Projektas „Paukščiai – Lietuvos ambasadoriai“: šie metai – rekordiniai

  • Teksto dydis:

Miškais ateina auksinis ruduo, atnešantis milijonus paukščių, kurie praskris pro mūsų šalį. Šiuo metu yra pats sezoninės paukščių migracijos įkarštis. Dauguma jų jau keliauja į įvairias Europos šalis, Aziją, nemažai jų pasieks Afrikos žemyną. Dalis šių paukščių ant kojos turi žiedus. Tai savotiški įvairių šalių ambasadoriai. Lietuvoje apžieduoti sparnuočiai ant savo kojos turi žiedą – lietuvišką „pasą“ su Lietuvos zoologijos muziejaus adresu.

Pradinis projekto „Paukščiai – Lietuvos ambasadoriai“ tikslas buvo netradiciškai paminėti Lietuvos 100 metų jubiliejų, pasitelkiant saugomas migruojančių paukščių rūšis (specialiai pažymėti spalviniais žiedais). Tokie paukščiai kitose šalyse atpažįstami kaip esantys iš Lietuvos. Taip įvairiose šalyse garsinamas mūsų šalies vardas. Tačiau žieduojant sužinoma ne tik paukščio kilmės vieta, bet tai yra efektyvus ir pigiausias būdas nustatyti paukščių amžių, migracijos kelius, žiemojimo vietas, paukščių lytinės brandos amžių bei perėjimo teritorijų pasirinkimą, jauniklių dispersiją, populiacijų struktūrą, paukščių mirties priežastis, elgseną ir kt. 

Per keturis projekto metus (2017 – 2020 m.) spalviniais žiedais paženklinta per 500 plėšriųjų paukščių bei juodųjų gandrų jauniklių. Šie metai yra rekordiniai, tokiais žiedais šalyje paženklinti net 177 minėtų rūšių paukščiai. Apžieduoti 68 jūriniai ereliai, 59 juodieji gandrai, 34 mažieji ereliai rėksniai, 12 erelių žuvininkų, 3 juodieji pesliai ir 1 rudasis peslys.

Projektą „Paukščiai – Lietuvos ambasadoriai“ įgyvendina viešoji įstaiga „Gamtosaugos projektų vystymo fondas“, projekto partneris – Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus. Projekto atstovai dėkoja ir talkininkams, paukščių žieduotojams Dariui Musteikiui, Dariui Stončiui, Daivai ir Dariui Norkūnams bei daugeliui kitų, prisidėjusių prie šio sunkaus, bet prasmingo darbo.

Informacija apie veiklą bei paukščių, Lietuvos ambasadorių, keliones pateikiama „Facebook“ paskyroje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių