- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jaunos šeimos pasakoja, kad apie nuosavą būstą Lietuvos regionuose galinčios tik pasvajoti. Koją kiša įvairiausi nesklandumai, pavyzdžiui, negaunama valstybės parama dėl finansų trūkumo, praneša LNK.
Procesai šeimai nepalankūs
Vilniečių Renato ir Ievos šeima – tik viena iš nedaugelio, šiandien rodanti savo svajonių namus regione. „Smagu, labai smagu. Darbai vyksta, žolė auga, šilta, gera. Patenkinti“, – sakė Ieva.
Jauna šeima pasakojo, kad tik pradėjusi pirkimo procesus susidūrė su nesklandumais, tad įsigyti būsto iš pirmo karto nepavyko.
„Esmė yra paprasta. Dažniausiai, kai susitari su žmogumi, iš kurio nori pirkti, sakai: palauk, gausime subsidiją. Mums irgi taip buvo – laukė, laukė ir paskutinę dieną pardavė, o mes kitą dieną gavome subsidiją. Ir praradome namą. Turėjome vos ne per penkiolika dienų rasti bet ką“, – pasakojo Renatas.
„Statytojai šiek tiek į tą subsidiją žiūri abejotinai. Gal kiti prisibijo, nelabai žino, nelabai susidūrę“, – svarstė Ieva.
Yra tos biurokratijos, yra daug visokiausių pažymų. Aišku, pati paraiška nėra labai sudėtinga, tačiau pats procesas užima ilgą laiką.
Panašiomis istorijomis dalijosi ir regiono merai. Anot jų, vienoms šeimoms būsto įsigyti neleidžia finansinės galimybės, kitoms – tik ką atšvęstas gimtadienis ar biurokratijos voratinklis.
„Ne kiekvienam yra finansinės galimybės. Netgi turiu pavyzdį – šeima lyg ir jauna būtų, bet vienas iš asmenų jau vyresnis ir tos paramos negalėjo gauti. Labai įvairių atvejų yra“, – teigė Elektrėnų savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis.
„Yra tos biurokratijos, yra daug visokiausių pažymų. Aišku, pati paraiška nėra labai sudėtinga, tačiau pats procesas užima ilgą laiką. Kaip ir minėjau, tie visi procesai nėra palankūs šeimai“, – kalbėjo Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Agata Mankeliūnienė.
Nenori girdėti kai kurių problemų
Sulaukusi pliūpsnio skundų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija suskubo keisti tvarką. Šeimoms žada sutrumpinti būsto pardavimo terminą ir palengvinti įsigijimo procesus.
Tai yra didžiulė skriauda. Kodėl į kurortus negali atvykti jaunos šeimos ir kurtis ten? Mums taip pat reikalingi jauni mokytojai, jauni gydytojai.
„Atsižvelgiant į tai, kad socialinis, ekonominis gyvenimas yra pakankamai intensyvus, atsirado poreikis palengvinti sąlygas jaunoms šeimoms ir sudaryti galimybę parduoti būstą neišlaikant jo savo nuosavybėje dešimt metų, kaip yra šiuo metu“, – tikino Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Asta Masiukienė.
Tačiau kol vienos problemos taisomos, kitų ministerija girdėti nenori. Jaunos šeimos pasipiktinusios, kad būsto negalima įsigyti ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir užmiestyje. O pakilus nekilnojamojo turto kainoms, šiemet už borto liko tokie miestai kaip Tauragė ar Utena.
„Mes daug diskutavome ta tema ir galbūt neatrodo visur logiška, bet aš suprantu, kad kažkokį rodiklį vis tiek reikia nusistatyti“, – sakė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas.
„Kai kyla klausimas apie Uteną, apie Tauragę, žinoma, tuos procentus visada galime peržiūrėti, bet šitos diskusijos nėra tokios paprastos Seime, nes yra įvairiausių nuomonių“, – šnekėjo Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
Žada diskusiją
Ne pirmus metus skaičiuojančia sistema nepatenkinti ir kitų savivaldybių vadovai.
„Tai yra didžiulė skriauda. Kodėl į kurortus negali atvykti jaunos šeimos ir kurtis ten? Mums taip pat reikalingi jauni mokytojai, jauni gydytojai. Mes manome, kad reikia peržiūrėti šituos įstatymus, kad būtų galima visose savivaldybėse žmonėms kompensuoti tas įsikūrimo išlaidas“, – komentavo Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sakė daug nusiskundimų negirdėjusi, tad jei merai ir jaunos šeimos išsakys galimas problemas, atsiras ir pokyčių.
„Aš manau, kad reikia peržiūrėti visus tuos reglamentavimo dalykus, kurie gali turėti administracinių trukdžių ir kliūčių. Tikrai visi aprašai yra koreguotini. Diskutuosime, o jeigu reikės papildomų pokyčių, tai juos inicijuosime“, – teigė M. Navickienė.
Tačiau nekilnojamojo turto ekspertai mano, kad tokia tvarka nėra reikalinga, o ir regione naujų būstų statyti nepasimoka.
„Tie patys vilniečiai, sugalvoję pasinaudoti parama ir išsikraustę, tarkime, į Molėtus ar Elektrėnus, toliau važinėja į Vilnių kiekvieną dieną. Manau, toks skatinimas yra visiškai netikslingas, nes žmogus dirbtinai persikelia. Mums, kaip didesniems vystytojams, į tokius miestus sunku eiti, nes jeigu ten pastatysime daugiabutį, o poreikis tik dešimties būtų, tai jis yra per mažas“ – kalbėjo nekilnojamojo turto ekspertas Mindaugas Vanagas.
Parama būstui nuo programos pradžios pasinaudojo virš 3 tūkst. jaunų šeimų. Didžiausia dalis šeimoms skirtų subsidijų buvo suteikta pirmajam būstui pirkti, likusi – statyboms užbaigti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius2
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?2
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės8
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis3
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas105
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...