- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lėtam valsui Karininkų ramovės didžiojoje salėje greitai neliks jokių kliūčių – pradėti didžiosios salės istorinio parketo keitimo darbai. Tačiau kai kam žinia nebuvo džiugi. Dalis visuomenės suskubo rėkti, kad lupti ąžuolinį parketą yra šventvagiška.
Buvo nerestauruotinas
Karininkų ramovė – vienas iškilmingiausių vėlyvojo tarpukario Lietuvos objektų. Tik užgimus tokio statinio idėjai, jau buvo keliami tikslai, kad rūmai turi "atitikti ne tik karininkų korporacijos, bet ir Vyriausybės reprezentacijos reikalus". Reprezentaciniu reikalu Kauno įgulos karininkų ramovės vedėjas Gediminas Macijauskas laiko ir didžiosios salės parketo keitimą.
"Norime, kad salėje reprezentatyviai atrodytų ir grindys. Žinoma, išsaugant autentiškai detales. Parengtas projektas atitinka tokius lūkesčius", – teigė G.Macijauskas.
Pradėtas didžiosios salė ąžuolinio parketo keitimas turėtų būti baigtas spalį. "Šiuo metu parketas ardomas. Viskas vyksta pagal projektą. Parketas buvo jau labai susidėvėjęs, atšokinėjęs, atsiradę tarpai tarp lentelių, kai kurios sutrūkinėjusios. Vaizdas buvo tragiškas", – pasakojo Kauno įgulos karininkų ramovės vedėjas.
Didžioji salė turi būti sutvarkyta iki spalio.
Ramovė statyba buvo baigta 1937 m. G.Macijauskas priminė, kad karo metu čia buvo rusų kariuomenės sanitarijos skyrius, o tai neabejotinai turėjo įtakos parketo būklei.
"Girgždesį dar būtų galimą kentėti, tačiau kai lentelės atšokusios, suskilinėjusios, kai kur sutrupėjusios, tiesiog nesilaikė. Buvo net nesaugu vaikščioti, nes gali koją išsisukti", – senojo parketo bėdas minėjo vedėjas.
Pasiskelbė dėl garantijų
Žinia apie Kauno karininkų ramovėje lupamą seną parketą sukėlė aistras viešojoje erdvėje. "Čia Rimtai? Lupat istorinį parketą? Net okupantams toks šūdas į galvą nebuvo atėjęs. Prižiūrėti, restauruoti smegenų verslininkams neužtenka. Ir dabar vietoj morališkai pasenusio medinio parketo bus šiuolaikinis progresyvus laminatas", – liejosi priekaištai.
Karininkų ramovės vedėjas G.Macijauskas paaiškino pats savo iniciatyva šią žinią paskelbęs Lietuvos kariuomenės Kauno įgulos karininkų ramovės feisbuko paskyroje.
"Mano iniciatyva šią informaciją paskelbėme feisbuke, kad pagaliau pradėti ilgai laukti darbai ir pagaliau susidėvėjęs bei prastas parketas bus pakeistas. Kai kurie reagavo ne džiaugsmingai, o priešingai. Mano tikslas, kad viskas būtų padaryta gerai. Manau, kad viešumas viena iš garantijų, kad viskas būtų daroma sklandžiai ir gerai", – savo poziciją paaiškino vedėjas.
Pasak G.Macijausko, projektą rengė licencijuoti specialistai, jis yra suderintas, darbus prižiūri kultūros paveldo specialistai. Pagal suderintą projektą, senasis parketas bus keičiamas nauju ąžuoliniu, kaip ir buvo anksčiau. Tačiau dviejose salės vietose numatyta palikti autentišką parketą. Tokie fragmentai paliekami daugumoje paveldinių objektų.
Pasisakė sergėtojai
Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus specialistai po viešos kritikos taip pat išplatino savo pastebėjimus. Socialiniuose tinkluose pasklidus nuotraukoms su ardomu Karininkų ramovės salės parketu, paveldosaugininkai atlikto patikrinimą.
"Nustatyta, kad tvarkybos darbai vykdomi pagal atestuoto specialisto parengtą projektą, kuriam buvo atlikta specialioji ekspertizė ir gautas reikiamas leidimas", – skelbia kultūros paveldo sergėtojai.
Tragedijos dėl keičiamo senojo parketo nemato ir Kauno skyriaus vedėjas Svaigedas Stoškus. "Tas parketas buvo jau susidėvėjęs. Gerai, kad tvarkosi. Nežinau, kodėl čia kyla triukšmas. Kaip ir automobilis, kai sugenda ardome, remontuojame, tvarkome. Pasirengė gerą projektą ir tvarkosi. Leidimas yra", – bereikalingu triukšmu stebėjosi S.Stoškus.
Kultūros paveldo specialistai skelbia, kad dar tarpukariu įrengtas parketas buvo daugybę kartų nušlifuotas, nekokybiškai remontuotas, vietomis perklotas. Didžioji dalis parketlenčių sulūžinėjusios ir išsideformavusios. Nemaža parketo dalis neautentiška ir nekokybiškai paklota.
Kadangi parketas prie grindų yra priklijuotas, jis, kaip, numatyta tvarkybos darbų projekte, yra ardomas. Ardant stengiamasi išsaugoti geriau išlikusias autentiškas parketlentes. Šios bus išsaugotos ir suklijuotos keliose vietose, išsaugant autentiško parketo fragmentus. Vietoje pažeistų ir nuardytų lentelių bus suklotos naujos, tiksliai pagal senųjų matmenis pagamintos, parketlentelės.
Kauno karininkų ramovės restauracija
1999 m. nuo "Trijų milžinų" restorano pirmame ir 2000 m. Didžiosios salės antrame aukšte buvo pradėta Karininkų ramovės restauracija. Didžioji salė buvo tvarkoma, taikant restauravimo-atkūrimo metodą. Didžiojoje salėje restauruotos dirbtinio marmuro sienos ir puskolonės – nuvalytos uždažytos vietos. Atnaujintas salės lubose esančiame dekoruotame kesonų apvade su rozetėmis įrengtas trijų spalvų apšvietimas.
Pagal išlikusius interjero elementus atkurti stilingi tulpių motyvo langų ir radiatorių metaliniai rėmai-grotelės ir palangės. Restauruoti salės balkonus puošiantys išlikę keturi skulptoriaus B.Pundziaus bareljefai, kuriuose pavaizduoti ginklai, iliustruojantys kariuomenės rūšis. Vienas neišlikęs bareljefas remiantis istoriniais duomenimis, pagamintas iš naujo.
Pirmame Karininkų ramovės aukšte buvo atkurtos pirminės holų ir rūbinių erdvės, išgriautos pristatytos pertvaros, išdažytos sienos ir lubos, restauruoti laiptai ir mozaikinio betono plytelių grindys.
Vėliau restauruota mažoji salė, Prezidento kambarys ir Vytauto seklyčia antrame aukšte. Mažojoje salėje restauruotas visas interjeras, trūko tik dailininko P.Kalpoko tapytų kunigaikščių portretų. Manyta, kad šie paveikslai prarasti, tačiau, perdavus Karo muziejų Krašto apsaugos ministerijos žinion, imta dairytis į muziejaus fonduose saugomus paveikslus. Tarp jų surasti visi kunigaikščių portretai, inventorizuoti kaip "nežinomo autoriaus nežinomų kunigaikščių portretai", – būtent tai juos ir išsaugojo sovietmečiu nuo sunaikinimo. Paveikslai grįžo į Kunigaikščių menę 2005 m.
Prezidento kambaryje buvo išlikę beveik visi interjero elementai. Prarasti tik keli baldai, virš medžio apvadų ant sienų buvę lietuviškų raštų audiniai ir prezidento Antano Smetonos portretas. Restauruotas visas kambario interjeras. Vytauto seklyčioje per rekonstrukciją taip pat restauruotos lubos ir parketas, atkurti Stasio Ušinsko heraldiniai vitražai ir ant židinio buvę bareljefai. Židinio centre pakabintoje marmuro lentoje įmontuoti autentiški Vytauto medaliai – juos išsaugojo ir Ramovei perdavė P.Rimšos sūnėnas architektas Aidas Rimša.
Šaltinis: kariuomene.kam.lt
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sausio 13-osios išvakarėse Kaune pražydo „Neužmirštuolių pieva“4
Sekmadienio pavakarę Kaune buvo surengta tradicinė „Neužmirštuolių pievos“ akcija, skirta prisiminti tautos didvyrių ryžtą ir drąsą ginant mūsų tėvynę. Renginio metu keli šimtai kauniečių suformavo „Neužmir...
-
Skandalo per čiuožimo čempionatą kulminacija: moteris paneigė savo žodžius20
Prieš metus Kaune vyko Europos dailiojo čiuožimo čempionatas. Jame įsiplieskė konfliktas tarp savanorės, žurnalisto ir Lietuvos čiuožimo federacijos prezidento. Renginyje dirbusi Kaja Elena Brilė šeštadienio vakarą paneig...
-
Kaune suliepsnojo Sausio 13-osios atminimo laužai18
Sekmadienio vakarą Laisvės alėjoje uždegti Sausio 13-osios atminimo laužai. Jie skirti priminti 1991 m. sausio įvykiams – tūkstančių žmonių ryžtui kovoti dėl laisvės ir paaukotoms gyvybėms. ...
-
Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginiai Kaune12
Sekmadienį ir pirmadienį Kaune vyks 34-osioms Sausio 13-iosios metinėms skirti renginiai. ...
-
Atmintyje gyvi sausio įvykiai8
Renginyje „Prisiminimai gyvi – 1991 m. sausio 13-oji“ – kovotojų, laisvės gynėjų pasakojimai ir paroda, skirta šiems įvykiams atminti. ...
-
Sentikių dvasinis tėvas: pasninkas visų pirma yra dvasingumas3
Šešių savaičių pasninkas iki Kalėdų, anot Kauno sentikių dvasinio tėvo – ne apie maisto ribojimą. Pasninkas visų pirma yra dvasingumas, o šventės – ne blizgučiai, bet suvokimas. ...
-
Sąjungos aikštėje atsiras daugiau gyvybės44
Vilijampolėje ilgus metus apleista Sąjungos aikštė šiemet turėtų sulaukti pokyčių. Darbus planuojama pradėti vasarą. Po rekonstrukcijos aikštė turėtų pasikeisti neatpažįstamai. ...
-
Panemunės šilas pildosi išskirtiniais rankų darbo suoliukais10
Panemunės šile daugėja unikalių rankų darbo suoliukų. Drožti dirbiniai papildė prieš kurį laiką pradėtą pildyti įvairių gyvūnų kolekciją, tad prisėsti šalia bus galima ne tik ties unguriais, ilgus sparnus išskleista...
-
Legendinio „Olimpo“ jubiliejus: nuotaikos – dvejopos
„Mūsų klube įkurtame muziejuje būtų galima susipažinti ne vien su turtinga varžybų trofėjų kolekcija, bet susitikti ir su juos iškovojusiais atletais“, – sakė vienas kultūrizmo klubo „Olimpas“ steigėjų doc. dr...
-
Eiguliuose bus daugiau spalvų: tikslas – pagyvinti aplinką7
Gatvės meno kolekcija Kaune plečiasi. Eiguliuose ant buvusios elektros pastotės atsirado naujas ir ypač spalvotas piešinys. Neabejojama, kad jis taps rajono puošmena, kuri spalvų suteiks visais metų laikais. ...