- Monika Grigutytė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vertindamas tai, kad nuo naujųjų metų visi naujai statomi pastatai pagal ES direktyvas turės atitikti A++ klasės reikalavimus, Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas sako, jog didžiausias iššūkis teks šių pastatų projektuotojams. Jis taip pat pažymi, kad, nors A++ klasės pastatų išlaikymas yra pigesnis, jų priežiūra gali pareikalauti papildomų sąnaudų.
„Manau, pagrindinis iššūkis tenka projektuotojams, nors šie jau dabar yra labai neblogai įsisavinę A++ klasės pastatų projektavimo technologijas. (...) Atsiradus reikalavimui statyti A++ klasės namus, 50 proc. energijos, kuri reikalinga pastatui jį eksploatuojant pagal paskirtį, turi pasigaminti pats statinys.
Būtent čia projektuotojams kyla didelis iššūkis parinkti lanksčiausią variantą, kadangi priklausomai nuo statinio dydžio skiriasi įrenginių naudingumo koeficientas. Tad labai svarbu parinkti tokią kompoziciją, kad statinio savininkas nepatirtų didelių nuostolių“, – Eltai teigė jis.
Anot D. Gedvilo, nors A++ klasės pastatų kaina gali būti didesnė apie 7 - 10 proc., pigesnis jų išlaikymas atsveria pradinę investiciją.
„Šie pastatai gali kainuoti apie 7 - 10 proc. brangiau, (...) bet esmė ta, kad tokiems pastatams šildymui išeikvojama mažiau per eksploatacinį laikotarpį, todėl pradinė investicija nėra tokia jau ir didelė: naujų namų išlaikymas yra pigesnis“, – teigė jis.
Visgi LSA prezidentas pažymėjo, kad, eksploatuojant A++ pastatus, dėl sudėtingų inžinerinių sprendimų jų priežiūrai kasmet gali prireikti papildomos specialistų pagalbos.
„Reikėtų paminėti, kad tokių pastatų priežiūrai kartais nepakaks paties šeimininko gebėjimų ir žinių, gali prireikti samdyti specialistus, kurie padėtų susitvarkyti su inžinerinėmis sistemomis. Įrenginiai sudėtingėja, tad gali būti, kad statytojas keletą kartų per metus turės kviesti specialistus, kad šie atliktų tam tikrą eksploatacinę įrenginių apžiūrą“, – teigė D. Gedvilas.
„Didesniuose pastatuose reikalingos atitinkamos priemonės, ir čia iškyla tam tikri niuansai dėl papildomų sąnaudų, kurios gali atsirasti eksploatuojant pastatą“, – pridūrė jis.
Kalbėdamas apie statybos sektoriaus darbuotojų pasirengimą, D. Gedvilas teigė, kad kompetencijų statyti A++ pastatus daugeliui netrūksta, tačiau pažymėjo, jog rinkoje vis dar jaučiamas aukštos kvalifikacijos specialistų trūkumas.
„Išties reikalingos tam tikros kompetencijos, kad tiek darbininkai, tiek inžinerinis personalas būtų pasiruošę statyti tokius statinius, išmanytų inžinerinę sistemą. (...) Visgi energetinio efektyvumo specialistų ruošimas prasidėjo jau tikriausiai prieš penkerius metus. Ir nors tikrai turime nemažai specialistų, (...) rinkoje reikia vis daugiau aukštos kvalifikacijos ekspertų“, – Eltai sakė jis.
Nuo sausio 1 dienos visų naujai statomų pastatų energinio naudingumo klasė turės būti ne žemesnė kaip A++.
A++ energinės klasės pastatuose ne mažiau kaip 50 proc. energijos turi būti pagaminta naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius (biokuras, vėjo, saulės, geoterminė energija, šilumos siurbliai).
Didesni reikalavimai taikomi vėdinimo sistemoms su šilumogrąža, taip pat atitvarų ir pertvarų bei tarpaukštinių perdangų, skiriančių patalpose ar butuose įrengtus autonominius šilumos šaltinius, šiluminėms savybėms.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vyriausybė mažina biurokratines kliūtis nustatant infrastruktūros apsaugos zonas
Siekdama mažinti biurokratiją Vyriausybė supaprastino infrastruktūros apsaugos zonų nustatymo tvarką. ...
-
ILTE pramonės įmonių modernizavimui skyrė dar 80 mln. eurų
Nacionalinė plėtros įstaiga ILTE (buvusi „Invega“) pramonės modernizavimui skyrė papildomą 80 mln. eurų finansavimą. ...
-
N. Mačiulis: paliekame infliacijos dugną2
Po kurį laiką vyravusios defliacijos rudenį vartotojų kainoms vėl kylant, ekonomistai teigia, kad infliacijos žemumos – jau praeityje. ...
-
Ministerija: JAV teiks Lietuvai informaciją apie mažuosius branduolinius reaktorius2
JAV padės Lietuvai vertinti galimybes ateityje statyti ketvirtosios kartos mažuosius branduolinius reaktorius. ...
-
Lietuviai skolas dažniau „išsimušinėja“ patys: nepasitiki teisine sistema?
Tik kas ketvirtas lietuvis dėl negrąžintos skolos kreipiasi į antstolius ir vis daugėja tokių, kurie skolas „išsimušinėja“ patys. ...
-
Lapkritį – išankstinė 0,5 proc. mėnesio ir 1,1 proc. metinė infliacija
Išankstinė metinė infliacija – lapkritį, palyginti su pernai lapkričiu – siekia 1,1 proc., o mėnesio – lapkritį, palyginti su spaliu, – 0,5 proc., trečiadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Vyriausybė – už atlyginimų kėlimą mokslininkams
Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad nuo kitų metų rugsėjo vidutiniškai 8 proc. augtų atlyginimai valstybiniuose mokslinių tyrimų institutuose dirbantiems mokslininkams. ...
-
Viceministras: 2026 metais pensijos turėtų viršyti skurdo ribą2
Atotrūkis tarp santykinės skurdo ribos, vertinamos pagal žmogaus pajamas, ir vidutinės pensijos toliau mažėja, o 2026 metais pensijos turėtų būti didesnės nei skurdo riba, sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus. ...
-
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje. Vyriausybė trečiadienį patvirtino tokios vertės paramos Ukrainos energetikos sektoriui programą. ...
-
Vyriausybė: 74 mln. eurų RRF lėšų – baterijoms, dviračių ir pėsčiųjų takams
Beveik 74 mln. eurų iš Lietuvai skirtų Europos Sąjungos (ES) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (RRF) lėšų bus papildomai skirta energijos kaupimo įrenginiams (38,55 mln. eurų) bei dviračių ir pėsčiųjų takams įrengti (...