Seimo komitetas siūlo Lietuvai nepritarti ES ir „Mercosur“ susitarimui

Europos Sąjungai (ES) ir Pietų Amerikos šalių bendrosios rinkos „Mercosur“ blokui praėjusį penktadienį pasirašius laisvos prekybos susitarimą, parlamentinis Kaimo reikalų komitetas siūlo Lietuvai nepritarti tokios redakcijos susitarimui. 

Atsižvelgdamas į Lietuvos žemdirbių nuogąstavimus dėl nesąžiningos konkurencijos, komitetas trečiadienį bendru sutarimu nutarė siūlyti Vyriausybei svarstant šį susitarimą ES Taryboje nepritarti jam ir prisijungti prie jį blokuojančių valstybių narių.

Taip pat siūloma siekti, kad susitarimo sąlygos būtų peržiūrėtos užtikrinant sąžiningą konkurenciją, žemės ūkio sektoriaus tvarumą.

Be to, komitetas pateikė Vyriausybei konkrečius siūlymus dėl tolesnės derybų pozicijos formavimo. Tarp jų – draudimas į ES rinką patekti produktams, kurių sudėtyje yra ES uždraustų medžiagų arba jos naudojamos jų gamybos ar auginimo procese, taip siekiant apsaugoti aukštus maisto saugos standartus ir užtikrinti sąžiningas sąlygas ES ūkininkams.

Taip pat komitetas siekia, kad Europos bei Užsienio reikalų komitetams svarstant ir tvirtinant Lietuvos poziciją dėl  susitarimo, pristatomą ES Taryboje, būtų įtraukti žemdirbių bendruomenės atstovai. 

Prieš savaitę komitete žemės ūkio viceministras Vytenis Tomkus teigė, kad Lietuvai susitarimas ekonomiškai naudingas, nes galėtų didinti šalies žemės ūkio ir maisto produkcijos eksportą.  

Siūloma siekti, kad susitarimo sąlygos būtų peržiūrėtos užtikrinant sąžiningą konkurenciją, žemės ūkio sektoriaus tvarumą.

Tuo metu šalies žemdirbių organizacijos mato daug rizikų, kurias sukels produktų iš „Mercosur“ bloko patekimas į ES rinką, bei neigiamą poveikį Lietuvos žemės ūkio sektoriui, aplinkosaugos tikslams, maisto saugos standartams.

ES ir „Mercosur“ susitarimui dar turi pritarti bent 15 iš 27 ES valstybių, atstovaujančių 65 proc. visų ES gyventojų, taip pat Europos Parlamentas. Vokietija, Ispanija nori kuo greičiau finalizuoti susitarimą, jam priešinasi Prancūzija, Lenkija. Nyderlandai, Italija, Austrija taip pat reiškia abejonių.

ES ir „Mercosur“ susitarimo tikslas – sumažinti muitus ir paskatinti prekybą, sukurti vieną didžiausių pasaulyje laisvosios prekybos zonų su daugiau kaip 700 mln. žmonių. Pietų Amerikoje jis apimtų Braziliją, Argentiną, Paragvajų ir Urugvajų.

ES derybos su Lotynų Amerikos šalimis dėl laisvosios prekybos susitarimo truko daugiau nei 20 metų. 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių