- Domantė Slavinskaitė (LNK)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kainų stebėtojai praneša, kad praėjus šventėms, maisto kainos, kaip ir įprasta, šiek tiek sumažėjo, tačiau stebina, kiek kainos augo per trejus metus. Nuo karo Ukrainoje pradžios, pigiausių prekių krepšelis brango 21 proc., o brangesnių – net 40 proc.
Kainų stebėtojas skaičiuoja.
„Obuoliai, kurie brango 43 proc., pernai kainavo 46 centus, dabar kainuoja 80 centų“, – sakė „Pricer.lt“ maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas.
Tai vienas iš pavyzdžių, kas brango pigiausių prekių krepšelyje. Dabar už pigiausią krepšelį pirkėjams jau tenka sumokėti 2,5 euro daugiau, palyginti su 2023 metais.
„Pigiausias jogurtas, kaip pieno produktas, jei buvo 91 centas, dabar 1,28 euro, tai irgi 40 proc. „Dvaro“ sviestas, buvo 12 eurų, dabar – 15 eurų, tai yra 28 proc. subrangę“, – tęsė P. Čepkauskas.
I. Gelūno / BNS nuotr.
Per metus, pigiausios prekės brango 5 proc. Nors tai neatrodo daug, kainų stebėtojas ragina paskaičiuoti, kiek produktai brango per tris metus, nuo karo Ukrainoje pradžios. Skaičiai daug didesni.
„Pigiausios prekės buvo 20 proc. pigesnės, o prekiniai ženklai net 40 proc. yra subrangę“, – teigė „Pricer.lt“ maisto krypties vadovas.
Pernai labiausiai brangusi daržovė – česnakas, jų kaina išaugo beveik dvigubai. Tam įtaką darė besikeičiantys ekonominiai ryšiai su Kinija.
„Didžioji dalis česnakų atkeliauja iš Kinijos, o dėl pasikeitusių politinių aplinkybių česnakai yra nebevežami, o plukdomi. Transportavimo pasikeitimas padarė ir įtaką kainai lentynoje“, – tikino „Rimi“ atstovė Eglė Krasauskaitė.
Ne tik arti vykstantis karas, bet ir klimato kaitos pokyčiai tolimose šalyse, atsiliepia lietuvių piniginėms.
„Klimato kaita ypač paveikė kakavos žaliavą ir jos kainą. Nuo pernai metų kakavos žaliavos kaina brango 114 proc. Tai labai turėjo įtakos šokolado kainai“, – kalbėjo „Maxima“ atstovas Titas Atraškevičius.
Nors ekonomistas akmenį meta ir į importuotojų daržą.
„Kiek kainuoja „Ritter Sport“ šokoladas? Jūs rasite jo kainą 2,19 euro. Jeigu vyksite Vokietiją, greičiausiai už jį sumokėsit 1,69 euro. Žmonių pyktis turi nueiti ne į vokiečius, o į mūsų importuotojus“, – šnekėjo ekonomistas Algirdas Bartkus.
Nuo karo pradžios, pigiausioms prekėms brangus daugiau kaip 20 proc., brangesnių prekių krepšelio kaina augo net 40 proc.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Prekybininkai stebi, kad gyventojai ėmė daugiau pirkti pigesnių, privačių prekybos centrų prekinių ženklų produktų, kurių anksčiau vengė.
„Kokybe nesiskiria, bet skiriasi savo kaina ir tuo, kad nereikia reklamos kaštų, tai yra sutaupoma. Pirkėjai atsižvelgia į tai ir renkasi privačius prekių ženklus“, – sakė „Lidl“ atstovė Lina Skersytė.
„Pastaruosius du metus aktyvėja, būtent, privataus prekinio ženklo produktai. Kaip taisyklė, jų kaina būna mažesnė nei A klasės prekinio ženklo produktai“, – teigė E. Krasauskaitė.
„Turi suvalgyti tas savo 2–3 tūkst. kalorijų, tai ir valgai jas, galbūt pirkdamas daugiau pigesnių prekių, ką rodo statistika“, – kalbėjo P. Čepkauskas.
Vis aktyviau pirkėjai leidžiasi ir į akcijų medžioklę, lygina skirtingų parduotuvių kainas.
Nors minimali mėnesinė alga padidinta 69 eurais į rankas, nemažą šio prieaugio dalį gyventojams tenka palikti parduotuvėse, konstatuoja kainų stebėtojas.
„Mažiau lieka pramogoms, kitiems verslams, ilgalaikio vartojimo daiktams. Galų gale, kaip sako, investuokit, atidėkit pensijai ir ateičiai, tai tas kraitelis, skiriamas ateičiai – mažėja, ir jis pravalgomas“, – konstatavo „Pricer.lt“ maisto krypties vadovas.
Iš stebėtų 52 prekių, brango 34 prekės. Buvo ir atpigusių – 15.
Prognozuoti, kaip kainos keisis šiemet sunku, bet ekonomistas neabejoja, kad bendrai maisto prekės toliau brangs.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pakeisti teisės aktai ESO „atrišo rankas“: pradės intensyvius darbus
Pakeitus teisės aktus ir leidus tiesti požeminius elektros kabelius kelio juostoje, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) galės prijungti naujų klientų į tinklo plėtrą investuodama 1,4 mln. eurų. ...
-
Penktadienį numatoma Nausėdos akistata su Lietuvos banko vadovu: aptars svarbų klausimą
Prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant didesniam šalies gynybos finansavimui pasitelkti ir Lietuvos valiutos atsargas, o Lietuvos bankui pareiškus, jog tiesiogiai iš šio šaltinio finansuoti Vyriausybės poreikių negalima pag...
-
Apžvelgė kylančias degalų kainas: kur jos išliko mažiausios
Per pastarąją savaitę Lietuvoje padidėjo vidutinės degalų kainos: benzinas pabrango 1,3 proc., o dyzelino kaina išaugo 2,6 proc. Lietuvos energetikos agentūros (LEA) duomenimis, Europos Sąjungos (ES) šalių vidutinė svertinė degalų kai...
-
Savicko vizitas Alytuje: šių zonų vystymas čia yra užkoduotas
Ketvirtadienį lankydamasis Alytuje ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas su savivaldybės mere Rasa Vitkauskiene aptarė galimybes regione plėsti ir vystyti pramoninę bei Laisvąją ekonominę zoną (LEZ). ...
-
ŽŪM siūlo šią sritį irgi pripažinti gyvybiškai svarbia
Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlys pripažinti žemės ūkio ir maisto politiką viena svarbiausių Lietuvos nacionalinio saugumo vidaus politikos sričių. ...
-
Atvers kišenes: į tinklų atnaujinimą žada investuoti milijardus
Elektros skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) per dešimtmetį į elektros ir dujų skirstymo tinklų plėtrą ir modernizavimą investuos apie 3,5 mlrd. eurų, o vien į elektros tinklus – apie 3,3 mlrd. eurų. ...
-
Kauniečiai praneša: dalis Dainavos – be elektros
Kauniečiai pradėjo dalytis informacija, kad dalis Dainavos mikrorajono neturi elektros. Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) puslapyje matyti, kad pranešimai apie dingusią elektrą tik auga. ...
-
Apklausa apnuogino realybę: dėl ko gyventojai būgštauja labiausiai
Savo finansinę padėtį Lietuvos gyventojai pernai vertino atsargiau – kiek augo vidutiniškai ją vertinančiųjų, be to, daugėjo planuojančių skolintis žmonių, rodo Lietuvos banko (LB) apklausa. ...
-
Budrio kritika buvusiems valdantiesiems: apsimetė nustebę dėl tokių išlaidų
Buvę valdantieji žinojo apie poreikį gynybai skirti papildomus 14 mlrd. eurų, teigia užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys. Tad, anot jo, dabartinės opozicijos teiginiai, kad Valstybės gynimo taryba (VGT) nepakankamai informavo apie tokį s...
-
Įsibėgėjo „Ką pasėsi... 2025“ dalyvių registracija
Kovo 27–29 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyksiančioje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi... 2025“ susijungia naujausios technologijos, tradicijos ir šiuolaikiškas požiūris į žemės...