Jungtinių Tautų branduolinės veiklos priežiūros institucija antradienį pranešė, kad Irano prisodrinto urano atsargos daugiau nei 18 kartų viršijo 2015 metais Teherano ir pasaulio galybių susitarime nustatytą ribą.
Rusija išreiškė nerimą dėl Irano sprendimo dar labiau atsitraukti nuo branduolinio susitarimo su pasaulio galingaisiais įsipareigojimų ir atnaujinti urano sodrinimą požeminėje gamykloje į pietus nuo Teherano.
Iranas pirmadienį pranešė, kad sodrinto urano, kurį jis pagamina, kiekis pasiekė penkis kilogramus per dieną. Tai yra dešimt kartų daugiau nei prieš du mėnesius, kai Teheranas apleido kelis 2015 metų branduolinės veiklos susitarimo punktus.
Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) patvirtino, kad Iranas dvigubai padidino tam tikrų pažangių urano sodrinimo centrifugų skaičių, kai 2015 metais pasiektam daugiašaliam susitarimui dėl Irano branduolinės programos vis labiau gresia žlugimas.
Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas (Mohamadas Džavadas Zarifas) pirmadienį pareiškė, kad jo šalis viršijo prisodrinto urano atsargų ribas, nustatytas 2015 metais sudaryta daugiašale sutartimi, informavo pusiau valstybinė naujienų agentūra ISNA.
Iranas pranešė Tarptautinei atominės energetikos agentūrai (TATENA), kad pradėjo vykdyti planą didinti savo urano sodrinimo pajėgumus, antradienį paskelbė Irano atominės energetikos organizacijos vadovas Ali Akbaras Salehi.
Uranas – septintoji Saulės sistemos planeta, vienas iš jos dujinių milžinų. Mokslininkai seniai domisi Uranu, jo sudėtimi ir gelmėmis, tačiau populiariojo mokslo entuziastų šios žinios iš tikrųjų netraukia. Žmonės šioje planetoje neišsilaipins, o ir dujinių planetų aplink yra kur kas įdomesnių. Visgi, mokslininkai tyrinėti Urano nenustojo ir neseniai paskelbė – jis smirda bezdalais.
Iranas gaus iš Rusijos paskutinę dalį iš 149 tonų urano siuntos, įsigytos iš Rusijos pagal susitarimą su galingosiomis šalimis dėl Teherano branduolinės programos, pirmadienį paskelbė šiitiška respublika.
Peržiūrėję kosminio zondo „Voyager 2“ duomenis, astronomai dviejose tamsiųjų Urano žiedų sistemos vietose pastebėjo banguotų struktūrų. Tai gali būti du dar neatrasti Urano mėnuliai.