Meškinio (Kleboniškio) tilto statybos, praneša „Via Lietuva“. ...
-
Verslo atstovai kritikuoja griežtinamą užsieniečių įdarbinimo tvarką2
Verslo atstovai kritikuoja Vidaus reikalų ministerijos (VRM) priimtą sprendimą nuo gruodžio 1 dienos sugriežtinti užsieniečių įdarbinimo tvarką. Tarptautinio transporto ir logistikos aljanso (TTLA) teigimu, tai neigiamai atsilieps įmonių veiklai ir...
-
Ūkininkų protestus rengusio I. Hofmano patirtį G. Paluckas laiko privalumu1
Paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas „didžiuliu privalumu“ laiko tai, jog kandidatas į žemės ūkio ministrus Ignas Hofmanas organizavo šių metų pradžioje vykusius ūkininkų protestus. ...
-
M. Lingė: konservatoriai nepalaikys Vyriausybės programos ir jos įgyvendintojų8
Konservatorių frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė sako, jog partija nepalaikys naujos Vyriausybės programos, taip išreikšdama nepritarimą sudarytai valdančiajai koalicijai. ...
-
„Sodra“ pranešė, kada pensijos ir išmokos pasieks gyventojus
Visas pensijas ir daugumą periodinių išmokų „Sodra“ išmokės dar prieš šventes, o vaiko priežiūros išmokų gavėjai gruodį gaus dvi išmokas, skelbiama pranešime žiniasklaidai. Visos kitos &bdq...
-
M. Lingė: opozicija galėtų palaikyti naują pajamų apmokestinimą
Opozicijoje esančių konservatorių frakcijos Seime seniūnas Mindaugas Lingė sako, kad ji galėtų paremti valdančiųjų ketinimus keisti gyventojų pajamų apmokestinimą (GPM). ...
-
Atskleista, kiek per metus papilnėjo turtuolių piniginė: sąraše – ir V. Germanas11
Lietuvoje – šeši milijardieriai. Žurnalas „Top“ paskelbė 500 turtingiausių Lietuvos žmonių sąrašą. O šiųmečio reitingo netikėtumas – už finansinius nusikaltimus teistas ir dabar už grotų dėl &bd...
-
R. Pocius: dujų kainos kitą pusmetį turėtų išlikti stabilios
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) vadovas sako, kad dujų kainos kitų metų sausį–birželį turėtų išlikti stabilios, o priešingą tendenciją lemtų geopolitiniai veiksniai. ...
-
Lietuva neįgyvendina elektronikos atliekų tvarkymo tikslų: tai lemia ne tik sąmoningumo trūkumas?
Lietuvoje elektros ir elektronikos įrangos atliekų surenkama per mažai, sako elektronikos atliekų tvarkymo ekspertai ir pažymi, kad tokią situaciją iš esmės lemia dvi priežastys – gyventojų sąmoningumo trūkumas ir nelegali tokių atlie...
-
Verslo bendruomenė steigia komisiją prieš biurokratizmą4
Šalies verslui kalbant apie biurokratines kliūtis įvairiems projektams Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) iniciatyva steigiama visuomeninė Efektyvios valstybės komisija. Jos iniciatoriai, be to, kviečia naują Vyriausybę steigti Dvišalę ...