Pareigūnas: A. Sabaliauskaitė ragino neišleisti iš Seimo, A. Kandrotas prašė žmonių nesitraukti

Vilniaus miesto apylinkės teismas trečiadienį tęsė 2021 m. riaušių prie Seimo bylos nagrinėjimą. Nukentėjusysis, policijos pareigūnas Aidas Mazys pasakojo, kad kaltinamoji Adelina Sabaliauskaitė ragino žmones neišleisti parlamentarų iš Seimo rūmų, o kitas kaltinamasis Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, minios prašė nesitraukti ir laukti, kol kažkas iš valdančiosios koalicijos atstovų išeis pasikalbėti su žmonėmis.

Liudytojas A. Mazys pasakojo, kad 2021 m. rugpjūčio 10 d. jis buvo paskirtas vadovauti policijos pajėgoms, kurios turėjo užtikrinti viešąją tvarką tądien prie Seimo vykusio mitingo metu. Jis prisiminė, kad pareigūnus subūrė prie Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, ten kolegas instruktavo, kaip elgtis renginio metu.

Pasak A. Mazio, mitingo metu fiksuoti keletas incidentų.

„Buvo sunku atskirti, kur yra renginio dalyviai, kur yra šiaip stebėtojai renginio. Gauti keletas nusiskundimų iš Mažvydo bibliotekos, kad mitingo dalyviai užstoja įėjimą į biblioteką. Teko paprašyti padaryti vietos“, – prisiminė policijos pareigūnas.

Buvo sunku atskirti, kur yra renginio dalyviai, kur yra šiaip stebėtojai renginio.

Vėliau, anot jo, gautas pranešimas, kad prie Seimo fontano kilo konfliktas – mitingo dalyviai buvo nepatenkinti tuo, kad su jais nori pabendrauti žurnalistai. Pasak A. Mazio, konfliktą pavyko išspręsti taikiai, sutarus, kad žurnalistai neuždavinės klausimų tiems asmenis, kurie nenori su jais bendrauti.

Kiek vėliau, anot A. Mazio, jį pasiekė žinia apie neva vykstančią provokaciją prie Seimo, kur buvo leidžiami balti dūmai. Pareigūno teigimu, moteris nurodė vyrą, kuris esą provokuoja minią, bet vėliau, pasak A. Mazio, paaiškėjo, kad tai buvo vienos iš kaltinamųjų byloje, mitingo prie Seimo organizatorės Astros Genovaitės Astrauskaitės padėjėjas.

„Kaistant aistroms, paprašiau A. G. Astrauskaitės valdyti minią. Ji per megafoną prašė žmonių atsitraukti nuo Seimo. Žmonės paklausė ir atsitraukė“, – pasakojo A. Mazys.

Aplink Seimą rankomis susikibę žmonės nuo parlamento pasitraukti nenorėjo

Policijos pareigūnas A. Mazys tvirtino išgirdęs pranešimą nuo prie Seimo įrengtos scenos, kad mitingas yra baigtas.

„Tada kažkoks vyriškis su barzdele nuo scenos paragino susikibti žmones rankomis ir eiti aplink Seimą ratu“, – prisiminė pareigūnas.

Anot jo, tada jis pavedė savo kolegoms policijos pareigūnams išsirikiuoti aplink Seimo rūmus. Pasak A. Mazio, pirmą ratą aplink Seimą žmonės ėjo taikiai, o vėliau, anot jo, minioje pradėta kalbėti, kad Seimo nariai mėgina išvažiuoti iš parlamento ir žmonės pradėjo raginti vienas kitą Seimo narių neišleisti.

„Žmonės gal tuo metu nebuvo agresyvūs, bet buvo nepatenkinti Seimu, jų priimamais sprendimais. (...) Prisimenu, kad Adelina Sabaliauskaitė ragino žmones rinktis prie kitų išėjimų iš Seimo ir neišleisti Seimo narių“, – dėstė liudytojas.

Jis teigė gavęs pranešimą, kad kažkoks asmuo metė į Seimo narį vėliavą su mediniu kotu.

Anot A. Mazio, kaltinamasis A. Kandrotas-Celofanas ragino žmones nesitraukti nuo Seimo.

„Jis ragino žmones nesitraukti, ragino laukti, kad kažkas ateitų iš valdančiosios koalicijos ir pasikalbėtų su žmonėmis“, – dėstė policijos pareigūnas.

A. Mazys teigė, kad A. Kandrotas-Celofanas prašė jo susisiekti su Seimo nariais, valdančiųjų atstovais, kad šie išeitų iš Seimo ir pasikalbėtų su minia.

Pasak liudytojo, jis pats ir kiti policijos pareigūnai ne kartą prašė žmonių atsitraukti nuo Seimo 75 metrų atstumu, nurodant, kad jiems reikia atsitraukti iki Antano Tumėno gatvėje esančios žvyruotos automobilių stovėjimo aikštelės vidurio. Vis dėlto, anot A. Mazio, žmonės neklausė ir nesitraukė nuo Seimo. Tiesa, prisiminė liudytojas, minia sutiko nuo Seimo atsitraukti 3 metrus, kai to paprašė kaltinamoji A. Sabaliauskaitė.

Pareigūnas teigė, kad be A. Sabaliauskaitė, A. Kandroto-Celofano, minioje buvo atpažinęs Andrejų Lobovą, Dmitrijų Vinogradovą

Pripurškė dujų į veidą, patyrė galvos traumą

Policijos pareigūnas A. Mazys teigė, kad prie parlamento vienam Seimo nariui mėginant išvykti automobiliu, protestuotojai bandė blokuoti kelią.

„A. Goštauto gatvėje Seimo narys įsėdo į automobilį, bet žmonės apstojo automobilį ir nenorėjo jo išleisti. Pavedžiau policijos pareigūnams nuvykti į tą vietą ir padėti išvažiuoti automobiliui“, – dėstė liudytojas.

Anot jo, prie Seimo atvykus apsaugine apranga apsirengusiems policijos, Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnams, minia į juos ėmė mėtyti akmenis, vandens butelius.

„Pamačiau, kad vyras, kuris kairėje rankoje laikė vėliavą, o dešinėje vandens butelį, buvo užsimojęs tą butelį mesti į antiriaušine apranga apsirengusius pareigūnus. Pagriebiau vyrui už dešinės rankos ir sustabdžiau jį, kad nemestų butelio. Kviečiau kelis netoliese buvusius pareigūnus, kad jie sulaikytų vyrą. Man keliant galvą nuo to sulaikyto asmens, man kažkas papurškė dujų į akis“, – incidentą prisiminė A. Mazys.

Policininkas teigė, kad vėliau, miniai mėtant įvairius daiktus į pareigūnus prie vartų į Seimo kiemą, jis tvirtino, kad įvairiais daiktais jam buvo pataikyta į nugarą, galvą, pečius.

A. Mazys teigė, kad pareigūnams numalšinus neramumus prie Seimo, jis grįžo namo. Pareigūnas teigė negalėjęs ilgai užmigti, jo žmona pastebėjo žaizdą jo galvoje.

„Nuvykau į gydymo įstaigą. (...) Diagnozuotas smegenų sukrėtimas“, – sakė pareigūnas.

A. Mazys byloje yra pripažintas nukentėjusiuoju. Jis teigė pateikęs 1,5 tūkst. eurų civilinį ieškinį dėl neturtinės žalos atlyginimo.

„Nerimas, išgyvenimai, miego sutrikimai, pasikartojantis galvos skausmas“, – apie patirtų traumų liekamuosius reiškinius teisme pasakojo A. Mazys.

Kaltinimai pateikti 86 asmenims

ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Vienam asmeniui pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.

Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs A. Kandrotas, pravarde Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs Andrejus Lobovas, iš Vilniaus „Juventos“ gimnazijos atleista mokytoja A. G. Astrauskaitė, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.

Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.

2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Tai nei vienas seimo narys taip ir neišėjo išklausyti savo rinkėjų ? Va taip jie ir atstovauja mus , vos tik pripuola prie lovio....

Lauris.R

Lauris.R portretas
Koke policija ten parazituojantys dariniai prasmirde š pedofilu koke VST ten riaušiu sukėlėjai
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių