Į jūros krantą išmestų dumblių ir žmogaus veiklos padarinių sankaupos – ar tai potencialus maistinių medžiagų šaltinis sausumos ekosistemai atstatyti, taikant žiedinės ekonomikos principus?
Ilsėtis prie Kauno marių pagrindinio paplūdimio šią savaitę jau nėra smagu. Vanduo „žydi“, prie kranto matyti žali dumbliai. Tačiau baisus dvokas dar nepasklido.
Nors dumbliai dauginasi vasaros metu, rudenį jūros išmetami dumbliai specialistų nebestebina. Užsitęsus karštiems orams kadaise net lapkritį pliažus nugulė dumbliai. Juose žmonės ieškodami gintaro net nesusimąsto apie rimtą pavojų sveikatai, praneša LNK.
Į Kauno marių paplūdimį atėję kauniečiai mato stendą, skelbiantį, kad vyksta brangiai kainuojantis dumblių tvarkymo projektas. Bet dumblių mariose – daug. „Kaip suprasti?“ – klausia smalsuoliai.
Vos prieš kelias dienas staiga pažaliavusiu paviršiumi klaipėdiečius stebinusi Dangė – vėl švari ir skaidri. Dalį dumblių vėjas išplukdė į marias, kiti, stipriai atvėsus orui, nugrimzdo į dugną.
Kaip ir kiekvieną vasarą, vėl pažaliavo Dangė, tik šiais metais keliomis savaitėmis vėliau nei pernai. Specialistai įsitikinę, kad periodiškai pasikartojantį upės vandens spalvos pasikeitimą lemia natūralūs gamtos procesai.
Poilsiautojai paplūdimiuose turėtų būti atsargesni – jūra į krantą išplovė grambuolių krūvas, ties Nemirseta pakrantė nuklota bangų mūšos išmestais dumbliais, o Melnragėje nemalonų kvapą skleidžia kritusių žuvų liekanos.
Karklės ir Šventosios paplūdimiuose poilsiautojus šiuo metu pasitinka nemalonūs kvapai ir vaizdai. Anot ekologų, dumbliais nukloti pliažai – Baltijos jūros taršos pasekmė.
Pernai pavasarį buvo išvalytas dumblėtas Kalniečių parko tvenkinio dugnas, ištrauktos žolės ir šiukšlės. Praėjo vos metai, o Kalniečių parko puošmena – tvenkinys – atrodo labai negražiai. Tai pastebėjo ir mūsų portalo skaitytojai.