- Gabrielė Grigošaitytė/lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nauja valdžia vėl nori leisti elektros rinkėjams rinktis visuomeninį tiekėją, bet ne visiems. Kandidatas į energetikos ministrus teigia, kad dabar susidaro paradoksali situacija, kai didžioji dalis vartotojų tiekėjui „Ignitis“ moka didesnę elektros energijos kainą, nors visuomeninio tiekimo kaina yra šiek tiek mažesnė.
Neįgalų sūnų slauganti mama Irina – taupus elektros vartotojas. Sūnaus bute į lizdą įkišto virdulio be reikalo įjungto nelaiko.
„Jei išvykstame gydytis, išjungiame net šaldytuvą, skalbimo mašiną ir pranešame „Igničiui“, kad būsime išvykę, tad tą mėnesį neskaičiuoja pajamų“, – pasakojo vilnietė Irina.
Per mėnesį Irinos sūnus elektrai vidutiniškai išleidžia 20–24 eurus. Bendra suma nedidelė, bet iš neįgalaus vyro pašalpos dar reikia mokėti už socialinio būsto nuomą, komunalines, sveikatos priežiūros paslaugas.
„Galėtų atsižvelgti į tokius žmones kaip jis ir sumažinti kainą“, – vylėsi moteris.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Elektra Irinos šeimai gali ir atpigti. Nauja valdžia turi planų vėl leisti rinktis visuomeninį tiekėją, jei rinka negali pasiūlyti geresnės kainos – taip įrašyta koalicijos sutartyje.
Kandidatas į energetikos ministrus skuba tikslinti. Būti visuomeniniame tiekime galėtų ne visi, o tik tokios šeimos kaip Irinos – socialiai pažeidžiamos.
„Klausimas, ar apskritai turėtume turėti pažeidžiamų vartotojų kategoriją, kuriems dar turėtų būti taikoma visuomeninio tiekimo kaina“, – svarstė kandidatas į energetikos ministrus Žygimantas Vaičiūnas.
Dabar situacija – iškreipta. Visuomeninę elektrą tiekia vienintelis „Ignitis“ už beveik 20 centų. Bet kaip nepriklausomas tiekėjas tas pats „Ignitis“ jau prašo daugiau – nuo beveik 22 iki 24 centų.
L. Balandžio / BNS nuotr.
Nepriklausomi tiekėjai aiškina, kad jų kaina nesulygsta su visuomenine, nes skaičiuojama skirtingai.
„VERT prognozuojama rinkos kaina, kuri paskui tampa visuomenine kaina, yra optimistiškesnė nei mato nepriklausomi tiekėjai rinkoje“, – aiškino „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.
„Jeigu asmuo, suvartojęs per mėnesį 200 khw, pereitų iš nepriklausomo į visuomeninį tiekimą, tai šiai dienai sutaupytų apie 14 proc. savo išlaidų“, – duomenimis dalinosi „Enefit“ vadovas Vytenis Koryzna.
Dabar pigesnę visuomeninę elektrą gauna tik gyventojai, kurie per metus suvartoja mažiausiai iki tūkstančio kilovatvalandžių ir ja naudosis šiek tiek ilgiau nei metus. Tada privalės pasirinkti nepriklausomą tiekėją. Bet naujas ministras svarsto ir kitą planą.
„Be abejo, galėtų būti atviras klausimas dėl šio termino pratęsimo“, – tikino Ž. Vaičiūnas.
Neaišku, ar laisvai pereiti prie valstybės reguliuojamos kainos bus leidžiama iš bet kokio tiekėjo. Bet dalis jau pyksta, kad tai – konkurencijos suvaržymas.
„Sukuria visiškai netolygias sąlygas visiems rinkos dalyviams ir galiausiai, ko gero, liktų vienas vienintelis tiekėjas“, – teigė V. Koryzna.
„Dar ankstoka komentuoti, nes nėra aiškūs nei procesai, nei mechanika, nei reguliavimas. Bendrovė šiaip ar taip veikia reguliuojamame sektoriuje, tad kaip bus numatyta, taip savo veiklą ir vykdysime“, – patikino L. Beganskienė.
P. Peleckio / BNS nuotr.
„Ignitis“ turi per 1,3 mln. klientų. Ekspertas mano, kad mažesnės konkurencijos būti jau nebegali. Valdžia ir toliau leidžia kone visus vartotojus susigriebti vienai bendrovei.
„Praktiškai visi vartotojai jau yra tiekėjo klientai ir jei taip atsitiktų, kad taptų visuomeninio tiekėjo klientais, jiems iš esmės niekas nepasikeistų“, – kalbėjo ISM universiteto rektorius Dalius Misiūnas.
„Aiškiai pasakykime, kad visi mokesčių mokėtojai padės socialiai pažeidžiamai grupei išgyventi“, – sakė „Enefit“ vadovas.
Ž. Vaičiūnas tikina, kad klausimą dėl visuomeninio tiekimo į darbų sąrašą dar turės įtraukti nauja Vyriausybė, o tik tada pasiūlymą bus galima svarstyti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prezidentas iš I. Ruginienės tikisi sprendimų dėl antros pensijų pakopos
Prezidentas iš būsimos socialinės apsaugos ir darbo ministrės Ingos Ruginienės pirmiausia tikisi sprendimų dėl galimybės anksčau laiko pasitraukti iš antros pakopos pensijų sistemos, sako šalies vadovo patarėja. ...
-
VERT: visuomeninė elektra nuo sausio brangs apie 4 proc., kinta dujų tarifai
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketvirtadienį patvirtino maždaug 4 proc. didesnius bendrovės „Ignitis“ visuomeninius elektros tarifus 2025 metų pirmajam pusmečiui. ...
-
R. Dargis: užsieniečių smulkiajam verslui reikėtų naikinti prievolę dėl lietuvių įdarbinimo
Užsieniečių Lietuvoje vystomam smulkiam verslui reikėtų naikinti reikalavimą įdarbinti bent du lietuvius ar kitų Europos Sąjungos (ES) šalių gyventojus, sako Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Robertas Dargis. ...
-
A. Romanovskis: žala už nukritusiame lėktuve gabentas siuntas gali būti pilnai neatlyginta
Vilniuje pirmadienio rytą nukritus bendrovės DHL krovininiam orlaiviui, kai kurių jame gabentų siuntų savininkams žala nebūtinai bus pilnai atlyginta, sako Lietuvos draudikų asociacijos direktorius Andrius Romanovskis. ...
-
Ant VERT stalo – nauji elektros bei dujų tarifai3
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketvirtadienį ketina patvirtinti maždaug 4 proc. didesnius bendrovės „Ignitis“ visuomeninius elektros tarifus 2025 metų pirmajam pusmečiui. ...
-
Vyriausybė mažina biurokratines kliūtis nustatant infrastruktūros apsaugos zonas
Siekdama mažinti biurokratiją Vyriausybė supaprastino infrastruktūros apsaugos zonų nustatymo tvarką. ...
-
ILTE pramonės įmonių modernizavimui skyrė dar 80 mln. eurų
Nacionalinė plėtros įstaiga ILTE (buvusi „Invega“) pramonės modernizavimui skyrė papildomą 80 mln. eurų finansavimą. ...
-
N. Mačiulis: paliekame infliacijos dugną2
Po kurį laiką vyravusios defliacijos rudenį vartotojų kainoms vėl kylant, ekonomistai teigia, kad infliacijos žemumos – jau praeityje. ...
-
Ministerija: JAV teiks Lietuvai informaciją apie mažuosius branduolinius reaktorius2
JAV padės Lietuvai vertinti galimybes ateityje statyti ketvirtosios kartos mažuosius branduolinius reaktorius. ...
-
Lietuviai skolas dažniau „išsimušinėja“ patys: nepasitiki teisine sistema?
Tik kas ketvirtas lietuvis dėl negrąžintos skolos kreipiasi į antstolius ir vis daugėja tokių, kurie skolas „išsimušinėja“ patys. ...