- Žygimantas Šilobritas (ELTA)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Siekiant gerinti antrosios pensijų pakopos sistemą reiktų imtis darbdavių įtraukimo į ją bei įsteigti valstybės valdomą pensijų fondą, teigia Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta. Jis pabrėžia, kad darbdavių dalyvavimas tokiame kaupime yra ženklus.
„Lietuvoje antrojoje pakopoje trūksta tiesioginio darbdavių įsitraukimo į antrąją pakopą. Matome, kad daugelyje Europos šalių jų dalyvavimas yra pakankamai ženklus, žiūrint procentais nuo atlyginimo“, – antradienį pristatydamas LB atliktą antrosios pensijų pakopos sistemos analizę žurnalistams teigė S. Krėpšta.
„Antrasis pasiūlymas, kurį esame pateikę ir anksčiau. Tai jeigu sistema plečiasi, tai turėtume įsteigi valstybės valdomą pensijų fondą. Manome, kad tai išaugintų visuomenės pasitikėjimą sistema, be to skatintų sektoriaus konkurenciją“, – pridūrė jis, paminėdamas, kad tokios sistemos jau veikia Skandinavijos šalyse.
LB valdybos narys paminėjo, kad papildomos valstybės biudžeto lėšų už dalyvį įmokos į pensijų fondus – netipinė ir biudžetui kainuojanti praktika. Jis priminė, kad šiuo metu tokios įmokos siekia 22 proc. arba 1,4 mlrd. eurų iš visų į fondus sumokėtų lėšų.
„Tiesioginis biudžeto finansavimas yra pakankamai netipinė praktika. Ir ta finansinė našta siekia 300 mln. eurų kasmet ir ši suma augs kasmet“, – sakė jis.
LB taip pat siūlo tobulinti automatinio įtraukimo sistemą, sukuriant galimybę nutraukti sutartį po automatinio įtraukimo ir to nedaryti pakartotinai. Be to siūloma didinti vienkartinės pensijų išmokos ribas nuo 5 iki 10 tūkst. eurų bei sukurti Konstitucinio teismo sprendimus atitinkančias sąlygas atsiimti lėšas.
Institucija taip pat mano, kad antrosios pakopos patrauklumas padidėtų, jei kaupiantiesiems būtų leidžiama pasiimti ilgesnes „atostogas“ nuo kaupimo.
Paklaustas, kaip vertina valdančiųjų siūlymą, kad kaupiantiesiems būtų numatyta galimybė atsiimti lėšas, jei šios smarkiai nepadidintų pensijos arba likus 5–10 metų iki pensinio amžiaus, jis paminėjo, kad dalis sistemos dalyvių yra sukaupę ypatingai mažas sumas, tad galima svarstyti ar jiems verta toliau likti sistemoje.
Kalbant apie tuos asmenis, kuriems liko mažai iki pensijos, tai skaičiai rodo, kad 350 tūkst. asmenų jau ilgai nėra aktyvūs ir yra sukaupę po porą tūkst. eurų. Tad tikrai yra klausimas ar tokiems asmenims verta kaupti.
„Kalbant apie tuos asmenis, kuriems liko mažai iki pensijos, tai skaičiai rodo, kad 350 tūkst. asmenų jau ilgai nėra aktyvūs ir yra sukaupę po porą tūkst. eurų. Tad tikrai yra klausimas ar tokiems asmenims verta kaupti“, – vertino S. Krėpšta.
Vidutinis Lietuvos gyventojas antroje pakopoje sukaupė vos 4,6 tūkst. eurų
S. Krėpšta taip pat įvertino, kad nors antrosios pakopos sistema Lietuvoje veikia apie 20 metų, vidutinis gyventojas pensijai sukaupęs vos apie 4,6 tūkst. eurų. Jo vertinimu, taip nutinka dėl minimalių įmokų ar vėlai pradėto kaupimo.
„Vienas iš sistemos trūkumų yra mažos sukauptos sumos. Bet čia atsakymas paprastas – tie žmonės, kurie yra mažai sukaupę. Tai je iš esmės kaupę tik minimalias sumas. Didelė dalis žmonių iki 2019 m. nekaupė asmeninių lėšų, o tiesiog perleisdavo dalį „Sodros“ sumos į antrąją pakopą“, – aiškino S. Krėpšta.
Tačiau LB valdybos narys pabrėžė, kad kaupimas efektyvus tik žmogui kaupiant viso darbingo laikotarpio metu. Tad jei asmuo pradėjo kaupti 2004 m. ir pasirinko maksimalų kaupimo, jo sukaupta suma sieks 195 tūkst. eurų, o pradėjusio kaupti tik 2019 m. – 153,8 tūkst.
„Pamodeliavome, kas būtų, jei asmuo kauptų pagal maksimalią normą nuo sistemos pradžios 2004 m. Tai pabaigoje matome visai kitas sumas. Mes kalbame apie šimtus tūkstančių sukauptų eurų“, – tvirtino jis.
LB duomenimis, šiuo metu įmokas į „Sodrą“ pirmoje pakopoje, dėl ko ateityje gaus valstybinę pensiją, moka 1,47 mln. eurų užimtųjų. Tuo metu antrosios pakopos fonduose kaupia 780 tūkst. asmenų, o trečiojoje pakopoje savanoriškai kaupia 131 tūkst. asmenų.
Šiuo metu šalyje yra apie 600 tūkst. pensininkų.
ELTA jau skelbė, kad Konstitucinis teismas (KT) nusprendė, jog Pensijų kaupimo įstatyme numatoma ribota galimybė pasitraukti iš pensijų kaupimo fondų pažeidžia Konstituciją. Tuo metu, anot institucijos, skirtingų rūšių išmokos pagal sukaupto turto dydį nepažeidžia pagrindinio įstatymo.
KT pažymi, kad teisė į pensijų fonduose sukauptas lėšas siejasi su jo nuosavybės teisių apsauga, todėl esamas reguliavimas neturi pagrindo.
KT nurodė, kad pensijų fonde sukaupto turto dydžių ir nuo jų priklausančios pensijų išmokų dydžio nustatymo pagrįstumas ir tikslingumas nėra konstitucinės kontrolės dalykas, nes nėra pagrindo teigti, jog tokiu teisiniu reguliavimu akivaizdžiai paneigtos Konstitucijoje įtvirtintos, jos ginamos ir saugomos vertybės.
Antrosiose pakopos pensijų fonduose dabar jau sukaupta 8,2 mlrd. eurų, iš kurių – 2,4 mlrd. arba beveik 30 proc. yra investicinė grąža, t. y. uždirbta suma.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Žiniasklaida: lietuviškų prekių importas į Rusiją – ir iš Šviniaus, ir iš Vilniaus baltarusio verslų
Praėjusiais metais Rusiją pasiekė lietuviška pramonės įranga, detalės ir metalo gaminiai, ketvirtadienį paskelbė LRT radijas. ...
-
KT spręs dėl nuostolių už laikinąsias apsaugos priemones AEI rezervacijų bylose
Konstitucinis Teismas (KT) ketvirtadienį paskelbs sprendimą, ar įstatyme numatytas įpareigojimas atlyginti nuostolius už laikinųjų apsaugos priemonių taikymą bylose dėl atsinaujinančių energetikos išteklių (AEI) rezervavimo nepriešta...
-
LB: valiutos atsargomis tiesiogiai finansuoti Vyriausybę draudžia ES sutartis
Lietuvai ketinant iki 2030-ųjų gynybai skirti gerokai didesnį finansavimą, o prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant tai daryti panaudojant ir Lietuvos valiutos atsargas, Lietuvos bankas (LB) pareiškė, kad tiesiogiai iš šio šalt...
-
Paluckas: norintieji iki pensijos pasitraukti iš kaupimo turėtų susimokėti GPM
Premjeras Gintautas Paluckas iš esmės pritaria idėjai, kad iš pensijų kaupimo galima būtų pasitraukti bet kada. Visgi politikas priduria – norint tai padaryti iki pensinio amžiaus, reikėtų susimokėti gyventojų pajamų mokestį (GP...
-
„LTG Link“ traukiniai pernai pervežė 5,5 mln. keleivių
LTG grupės keleivių vežimo bendrovė „LTG Link“, preliminariais duomenimis, pernai pervežė daugiau nei 5,5 mln. keleivių. 5 mln. iš šių keleivių vyko traukiniais Lietuvoje – tai yra 330 tūkst. daugiau nei 2023 metais, p...
-
„airBaltic“ didins reisų skaičių tarp Vilniaus ir Amsterdamo
Oro bendrovė „airBaltic“ nuo kovo pabaigos pabaigos dvigubins skrydžių tarp Vilniaus oro uosto ir Amsterdamo skaičių, pranešė Lietuvos oro uostai. ...
-
Šadžius: tikrai nevardinsiu šaltinių, nes beprasmiška tą dabar daryti
Lietuvai planuojant iki 2030 metų gerokai padidinti gynybos finansavimą, o prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant pasitelkti ir Lietuvos valiutos atsargas, finansų ministras Rimantas Šadžius teigia, kad dar per anksti įvardyti galimus naujus gynybo...
-
Premjeras dėl pensijų fondų turi kategorišką nuomonę: reikia pasitikėti žmonėmis
Vyriausybei svarstant, kokiomis sąlygomis leisti žmonėms anksčiau laiko pasitraukti iš antros pensijų pakopos, premjeras Gintautas Paluckas pasisako už galimybę žmogui pasitraukti bet kada, tačiau sumokant gyventojų pajamų mokestį (GPM), kur...
-
Paluckas išdėstė, iš kur galima paimti pinigų gynybai
Lietuvai planuojant iki 2030 metų gerokai padidinti gynybos finansavimą premjeras Gintautas Paluckas sako, kad tam būtų naudingas bendras Europos Sąjungos valstybių paskolų fondas. ...
-
Jau netrukus sulauksime pokyčių: kasoje grąža bus skaičiuojama kitaip
Nuo gegužės parduotuvės grąžą skaičiuos kitaip. Atsiskaitantiems grynaisiais nebeduos grąžos 1 ir 2 euro centų. Vietoj to kasos aparatai automatiškai apvalins bendrą pirkinių krepšelio sumą iki 0 arba 5. Prekybininkai pokyčiams jau ...