Vilniaus universiteto (VU) profesorė Gražina Tautvaišienė išrinkta Tarptautinės astronomų sąjungos (TAS) viceprezidente, ketvirtadienį pranešė universitetas.
Antradienį paskelbtame moksliniame darbe nurodoma, kad astronomai nustatė didžiausią ligi šiol atrastą juodąją skylę Paukščių take, kurios masė ura 33 kartų didesnė nei Saulės.
"Plika akimi mes galime sunkiai, bet įžiūrėti apie 3 tūkst. žvaigždžių", – tikina Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto vyresnysis mokslinis darbuotojas dr. Šarūnas Mikolaitis, kažkada mokęsis fizikos, o paskui pasirinkęs tyrinėti žvaigždes.
Dvi didžiausios Saulės sistemos – Jupiteris ir Saturnas – pirmadienį vakare iš Žemės bus matomos itin arti viena kitos, o kitas toks įvykis pasikartos tik 2080 metais.
NASA kosminio teleskopo „Hubble“ 1995 metais užfiksuotas Erelio ūkas ir įžymieji „Kūrybos stulpai“ yra vienas žinomiausių astronomijos kadrų. Jie ir dabar atrodo įspūdingai, tačiau naujausias NASA paviešintas Erelio ūko vaizdas visus palieka be žado.
Regis, sulaukėme laiko, kai tarp astrologijos ir astronomijos vėl baigia nusitrinti bet kokios ribos. Bent jau tuo tikri horoskopų garbintojai, ir visai nesvarbu, kad ne vieną dešimtmetį "visatoje zuja kosminiai laivai" ir kiekvienas "antgamtinis" reiškinys paaiškinamas moksliškai.
Šiais laikais patiems pasidaryti vieną ar kitą astronominį prietaisą yra kur kas lengviau nei galvojote! Dabar mes turime daugybę internetinių šaltinių, kurie gali padėti pasigaminti vieną ar kitą astronominį išradimą.
Sukurtas universalus kalendorius, kurio nereikia keisti kasmet. Jame galima sužinoti savaitės dieną, kada gimėte jūs, jūsų tėvai, draugai, artimieji, įžymūs žmonės, įvyko koks nors reiškinys, istorinis ar kitoks įvykis per 500 metų.
Paukščių Tako galaktikai būdingas halas yra sudarytas daugiausiai iš žvaigždžių, atkeliavusių prieš 10 mlrd. metų per susidūrimą su kita keturiskart mažesne galaktika, sakoma trečiadienį paskelbtame astronomų straipsnyje.
Suglumę astronomai pirmadienį paskelbė atradę pirmąją ir kol kas vienintelę žinomą galaktiką be tamsiosios medžiagos – nematomos ir menkai suprantamos materijos, kaip manoma, sudarančios iki ketvirtadalio Visatos masės.