Kauniečiai maišais tempia priduoti plastikinius butelius

Atsidarius naujoms taros supirktuvėms, kauniečiai netruko jas atrasti – kad ir už menką atlygį tuština namų rūsius, kiemuose, skveruose renka butelius, vadinamuosius bambalius, skardines.

Miškai taps švaresni?

Prie kelių didžiųjų Kauno prekybos centrų prieš kelias savaites atsirado nedideli balti paviljonai su žaliu užrašu "Eko taškas". Iš pradžių praeiviai tyrinėjo, kas tai, o dabar skuba į juos nešini krepšiais ir lagaminais, o išeina delne spausdami metalinius, retsykiais – popierinius pinigus.

"Anksčiau atliekas rūšiuodavome, mesdavome į spalvotus konteinerius kieme. Kaimynė užsiminė, kad atsirado toks supirkimo taškas netoli nuo mūsų namų", – 2,8 lito uždarbį išsinešęs iš "Eko taško" pasakojo pensininkas Kęstutis Udrėnas.

Vyras pridavė spintelėje stovėjusius stiklinius ir plastikinius butelius. Kaunietis džiaugėsi galimybe atsikratyti nebereikalinga tara ir dar šiek tiek uždirbti. "Vyresnio amžiaus žmonės tikrai ja naudosis", – neabejojo jis. Maža to, gamtą mylintis pensininkas tikisi, kad ne tik miestai, bet ir pakelės, miškai, pakrantės taps švaresnės – galėdami priduoti už atlygį, žmonės galbūt taros neišmes. Jei ir numes, galbūt ją pakels ir atneš į supirktuvę galą su galu vos suduriantis žmogus.

Plėšti konteinerius draudžiama

Prieš dvi savaites Kaune pradėjo veikti du "Eko taškai", dabar jų keturi. Iki metų pabaigos planuojama, kad iš viso jų bus dešimt, o ateityje – penkiolika.

Savanorių pr. įsikūrusio "Eko taško" kasininkė-supirkėja Aušra Stankūnienė pasakojo, kad iš pradžių žmonės nešė po vieną kitą butelį ar skardinę, o vėliau pradėjo tempti maišus. Antai per valandą nuo darbo dienos pradžios buvo pripildyti daugiau kaip trys dideli maišai suspaustų bambalių.

Taros atnešę pagyvenę žmonės pasipasakoja, kad ne tik savo namus apvalo, bet ir aptvarko kiemo ar parko teritoriją – surinkę superkamų šiukšlių užsidirba bent kelis litus.

"Ateina ir tokie, kurie, matyti, neturi darbo. Iš kur jie traukia butelius ir visa kita – mes nežinome", – kalbėjo pardavėja. Manoma, kad perdirbamos taros išrinkimas iš bendrų buitinių atliekų konteinerių nekenkiantis, tačiau traukti tarą iš rūšiuoti skirtų konteinerių – nevalia. Ant "Eko taško" pakabintame informaciniame stende perspėjama, kad atliekų konteinerių plėšimas ar laužymas užtraukia baudžiamąją atsakomybę.

Finansinė paskata kiemsargiui

Kai kurie supirktuvės lankytojai tapo nuolatiniais klientais, pažįstamais iš veido. Antai kiemsargis iš Žaliakalnio, tvarkantis kelių daugiabučių kiemus, į supirktuvę atvažiuoja automobiliu. Kartą jis atvežė apie 700 plastikinių butelių, netoli 400 skardinių iš aliuminio, 63 kg skaidraus ir apie 20 kg spalvoto stiklo. Vyras tąkart uždirbo beveik 40 litų.

Ta pačia kaina, kaip kitose taros supirktuvėse, "Eko taškuose" priimami ir stikliniai, keičiami buteliai, pažymėti depozito ženklu. Jų gyventojai atneša ne tiek daug kaip kitokių butelių.

Bene geriausiai Kaune supirkti antrines žaliavas sekasi Raudondvario pl. esančiam "Eko taškui". Mat čia suvažiuoja ne tik miesto, bet ir rajono gyventojai, arti namų neturintys taros supirktuvės.

Vilniuje senokai veikia šešiolika "Eko taškų". Kas mėnesį vidutiniškai iš vilniečių superkama daugiau kaip 200 t stiklo, 40–50 t plastikinių butelių, 10 t aliuminio pakuotės atliekų.

Tarą superkančios bendrovės "Ekstara" Kauno regiono padalinio vadovas Saulius Kirsnauskas paaiškino, kad įmonė pati taros neperdirba, bet parduoda perdirbėjams.

"Fabrikai labai nedaug moka – be pakuotės mokesčio verslas neišsilaikytų. Gautas lėšas už žaliavas investuojame į apyvartą. Pasakyti, kad gauname pelną, būtų per daug drastiška", – komentavo S.Kirsnauskas.

Kaune veikia keturi "Eko taškai"

Prie prekybos centrų "Maxima" Savanorių pr. 255, Raudondvario pl. 284A, K.Baršausko g. 66A, Veiverių pl. 150B.

Tokius punktus taip pat planuojama atidaryti – prie "Maxima" parduotuvės Pramonės pr. 29, prie "Iki" P.Lukšio g. 60, netoli "Šilo" R.Kalantos g. 131, prie "Šilo" A.Juozapavičiaus pr. 33, prie "Iki" Baltijos g. 59, prie Šilainių turgavietės Žemaičių pl. 66. Taip pat yra ketinimų supirktuves atidaryti Birštono ir Šv.Gertrūdos gatvių sankryžoje, prie "Saulėtekio" V.Krėvės pr. 97.

Supirkimo kainos

Už kiekvieną atneštą skaidraus stiklo kilogramą mokama 14 ct, spalvoto stiklo – 11 ct.

Už kiekvieną atneštą plastikinį gėrimų butelį mokama 3 ct.

Už kiekvieną atneštą gėrimų skardinę – 2 ct.

"Eko taškuose" nesuperkama užteršta tara, keramika, plokščias stiklas, veidrodžiai, indeliai nuo pieno produktų, metalinė tara – konservų dėžutės, skardiniai flakonai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Faktas

Faktas portretas
Ne ta kaina, kad pakampėse viską surinktų... Pliusas tikiuosi pasijus.

b

b portretas
faina, gal bus svariau aplink :P

mulkis

mulkis portretas
,,,jeigu tik butu pakeista aferistiska tvarka , leidzianti privilegijuotom imonem uz europos pinigus dykai rinkti konteineriuose plastiko butelius, tai visos pamiskes, paezeres butu is naujo sutvarkytos ir bambaliu su ziburiu nerastum.Butu bambalio, alaus skardines depozito kaina 20ct. / Danijoj supirkimo kaina krona, apie 50 liet. centu/ visur butu svara tvarka , nereiktu nemokamu konteineriu , nieks nevartytu ju ir nesiukslintu aplink. Bet cia tik naujai renkamieji gali ta pazadet ir padaryt:)
VISI KOMENTARAI 30

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių