- Jurgita Šakienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Sentikių dvasininkas žino tvirtos santuokos receptą
-
Sentikių dvasininkas žino tvirtos santuokos receptą
-
Sentikių dvasininkas žino tvirtos santuokos receptą
-
Sentikių dvasininkas žino tvirtos santuokos receptą
-
Sentikių dvasininkas žino tvirtos santuokos receptą
-
Sentikių dvasininkas žino tvirtos santuokos receptą
-
Sentikių dvasininkas žino tvirtos santuokos receptą
-
Sentikių dvasininkas žino tvirtos santuokos receptą
-
Sentikių dvasininkas žino tvirtos santuokos receptą
-
Sentikių dvasininkas žino tvirtos santuokos receptą
-
Sentikių dvasininkas žino tvirtos santuokos receptą
-
Sentikių dvasininkas žino tvirtos santuokos receptą
-
Sentikių dvasininkas žino tvirtos santuokos receptą
Iškilmingai įšventintas naujasis Kauno sentikių bendruomenės dvasinis vadovas, 30-metis Sergejus Krasnopiorovas, tapo šeštuoju tokiu dvasininku per šimtą metų.
Iškilmingai įšventintas naujasis Kauno sentikių bendruomenės dvasinis vadovas, 30-metis Sergejus Krasnopiorovas, tapo šeštuoju tokiu dvasininku per šimtą metų.
Suaukojo parapijiečiai
Pernai Lietuvos sentikių bendruomenė patyrė didžiulį sukrėtimą. Supleškėjo vienintelių jų maldos namų Kaune – Šv.Nikolajaus Stebukladario cerkvės stogas, pastate buvusios vertybės. Apdegė altorius, šimtametės knygos, originalios XIX a. menančios ikonos.
Ir visa tai po to, kai buvo baigta septynerius metus trukusi cerkvės rekonstrukcija. Didžiąją dalį jai reikalingų lėšų suaukojo parapijiečiai.
"Gaisras atnešė didžiulių nuostolių, tačiau jis labai suvienijo sentikių bendruomenę", – nelaimėje bandė įžvelgti ir šviesiąją pusę Kauno sentikių religinis vadovas S.Krasnopiorovas.
Visų pastangomis cerkvė, kuri yra vertingas kultūros paveldo objektas, netrukus vėl atgijo. Vieni parapijiečiai padėjo tvarkyti gaisravietę, kiti prisidėjo patarimais ar finansine parama.
Su kitais nekonkuruoja
Kauno regione gyvena apie 6 tūkst. sentikių. Per metus išpažinties ateina apie 1,5 tūkst. žmonių. Sekmadieniais į pamaldas susirenka apie 100 žmonių.
"Su kitomis religijomis nekonkuruojame. Tiesiog reikia mokyti savo vaikus, savo pavyzdžiu kitus užkrėsti. Bet galų gale kiekvienas pasirenka tai, ko jam labiausiai reikia, ir kada reikia", – įsitikinęs S.Krasnopiorovas.
Jis teigė, kad religinių bendruomenių, bažnyčių gausa yra sveikintinas dalykas. "Žmonės yra skirtingi, skirtingų požiūrių ir poreikių. Pas mus apsilanko ne tik architektūra besidomintys turistai. Užsuka pasimelsti ir mieste besisvečiuojantys sentikiai", – pastebėjo pašnekovas.
Daug krikštynų, mažai vestuvių
Anot jo, dažniausiai cerkvėje galima sutikti besimeldžiančių vyresnio amžiaus žmonių. Gal todėl, kad, bėgant metams, keičiasi prioritetai, imama ieškoti amžinųjų vertybių, pavargstama nuo skubėjimo ir vienadienių dalykų, svarstė dvasininkas.
Be to, daug jaunų žmonių išvykę į užsienį. Jaunimas į sentikių maldos namus plūstelėja vasarą. "Atšilus orui sulaukiame daug jaunų porų, norinčių pas mus pakrikštyti savo vaikus. Vasarą lankydamiesi gimtinėje ateina atlikti ir išpažinties", – džiaugėsi šventikas.
Pavyzdžiui, prieš dvi savaites Šv.Nikolajaus Stebukladario cerkvėje savo atžalas krikštijo dvi Londone gyvenančių kauniečių šeimos, dar vienos tokios krikštynos vyks rytoj.
Jeigu daug švenčiama krikštynų, daug turėtų vykti ir vestuvių? "Tuokiame mažokai porų", – nustebino S.Krasnopiorovas.
Mat negalima palaiminti santuokos, jei tik vienas iš poros išpažįsta sentikystę. Taisyklių ir per amžius išsaugotų tradicijų reikia laikytis.
"Kartais ilgainiui kuris nors sutuoktinis perima kito tikėjimą, tad kartais sentikių bendruomenė sumažėja, kartais padidėja. Žmogus pats turi priimti sprendimą", – įsitikinęs dvasininkas. Tačiau, jo nuomone, šeima yra tvirčiausia, kai abu sutuoktiniai – to paties tikėjimo. Tuomet tėvai ir vaikai drauge gali nuoširdžiai švęsti šventes, kyla mažiau problemų dėl vaikų dvasinio ugdymo.
"Šeimos stiprybė – meilė ir tikėjimas. Tikėjimas Dievo ir savo pasirinktu žmogumi", – mano S.Krasnopiorovas, į kurį parapijiečiai neretai kreipiasi ir dėl gyvenimiškų problemų. Daugiausia – dėl santykių su sutuoktiniu, vaikais.
Jaudinosi ir graudinosi
"Tai vienas didžiausių ir svarbiausių įvykių mano gyvenime", – prisiminė prieš savaitę vykusį savo įšventinimą į Kauno sentikių bendruomenės dvasinius vadovus S.Krasnopiorovas. Jis neslėpė, kad prieš ceremoniją labai jaudinosi, jos metu buvo ir susigraudinęs.
Šventė prasidėjo anksti ryte. Po beveik šešias valandas trukusių maldų jį palaimino iškilmėse dalyvavę Rusijos, Latvijos, Lenkijos, Baltarusijos ir Lietuvos sentikių bendruomenių dvasiniai vadovai.
Šv.Nikolajaus Stebukladario cerkvėje S.Krasnopiorovas su žmona Arianda šeimininkauja jau dvejus metus. Nuo to laiko, kai mirė ankstesnis vadovas Joanas Fiodorovas.
Jis jau seniai S.Krasnopiorovą buvo pasirinkęs savo įpėdiniu, tačiau tam turėjo pritarti Lietuvos sentikių dvasinis lyderis ir parapijiečiai. Be to, dvasiniu vadovu galima tapti ne anksčiau nei sulaukus 30 metų. Reikalingas ir atitinkamas išsilavinimas.
Beje, šioje cerkvėje į dvasinius vadovus prieš 40 metų buvo įšventintas Rusijos sentikių dvasinis vadovas Olegas Ivanovičius Rozanovas. Tuo metu Kaune buvo pasaulio sentikių dvasinis centras, nes čia gyveno ir dirbo dvasinės komisijos pirmininkas.
Vilnietis Kauno patriotas
Iki atsikraustydamas į Kauną S.Krasnopiorovas gyveno Vilniuje. Ten pradėjo savo kaip dvasininko kelią, susipažino su būsima žmona Arianda, vedė. Ten gimė pirmasis sūnus Pėtras, kuriam dabar – 3,5 metų. Antrasis – Artemijus pasaulį išvydo Krasnopiorovams gyvenant jau Kaune. Berniukui tuoj bus pusantrų metų.
Ar norėjo dirbti Kaune? Kaip žymioji Kauno ir Vilniaus priešprieša? "Visada sirgdavau už Kauno "Žalgirį", – nusijuokė dvasininkas, šeimą sukūręs po ketverių metų draugystės. Su septyneriais metais jaunesne Arianda susipažino, kai ji dar buvo vaikas. Draugauti pradėjo, kai jai buvo septyniolika.
Kaip žmona reagavo į persikraustymą? "Normaliai. Ji žinojo, už ko išteka. Be to, kalbos apie persikėlimą sklandė jau seniai", – gyvenamosios vietos pakeitimo nesureikšmino S.Krasnopiorovas.
Labiausiai jis pasiilgsta Vilniuje likusių draugų ir tėvų. Kol gyveno sostinėje, jie padėjo prižiūrėti pirmagimį Pėtrą.
Bėgdavo iš pamokų
S.Krasnopiorovas pasakojo, kad religingumą paveldėjo ne iš tėvų, o iš senelio. Su juo vaikystėje dažnai ir eidavo į cerkvę. Joje itin dažnas svečias buvo maždaug nuo dešimties metų.
"Net ir iš pamokų mokykloje pabėgdavau, kad galėčiau patarnauti per Mišias. Negaliu paaiškinti, kuo mane traukė bažnyčia. Jutau, kad ten mano vieta", – prisiminė dvasininkas.
Bažnyčioje jo pareigos buvo sustatyti žvakes, taip pat skaitydavo psalmes, kanonus. Pradėjęs lankyti bažnyčios chorą tapo vienu jo vedlių.
Būdamas 21-ų sulaukė įšventinimo į dvasininkus. Prieš dvejus metus baigė Rygos Grebenščikovo dvasinę mokyklą. Ji yra vienintelė mokykla pasaulyje, rengianti sentikių dvasininkus. "Mokėmės ir anglų kalbos, ir filosofijos, ir religinių dalykų", – pasakojo sentikis. Jo mokslai truko trejus metus, nes tuo metu jau buvo praktikuojantis dvasininkas.
Išsaugoję senąsias apeigas
Sentikybė yra savita rusų stačiatikybės atmaina, išsaugojusi senąsias religines tradicijas ir apeigas.
Ji atsirado atsiskyrus bažnyčioms ir religinėms bendruomenėms, nepripažinusioms XVII a. rusų Stačiatikių bažnyčioje patriarcho Nikono įvykdytos reformos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Santakos parko prieigas papuošė „Saulės laivas“
Netoli Senosios prieplaukos, Kauno Santakos parko pašonėje, iškilo nauja granito ir bronzos skulptūra – Dariaus Augulio kūrinys „Saulės laivas“. Kaip pranešė savivaldybė, meninis darbas simboliškai įprasmina...
-
Rekonstruojamoje Rotušės aikštėje – archeologų aptikti istoriniai lobiai
Praėjusių metų rudenį startavo Rotušės rekonstrukcijos darbai. Šiuo metu šioje Senamiesčio erdvėje darbuojasi archeologai. Jie jau gali pasigirti ir atrastais istoriniais artefaktais, kurie atguls į Kauno miesto muziejų. ...
-
Biblioteka kviečia dalyvauti dailyraščio konkurse
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka kviečia 5–12 klasių moksleivius ir suaugusiuosius dalyvauti dailyraščio konkurse „Aš tau linkiu, kad būtų ta akimirka“. Konkursas skirtas poeto Roberto Keturakio 90-osiom...
-
Kauno oro uoste – pokyčių metas
Lietuvos oro uostų (LTOU) generalinis direktorius Simonas Bartkus pakvietė Kauno rajono merą Valerijų Makūną ir jo komandą susipažinti su Karmėlavoje įsikūrusio Kauno oro uosto plėtros darbais. Prie administracinio pastato buvo iškelta Kauno...
-
Istorinė atmintis neblėsta
Nuo 1863–1864 m. sukilimo prieš carinę Rusijos imperiją praėjo nemažai laiko, tačiau istorinė atmintis apie to meto įvykius išliko gyva. ...
-
Klinika atsidūrė po padidinamuoju stiklu: buvo nustatytas pažeidimas
Apsilankiusi pas gydytoją, moteris kreipėsi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą. Esą medikas daugiau dėmesio skyrė ne jai, o šalia buvusiam jos vyrui, su kuriuo aptarė moters būklę. Kontrolieriai nustatė diskriminaciją lyties pagrindu...
-
Raudondvaryje spindėjo beveik 200 sportininkų žvaigždynas
Sportas yra ta sritis, kuri leidžia pasaulyje aukštai iškelti Lietuvos vėliavą. Skindami pergales, šalį garsina ir gausus būrys vienaip ar kitaip su pakaune susijusių sportininkų. Sausio 23 d. Kauno rajono savivaldybė pagerbė pra...
-
Kauno musulmonai savo teises ketina ginti Strasbūre
Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT) galutinai atmetus Kauno miesto musulmonų religinės bendruomenės skundą dėl neatlygintino žemės suteikimo, bendruomenė ketina ginti savo teises Strasbūro teisme. ...
-
„Pienocentro“ remontas: paskaičiavo, kokią žalą padarė rangovas
Pažeidžiant paveldosaugos reikalavimus „Pienocentro“ rūmus Kaune tvarkęs rangovas padarė 855 tūkst. eurų siekiančią žalą, kurią darbų vykdytojui siūloma atlyginti atkuriant fasadą, BNS nurodė Kultūros paveldo departamentas (KPD). ...
-
Tautiečiai atranda Pažaislį: užsieniečius keičia lietuviai
Po pandemijos, kai viskas užsidarė ir tautiečiai ėmė keliauti po Lietuvą, išpopuliarėjo Pažaislis. Pasak gidės Liudos Vitkienės, ši tendencija nenuslopsta. ...