- Sniegė Balčiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vaikus iki dvejų metų auginantys tėvai nuo kitų metų galės pasirinkti, ar išmoką gauti iki vaikui sueis pusantrų, ar dveji metai. Pirmuoju atveju išmoka siektų 60 proc. kompensuojamojo atlyginimo (iki mokesčių), antruoju – pirmaisiais metais 45 proc., antraisiais – 30 proc.
Seimas antradienį patvirtino naują vaiko priežiūros išmokų tvarką. Ji įsigalios nuo 2023 metų sausio.
Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisos, be to, numato, kad tėvai galės dirbti, bet jų darbo užmokestis negalės viršyti iki susilaukiant vaiko gauto atlyginimo.
Už balsavo 88 Seimo nariai, prieš buvo 15, o 23 susilaikė.
Vieni parlamentarai teigė, kad naujas vaiko priežiūros atostogų modelis yra palankesnis šeimai, o kiti piktinosi, kad jis pablogins sąlygas tėvams.
„Geriausio, tobuliausio, modelio, kuris galiotų universaliai vienodai gerai visose valstybėse, nėra. Mes turime bendromis jėgomis ieškoti tokio, kuris tiktų mūsų valstybei“, – atsakydama į kai kurių opozicijos atstovų priekaištus, kad nauja vaiko priežiūros tvarka blogesnė nei kitose šalyse, sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Mes turime bendromis jėgomis ieškoti tokio, kuris tiktų mūsų valstybei.
„Darbietė“ Ieva Kačinskaitė-Urbonienė pripažino, kad naujoje tvarkoje yra labai daug gerų dalykų, bet „mažas šaukštelis deguto sugadino statinę“.
„Riboja galimybes užsidribti, ypač dirbantiems pagal darbo sutartis“, – teigė ji.
Konservatorius Kristijonas Bartoševičius naują tvarką vadino „subalansuota ir visaapimančia“ bei padėsiančia pagilinti vaikų ryšį su tėvais.
„Tokiais įstatymo projektais stengiamasi gimstamumą padidinti“, – teigė jis.
Seimas įteisino ir neperleidžiamas dviejų mėnesių tėvystės atostogas, jomis galėtų pasinaudoti tik vaiko tėvai, jas būtų galima imti visas iš karto arba dalimis, pakaitomis. Jei kuris nors iš tėvų nepasinaudotų savo atostogų dalimi, kitas jos perimti negalėtų ir mokamų atostogų trukmė sumažėtų.
Tokias atostogas tėvai galės pasiimti bet kokiu metu praėjus dviem mėnesiams nuo vaiko gimimo, kol jam sukaks dveji metai.
Neperleidžiamuoju laikotarpiu mokama vaiko priežiūros išmoka būtų šiek tiek didesnė nei iki vaiko gimimo gautas darbo užmokestis, o tai reiškia, kad renkantis skirtingus laikotarpius šioms atostogoms finansiškai šeimoms būtų palankiau negu dabar.
Jei vaiką augins tik vienas iš tėvų, jis galės gauti išmoką ir už papildomą dviejų mėnesių atostogų dalį, tai yra už keturis mėnesius.
Neperleidžiamais atostogų mėnesiais išliktų galimybė dirbti, tačiau papildomos pajamos proporcingai sumažintų vaiko priežiūros išmoką. Jei pajamos būtų didesnės už išmoką, ji nebūtų mokama.
Šiuo metu vaiko priežiūros išmoka siekia 100 proc. atlyginimo (po mokesčių, arba 77,58 proc. iki mokesčių), jei atostogos trunka vienus metus, o jei dvejus, pirmaisiais metais – 70 proc. (54,31 proc.), antraisiais – 40 proc. (31,03 proc.) atlyginimo.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis1
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas93
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...
-
I. Trinkūnaitė Lietuvos banko sprendimą panaikinti „Foxpay“ licenciją vadina susidorojimu6
Lietuvos banko (LB) sprendimą už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikinti finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, jos vadovė Ieva Trinkūnaitė vadina susidorojimu bei siekiu pagrįsti kuo griežtesnę ba...
-
Alytuje atidaryta nauja „Kauno grūdų“ gamykla2
Žemės ūkio ir maisto gamybos grupės „Akola group“ valdoma bendrovė „Kauno grūdai“ Alytuje atvėrė dar vieną gamyklą. ...
-
S. Krėpšta: panaikinus „Foxpay“ licenciją, bendrovės klientai neturėtų pajusti nepatogumų
Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta tvirtina, kad nutraukus mokėjimo bendrovės „Foxpay“ licenciją, klientai nepatogumų nepajus. ...