- Lina Navickaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Sparčiai krintančios būsto kainos Vilniuje pasiekė 2005 m. pabaigos, o likusioje šalies dalyje – 2006 m. pradžios lygį. Registrų centro duomenimis, nekilnojamasis turtas (NT) ir toliau pinga.
Dar ne dugnas
Po pirmą šių metų pusmetį stebėto ūmaus NT kainų smukimo būsto kainos trečią ketvirtį mažėjo kiek lėčiau. Šalies sostinėje naujos ir senos statybos butai pigo panašiu, 9 proc. per ketvirtį, greičiu. Likusioje šalies dalyje, neapimančioje Vilniaus, trečią ketvirtį naujos statybos butai pigo sparčiau nei senesni, atitinkamai 11,4 ir 5,1 proc.
Registrų centro duomenimis, individualūs namai visoje Lietuvoje pigo maždaug 3 proc. Nuo paniško kainų smukimo rinką sulaikė vasarą kiek gyviau vykę sandoriai, kuriuos skatino kai kurių pirkėjų baimė pražiopsoti rinkos dugną, kai iki tol pigęs būstas vėl ims brangti.
Pirkėjų optimizmą kurstė ir profesionalių rinkos dalyvių pranešimai apie galimus šalies ūkio stabilizacijos ženklus bei tariamą NT rinkos atsigavimą. Tačiau Registrų centro specialistų vertinimu, apie būsto ir visos NT rinkos atsigavimą kalbėti dar anksti, o nepagrįstai optimistiški pareiškimai apie netrukus vėl brangsiantį turtą tėra mėginimas manipuliuoti neprofesionalių rinkos dalyvių lūkesčiais ir taip išjudinti sustingusius sandorius.
Ieško pirkėjų
"Būsto kainos, mano supratimu, jau pasiekė dugną", – neseniai dienraščiui teigė NT bendrovės "Hanner" valdybos pirmininkas Arvydas Avulis ir įrodinėjo, kad dabar labai palankus metas įsigyti būstą.
A.Avuliui pritarė ir Robertas Dargis, bendrovės "Eika" vadovas ir Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentas. Esą "Eika" taip pat butus parduoda pigiau, nei kainavo jų statyba, ir apie pelną net nesvajoja.
Kainos dar kris
Matas Macijauskas, portalo NTspekuliantai.lt vadovas, neskuba pritarti NT plėtotojams: "Jeigu būčiau jų vietoje, ir aš taip kalbėčiau, kad galėčiau parduoti NT."
Tačiau pašnekovas nesiryžo prognozuoti, kada būsto kainos pasieks dugną. "Tokių klausimų nuolat sulaukiu ir patariu potencialiems pirkėjams neskubėti. Matome, kas dedasi Latvijoje, kurios sostinėje butą jau galima gauti po 2 tūkst. litų už kvadratinį metrą. Mano nuomone, kokybiškas būstas tikrai turėtų kainuoti daugiau, bet ar toks dugnas bus pasiektas ir Lietuvoje, sunku pasakyti."
NT kainų dugnas turėtų būti pasiektas tada, kai optimistinės nuotaikos dėl ekonominės padėties iš Vakarų Europos persimes į Lietuvą.
"Kada tai bus, ir vėl sunku prognozuoti, nes mūsų rinka reaguoja pavėluotai. Prisiminkime, kad JAV apie NT krizę prabilta dar 2007 m., o Lietuvoje buvo siekiami nauji rekordai", – prisiminė M.Macijauskas ir svarstė, kad bent iki šių metų pabaigos NT rinka Lietuvoje neatsigaus.
Šuolių nesulauksime?
M.Macijauskas atkreipė dėmesį, kad su būsto kainomis mažės ir jo pasiūla, ji ir šiuo metu gerokai sumenkusi. Nors sandoriai vyksta, jie finansuojami nuosavomis gyventojų lėšomis, o bankai beveik nustojo skolinti. Be to, bankai nustojo finansuoti ir naujų objektų statybas, vadinasi, naujų būstų rinkoje artimiausiu metu neatsiras. Registrų centro duomenimis, bankų finansuojamų naujo būsto sandorių dalis, 2007 m. pradžioje Vilniuje siekusi 70 proc., pastaraisiais mėnesiais susitraukė iki maždaug 20 proc. visų sudaromų pirkimo–pardavimo sutarčių.
Pašnekovas abejoja, ar net ir atsigavus rinkai būsto kainos taip greitai grįš į 2007–2008 m. lygį. "Žinau, kad yra daug objektų, kurių savininkai tik ir laukia, kol rinka atsigaus. Tačiau jeigu pasiūla bus didelė, tai kainos nekils taip sparčiai kaip anksčiau. Tokių šuolių tikrai nematysime."
Faktai ir skaičiai
Vertinant oficialius sandorius Vilniuje šiuo metu senos statybos butų kainos siekia 3,2 tūkst. litų už 1 kv. m. Naujos statybos būstai vidutiniškai vertinami 4 tūkst. už 1 kv. m. Prieš metus senos statybos daugiabutyje butas kainavo apie 5,4 tūkst. litų už 1 kv. m., naujos statybos – 5,7 tūkst. už 1 kv. m.
Kituose šalies miestuose ir rajonuose, neįskaičiuojant sostinės, senos statybos butą galima įsigyti net mažiau nei 2 tūkst. litų už 1 kv. m, o naujos – tik apie 2,5 tūkst. litų už 1 kv. m.
Vilniuje būsto kainos ėmė mažėti nuo 2008 m. birželio, likusioje šalies dalyje – trimis mėnesiais anksčiau.
Skelbimuose kainos laikosi
2008 m. rugsėjis. Vilniuje rugsėjį siūlomi butų įkainiai vidutiniškai siekė 7,7 tūkst. litų už 1 kv. m, o spalį nukrito iki 7,5 tūkst. Tuo metu 60 kv. m butas Vilniaus mieste kainavo vidutiniškai 453 tūkst. Brangiausi butai Centre ir Senamiestyje (11–12 tūkst. litų už 1 kv. m), pigiausi – Šeškinėje ir Pašilaičiuose (5,8 tūkst. litų už 1 kv. m).
Kauno mieste esančių butų įkainiai pakito 200 litų už 1 kv. m – nuo 4,9 tūkst. litų už 1 kv. m rugpjūtį iki 4,7 tūkst. litų už 1 kv. m rugsėjį. 60 kv. m butas Kaune kainavo vidutiniškai 286 tūkst. litų. Brangiausiai parduodami butai, esantys Senamiestyje (7 tūkst. litų už 1 kv. m), pigiausiai – Petrašiūnuose (3,8 tūkst. litų už 1 kv. m).
Klaipėdos mieste pastebėtas 2 proc. pokytis – kainos nuo 7 tūkst. litų už 1 kv. m rugsėjį pasikeitė iki 6,8 tūkst. litų už 1 kv. m spalį. 60 kv. m butas uostamiestyje kainuoja vidutiniškai 410,5 tūkst. litų. Klaipėdoje butai daugiausia kainuoja Senamiestyje (9 tūkst. litų už 1 kv. m), mažiausiai – Bandužiuose (4,1 tūkst. litų už 1 kv. m).
2009 m. liepa. Vilniuje, Centre, esantys butai parduodami vidutiniškai už 6,8 tūkst. litų už 1 kv. m, Šiaurės miestelyje – už 5 tūkst. litų už 1 kv. m, o Fabijoniškėse esančių butų vidutinė siūloma kaina yra 3,5 tūkst. litų už 1 kv. m. 2008 m. liepą butai buvo parduodami brangiau. Centre esančių butų kaina siekė 1,3 tūkst. litų už 1 kv. m, Šiaurės miestelyje – 700 litų už 1 kv. m, Fabijoniškėse – 1,5 tūkst. litų už 1 kv. m brangiau nei šiuo metu.
Kauno centre esantys butai šiuo metu parduodami vidutiniškai už 4,6 tūkst. litų už 1 kv. m, Kalniečiuose vidutinė siūloma butų kaina yra 2,9 tūkst. litų už 1 kv. m, Dainavoje – 2,7 tūkst. litų už 1 kv. m. Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, butai Centre kainavo 1,5 tūkst. litų už 1 kv. m, Kalniečiuose – 1,1 tūkst. litų už 1 kv. m, o Dainavoje – 1,5 tūkst. litų už 1 kv. m brangiau nei tuo metu.
Klaipėdos Senamiestyje butai tuo metu buvo parduodami vidutiniškai už 6,3 tūkst. litų už 1 kv. m, Alksnynėje – už 3,5 tūkst. litų už 1 kv. m, o Bandužiuose kvadratinio metro kaina siekia vidutiniškai 2,5 tūkst. litų. Praėjusiais metais Senamiestyje butai kainavo beveik 2 tūkst. litų už 1 kv. m brangiau, Alksnynėje kaina buvo didesnė 1,6 tūkst. litų už 1 kv. m, Bandužiuose – 1,1 tūkst. litų už 1 kv. m. Išanalizavus statistikos duomenis, pastebėta, kad liepą pardavėjai skelbimuose kainas mažino vidutiniškai 10 proc. Nuo laikotarpio, kai butai uostamiestyje kainavo brangiausiai, kainos yra nukritusios apie 35 proc.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prabangus viešbutis – nuostolingas1
Pigių skrydžių bendrovė "Wizz Air" spalio pabaigoje pradės skraidinti iš Vilniaus į Tel Avivą. Skrydžiai vyks du kartus per savaitę. Anot Vilniaus oro uosto generalinio direktorius Gedimino Almanto, iki šiol skrydžiai į Tel Avivą buvo tik sezonin...
-
Būsto pardavimas šiemet auga
Per pirmą šių metų pusmetį dauguma į kredito unijų vadovus siūlytų žmonių reikiamų egzaminų neišlaikė. Lietuvos bankas pranešė, kad šiemet egzaminus laikė iš viso 20 žmonių, iš jų tik trys žinių patikras išlaikė. Bankas šiemet sure...
-
Surinktų akcizų keliams aukoti nenori
Finansų ir Susisiekimo ministerijoms susiginčijus dėl šios siūlymo nuo kitų metų padidinti finansavimą keliams iš degalų akcizo, premjeras Algirdas Butkevičius kol kas susilaiko nuo pažadų skirti daugiau lėšų keliams."Ateinančiais metais mes g...
-
Medų atpigintų gera vasara
Norintiems pasimėgauti šiųmečiu medumi už jį tenka mokėti daugiau nei pernai. Tai nulėmė vėlyvas pirmasis medunešis. Bitininkai kol kas nesiryžta prognozuoti, ar aukštos medaus kainos išsilaikys visą sezoną.Kol kas branguŠiuo metu medaus kaino...
-
Įmonių grąža sumenko trigubai
Per savaitę degalų kainos didžiausiuose degalinių tinkluose sumažėjo. 95 markės benzinas penktadienį "Lukoil" kainavo 4,52 lito, "Orlen" – 4,52 lito, "Statoil" – 4,54 lito, arba atitinkamai 5 centais, 8 centais ir 1 centu mažiau nei prieš savait...
-
KT sprendimas kai ką paliks tuščiomis
Netrukus bus pradėta atsiskaityti su bankrutavusio banko "Snoras" kreditoriais. Tačiau Konstituciniam Teismui (KT) paskelbus, kad valstybės institucijos turi prioritetą prieš kitus kreditorius, privatiems asmenims lieka nedaug šansų atgauti pinigus.Prie...
-
Atpigo dauguma grūdų
Per pirmą pusmetį buvo registruota 776 įmonių bankroto atvejai – 131 atveju (20 proc.) daugiau nei per tą patį 2012 m. laikotarpį, kaip rodo kreditų biuro "Creditinfo" duomenys. Neigiamas bankrotų statistikos tendencijas didžiąja dalimi lėmė ši...
-
Iš kaimų – paskui pinigus
Kol šalies valdžia kuria darbo grupes ir svarsto, kaip sumažinti vidinę gyventojų migraciją į didžiuosius miestus bei atgaivinti į ekonominę bedugnę riedančius regionus, kaimo vietovės toliau netenka tūkstančių gyventojų. Investicijų medžio...
-
Apribojo ūkininkų apetitą
Nuo kitų metų kovo didės tabako, o nuo balandžio – ir alkoholio akcizas. Skaičiuojama, kad puslitris alaus ir etilo alkoholio produktų brangs vidutiniškai apie 11 centų, vyno – apie 16 centų, pakelis cigarečių – apie 30 centų, pigiausių ciga...
-
Kiaulių maras: grėsmė iš pasienio nesitraukia
Lietuvos kiaulių augintojai neramiai stebi situaciją pasienyje su Baltarusija, kur užfiksuotas afrikinio kiaulių maro protrūkis. Pasak jų, šalies valdžia iki šiol ėmėsi tik parodomųjų saugos priemonių. Valdininkai tikina, kad situacija netrukus k...