- Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius sako, kad gamtinių dujų kainos antrąjį šių metų pusmetį gyventojams turėtų išlikti panašios į esančias balandį–birželį, arba tokios pat.
„Kadangi šiandien kainos (dujų rinkoje – BNS) daugmaž prognozuojamos nelabai smarkiai svyruojančios, mes prognozuojame, kad (...) tie tarifai, kurie šiandien yra galiojantys ir nustatyti 2024 metų antram ketvirčiui, jie galėtų išlikti panašiame lygyje ir nesikeisti“, – žurnalistams penktadienį sakė R. Pocius.
„Gamtinių dujų rinkoje 2024-aisiais ir 2025-ųjų metų pradžioje mes matome besistabilizuojančią situaciją. Nebėra didelių kainų svyravimų. Bent jau šiandien jie kol kas neprognozuojami“, – pridūrė VERT pirmininkas.
Jo teigimu, 2024-aisiais ir 2025-ųjų pradžioje prognozuojama maždaug 30 eurų už megavatvalandę (MWh) gamtinių dujų rinkos kaina.
Nuo balandžio pirmoji vartotojų grupė – mažiausiai dujų (iki 300 kubinių metrų dujų per metus) suvartojantys gyventojai už dujas moka 1,05 euro (su PVM), antroji – besišildantys namus (nuo 300 iki 20 tūkst. kubinių metrų) – 59 centus už kubinį metrą.
Tokias pat kainas energetikos rinkos reguliuotojas planuoja patvirtinti ir antrajam pusmečiui – tai turėtų būti padaryta iki gegužės mėnesio pabaigos.
Nuo liepos mažės visuomeniniai elektros tarifai
Visuomeninė kaina buvo peržiūrėta tik dėl prognozuojamos rinkos kainos pasikeitimų.
VERT ketvirtadienį antrajam pusmečiui patvirtino 8–12 proc. mažesnę visuomeninės elektros kainos, kurią moka nepriklausomo tiekėjo nepasirinkę trečiojo rinkos liberalizavimo etapo buitiniai vartotojai, viršutinė ribą.
Patvirtinus visuomeninio tiekėjo „Ignitis“ šios kainos ribas, vidutinės įtampos tinkluose ji mažėtų 12,28 proc. iki 12,544 cento už kilovatvalandę (kWh, su PVM), o žemos įtampos tinkluose – 8,37 proc. iki 19,221 cento (su PVM).
„Visuomeninė kaina buvo peržiūrėta tik dėl prognozuojamos rinkos kainos pasikeitimų“, – teigė VERT pirmininkas R. Pocius.
Jo teigimu, reguliuojama elektros kainos kainos dalis vartotojams nuo liepos nesikeis.
Dažniausiai tiek viršutinė riba, tiek pati kaina sutampa, todėl tikėtina, kad visuomeninės elektros kainos tarifai nuo liepos mažės iki 12 proc. Juos taip pat planuojama patvirtinti iki gegužės pabaigos.
Nuo balandžio visuomeninis elektros tarifas vidutinės įtampos tinkluose siekia 14,301 cento (su PVM), o žemos įtampos tinkluose – 20,978 cento.
Tokiomis kainomis elektrą gali pirkti tik buitiniai ir pažeidžiami vartotojai, kurie per metus suvartoja ne daugiau kaip 1 tūkst. kWh elektros energijos.
Šiuo metu yra apie 456,7 tūkst. nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusių trečiojo rinkos liberalizavimo etapo vartotojų.
Visuomeninis elektros tarifas vartotojams paprastai nustatomas du kartus per metus – nuo sausio ir liepos, tačiau pastaraisiais metais jis buvo perskaičiuojamas dažniau.
Vyriausybė gegužės pradžioje pritarė pataisoms, kurios VERT leistų lanksčiau ir dažniau keisti visuomeninę elektros, gamtinių dujų bei centralizuotai tiekiamų suskystintų naftos dujų (SND) kainas buitiniams vartotojams. Šias pataisas dar svarstys Seimas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ant VERT stalo – nauji elektros bei dujų tarifai
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketvirtadienį ketina patvirtinti maždaug 4 proc. didesnius bendrovės „Ignitis“ visuomeninius elektros tarifus 2025 metų pirmajam pusmečiui. ...
-
Vyriausybė mažina biurokratines kliūtis nustatant infrastruktūros apsaugos zonas
Siekdama mažinti biurokratiją Vyriausybė supaprastino infrastruktūros apsaugos zonų nustatymo tvarką. ...
-
ILTE pramonės įmonių modernizavimui skyrė dar 80 mln. eurų
Nacionalinė plėtros įstaiga ILTE (buvusi „Invega“) pramonės modernizavimui skyrė papildomą 80 mln. eurų finansavimą. ...
-
N. Mačiulis: paliekame infliacijos dugną2
Po kurį laiką vyravusios defliacijos rudenį vartotojų kainoms vėl kylant, ekonomistai teigia, kad infliacijos žemumos – jau praeityje. ...
-
Ministerija: JAV teiks Lietuvai informaciją apie mažuosius branduolinius reaktorius2
JAV padės Lietuvai vertinti galimybes ateityje statyti ketvirtosios kartos mažuosius branduolinius reaktorius. ...
-
Lietuviai skolas dažniau „išsimušinėja“ patys: nepasitiki teisine sistema?
Tik kas ketvirtas lietuvis dėl negrąžintos skolos kreipiasi į antstolius ir vis daugėja tokių, kurie skolas „išsimušinėja“ patys. ...
-
Lapkritį – išankstinė 0,5 proc. mėnesio ir 1,1 proc. metinė infliacija
Išankstinė metinė infliacija – lapkritį, palyginti su pernai lapkričiu – siekia 1,1 proc., o mėnesio – lapkritį, palyginti su spaliu, – 0,5 proc., trečiadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Vyriausybė – už atlyginimų kėlimą mokslininkams
Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad nuo kitų metų rugsėjo vidutiniškai 8 proc. augtų atlyginimai valstybiniuose mokslinių tyrimų institutuose dirbantiems mokslininkams. ...
-
Viceministras: 2026 metais pensijos turėtų viršyti skurdo ribą2
Atotrūkis tarp santykinės skurdo ribos, vertinamos pagal žmogaus pajamas, ir vidutinės pensijos toliau mažėja, o 2026 metais pensijos turėtų būti didesnės nei skurdo riba, sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus. ...
-
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje. Vyriausybė trečiadienį patvirtino tokios vertės paramos Ukrainos energetikos sektoriui programą. ...