83-ejų Valentina Koharenko net ir po invazijos į Ukrainą atsisako palikti savo namus. Tačiau ji stebisi Rusijos karių kvailumu ir sako, kad jie nesupranta, kaip pavojinga kariauti Černobylio apylinkėse, praneša LNK.
Nežymiai padidėjusi radionuklidų koncentracija, praeitą savaitę užfiksuota šiaurės Europoje, veikiausiai yra susijusi su kuriuo nors atominiu reaktoriumi, penktadienį pranešė Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA), bet pabrėžė, kad šis incidentas žmonėms jokio pavojaus nesukėlė.
Jungtinių Tautų branduolinių programų priežiūros agentūra pirmadienį nurodė, kad nežymiai padidėjęs radioaktyvumo lygis, užfiksuotas Europos šiaurinėse šalyse, nekelia pavojaus žmonių sveikatai ar aplinkai, bet vis dar neaišku, kas yra jo šaltinis.
Ukrainoje vyksta atminimo renginiai, skirti Černobylio katastrofos 32-osioms metinėms. Naktį į ketvirtadienį įvyko eitynės prie memorialinio pilkapio „Černobylio didvyriams“, kur žmonės atnešė gėlių ir uždegė žvakes. Pirmą valandą buvo laikomos pamaldos už žuvusiuosius, po to virš pilkapio suskambo varpai.
Keturiuose kontroliniuose punktuose Černobylio jėgainės zonoje vasario 18-23 dienomis ore buvo užfiksuota nedidelė radioaktyviojo jodo-131 koncentracija, trečiadienį pranešė Ukrainos valstybinė branduolinio reguliavimo inspekcija.
Rusijos Čeliabinsko srityje rugsėjį užfiksavus itin aukštą radioaktyviųjų medžiagų koncentraciją, beveik 1000 kartų viršijusią įprastą radiacinės taršos lygį, Lietuva nusiuntė notą tarptautinei atominės energijos agentūrai (TATENA).
Rusijos valstybinė branduolinės energetikos milžinė „Rosatom“ antradienį paneigė, jog jos branduoliniuose kompleksuose įvyko kokių nors avarijų, nors anksčiau patvirtino, kad rugsėjo pabaigoje keliuose šalies regionuose buvo užfiksuota „itin aukšta“ izotopo rutenio-106 koncentracija.
Prancūzijos branduolinio saugumo tarnybos nuomone, nedidelė avarija kažkurioje Rusijos įmonėje galėjo sukelti neseniai virš didelės Europos dalies nustatyto radioaktyvumo lygio padidėjimą.
Vokietijos pareigūnai tvirtina, kad virš Vakarų ir Vidurio Europos buvo užfiksuotas radioaktyvumo padidėjimas, tačiau žmonių sveikatai grėsmės tai esą nekelia.
Praėjo 30 metų, kai 1986 m. balandžio 26 d. įvyko Černobylio atominės elektrinės avarija, tačiau dar ir šiandien jaučiami šios nelaimės padariniai. Per šį laikotarpį, kaip aiškina Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI), Cheminių tyrimų skyriaus patarėjas Pranas Drulia, tik perpus sumažėjo iškritusio radioaktyvaus cezio (137Cs) kiekis, kurio pusėjimo trukmė yra 30 metų.