Autogamintojų ir importuotojų asociacija kviečia perduoti alyvų atliekas

  • Teksto dydis:

Autogamintojų ir importuotojų asociacija kviečia visus juridinius ir fizinius asmenis jų veikloje ar namų ūkyje susidarančias alyvų atliekas perduoti asociacijos konkurso tvarka išrinktiems atliekų tvarkytojams.

Tuo atveju, jei atliekų turėtojai alyvų atliekas į asociacijos tinklalapyje nurodytas atliekų surinkimo vietas atveš patys, šios atliekos iš atliekų turėtojų bus priimamos nemokamai (išskyrus atvejus, kai alyvų atliekos pagal savo cheminę sudėtį bus nepriskirtinos alyvų atliekoms ir / arba netinkamos perdirbti). Kai alyvų atliekų turėtojai pageidaus, kad asociacijos išrinkti atliekų tvarkytojai alyvų atliekas surinktų jų susidarymo vietose, asociacija finansuos tik tiek alyvų atliekų vežimo, tvarkymo išlaidų, kokiam minėtų atliekų kiekiui tvarkyti bus surinkusi lėšų iš jai minėtas atliekų tvarkymo prievoles pavedusių gamintojų ir importuotojų.

Atliekų turėtojai (įskaitant transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugas teikiančias įmones) kviečiami kreiptis į asociaciją dėl jų veikloje susidarančių atliekų tvarkymo finansavimo elektroniniu paštu info@agia.lt. Kreipiantis dėl finansavimo prašome nurodyti per metus susidarančių atliekų kiekius.

Alyvos atliekos turi vieną didžiausių poveikių aplinkai iš visų transporto priemonių eksploatavimo ar pramonės atliekų, nes jos yra netirpios, patvarios ir prisotintos nuodingųjų chemikalų ir sunkiųjų metalų. Alyva prilimpa prie bet kokių paviršių – nuo paplūdimio smėlio iki paukščių plunksnų. Ji plūduriuoja ir teršia mūsų vandenis, juos padengdama orui nelaidžia plėvele. Ji lėtai praranda klampumo savybes ir lėtai garuoja. Nedidelis kiekis alyvos gali smarkiai užteršti didelį kiekį geriamojo vandens, grunto, gyvūnų organizmų ir augalų.

Naudota alyva sukaupia daug įvairių cheminių medžiagų, kurios gali būti labai pavojingos žmogaus sveikatai ir gali smarkiai užteršti aplinką.

Pastaruoju metu Lietuvoje kasmet suvartojama daugiau kaip 20 tūkst. tonų alyvos, o jos atliekų surenkama ir sutvarkoma tik apie ketvirtadalį. Būtent variklinė alyva sudaro daugiau kaip 70 proc. alyvos atliekų, kurias yra galimybė surinkti. Likusi dalis nesurinktos panaudotos alyvos nelegaliai sudeginama ar kitaip netinkamai panaudojama, pvz., išpilama, panaudojama įrankiams tepti ir pan. Deginant alyvą naminiuose šildymo katiluose ar buitiniuose katiluose, skirtuose dirbtuvių patalpoms apšildyti, sunkiųjų metalų dalelės nusėda ant žemės paviršiaus ir sukimba su dirvos dalelėmis, užteršdamos dirvą, o vėliau ir gruntinį vandenį.

Susidariusias alyvų atliekas galite atiduoti:

• Atvešti į atliekų priėmimo punktus arba kitas vietas, kuriose tokios atliekos yra priimamos (taikytina gyventojams);

• Atiduoti komunalinių atliekų tvarkytojui, kai šis surenka alyvų atliekas atvažiuodamas pagal iš anksto paskelbtą grafiką ir sutartyje su savivaldybe nustatytomis sąlygomis (taikytina gyventojams);

• Gyventojai panaudotą alyvą gali palikti transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugas teikiančiose įmonėse, jeigu asmuo naudojasi šių įmonių paslaugomis tvarkydamas savo transporto priemonę;

• Įmonės savo veikloje susidariusias alyvos atliekas privalo atiduoti tokias atliekas tvarkančioms įmonėms saugiai ir tinkamai jas sutvarkyti. Alyvos atliekas draudžiama perduoti asmenims, neturintiems teisės tvarkyti tokias atliekas.

Perdirbant panaudotą alyvą tausojama energija. Pakartotinai rafinuojant alyvą reikia tik trečdalio energijos, kuri būtų sunaudojama gaminant alyvą iš žaliavinės naftos. Iš perdirbtos alyvos galima pagaminti aukštos kokybės bazinę alyvą. Ji taip pat gali būti iš naujo rafinuojama ir naudojama kaip variklinė alyva arba perdirbta į ne tokį kenksmingą aplinkai – krosnių– kurą.

Apie Autogamintojų ir importuotojų asociaciją (AGIA)

AGIA yra licencijuota savanoriška, ne pelno siekianti, visuomeninė organizacija, savo gretose jungianti alyvų, apmokestinamųjų gaminių (įskaitant baterijų ir akumuliatorių) gamintojus ir importuotojus. AGIA įsteigta 2015 m. rugsėjo 15 d. Asociacijos steigėjai: Lietuvoje pasauliniams automobilių gamintojams „Wolkswagen“, „Audi“ ir SAAB atstovaujanti UAB „Autojuta“, vienintelė Lietuvoje automobilių filtrų gamintoja UAB „Maturė“, akumuliatorių ir automobilių atsarginių dalių platintoja UAB „Auviras“ bei savo parduotuvių tinklą ir autoservisus turinti Jiezno UAB „Juta“.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių