- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Baigiantis metams, naujienų agentūra BNS primena svarbius Lietuvos politikos, visuomenės, kultūros ir ekonomikos gyvenimo įvykius 2024-aisiais.
SAUSIS
Sausio 2 dieną daugiabutyje Vilniuje, Viršuliškėse, įvyko du sprogimai ir kilo gaisras, jo metu žuvo nepilnametis ir suaugusysis. Dėl įvykusio gaisro be pastogės iš viso liko 57 namo gyventojai, dalis jų persikraustė į socialinius būstus. Namas už 1,3 mln. eurų atstatytas lapkritį.
Sausio 8 dieną Lietuvos žemdirbiai visoje šalyje degindami laužus pradėjo protestus prieš Vyriausybės vykdomą žemės ūkio politiką. Jiems tęsiantis protestuojantys žemdirbiai į Vilniaus centrą atvyko su maždaug pusantro tūkstančio ūkio technikos. Sostinėje sausio pabaigoje vykusi protesto akcija tęsėsi dvi dienas.
Sausio 9 dieną garaže Kaune pareigūnai rado kelias dienas ieškotą mergaitę. Su ja kartu buvo ir pagrobimų bei kitomis nusikalstamomis veikomis įtariamas Gediminas Filipavičius.
E. Ovčarenko/BNS, Justinos Lasauskaitės nuotr.
Sausio 10 dieną Lietuvoje lankėsi Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Vizito metu prieš Rusijos agresiją kovojančios šalies vadovas teigė, jog Ukrainai reikia pakvietimo į NATO, o vienintelė platforma deryboms dėl taikos gali būti pasiūlyta tik Kyjivo.
Sausio 24 dieną Vyriausybė uždraudė kariams, pareigūnams ne tarnybos metu vykti į Rusiją, Baltarusiją bei Kiniją. Vėliau panašus draudimas priimtas ir su slapta informacija dirbantiems tarnautojams, šauliams.
Sausio 30 dieną Vyriausioji tarnybinės etikos komisija nustatė, kad prezidento Gitano Nausėdos ir buvusio Lietuvos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Eitvydo Bajarūno apsilankymas miuzikle „Operos fantomas“ Londone 2023-iųjų pavasarį buvo privataus pobūdžio, bet už jį sumokėta ambasados lėšomis. Konstatuota, kad abu pareigūnai supainiojo viešuosius ir privačius interesus. Jie su tokia išvada nesutiko, bet teismams sprendimo neskundė.
VASARIS
Vasario 1 dieną Šilalės rajone, Pajūrio miestelyje, atidarytas pirmas karinis miestelis, pastatytas po nepriklausomybės atkūrimo, jame įsikūrė Brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionas.
Vasario 7 dieną Teisingumo ministerija suteikė teisinį pripažinimą nuo Maskvos patriarchato atsiskyrusiai Lietuvos stačiatikių bendruomenei, jis leido šiai bendruomenei gauti valstybės finansavimą.
Vasario 10 dieną sulaikytas buvęs investicijų bendrovės „BaltCap“ fondo partneris Šarūnas Stepukonis, įtariamas keliasdešimt milijonų eurų pasisavinimu. Vyras kurį laiką buvo suimtas, vėliau paleistas skyrus intesyvią priežiūrą. Buvęs investicijų bendrovės „BaltCap“ fondo partneris įtariamas neteisėtai pasisavinęs keliasdešimt milijonų eurų iš fondo įmonių, kuriuos, spėjama, pralošė kazino.
J. Kalinsko, P. Peleckio / BNS nuotr.
Vasario 14 dieną Seimas panaikino parlamentaro Remigijaus Žemaitaičio teisinę neliečiamybę, prokurorams siekiant patraukti jį baudžiamojon atsakomybėn dėl neapykantos kurstymo prieš žydus. Gruodžio 3 dieną Seimas pakartojo tokią pačią procedūrą, nes iš parlamento pavasarį pasitraukęs ir taip apkaltos išvengęs R. Žemaitaitis spalį vėl buvo išrinktas į parlamentą.
Vasario 27 dieną Lietuvos, Latvijos ir Italijos teisėsauga tarptautinės operacijos metu sulaikė du asmenis, įtariamus neteisėtu 2 mlrd. eurų legalizavimu per anksčiau Lietuvoje veikusią finansų įstaigą.
KOVAS
Kovo 1 dieną nacionalinio saugumo sumetimais Lietuva uždarė Lavoriškių ir Raigardo pasienio kontrolės punktus su Baltarusija. Šalyje liko veikti tik Medininkų ir Šalčininkų punktai, tačiau juose taikomi apribojimai – draudžiamas pėsčiųjų ir dviratininkų eismas.
Kovo 7 dieną Konstitucinis Teismas nusprendė, kad pensijų kaupimo įstatyme nenumatyta galimybė žmonėms nutraukti pensijų kaupimo sutartį dėl svarbių priežasčių prieštarauja Konstitucijai.
Kovo 7 dieną prezidentas Gitanas Nausėda atėmė išimties tvarka suteiktą Lietuvos pilietybę iš Rusijoje gyvenančios balerinos Ilzės Liepos ir verslininko, buvusio KGB darbuotojo Jurijaus Kudimovo.
Kovo 12 dieną Vilniuje, automobilyje, užpultas ir sužalotas buvusio Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno bendražygis Leonidas Volkovas. Teisėsaugai narpliojant už užpuolimą atsakingų asmenų tinklą, vėliau šiemet pranešta, jog byloje figūruoja aštuoni žmonės: šeši lenkai, baltarusis ir rusas. A. Navalno komanda rugsėjį pranešė, kad užpuolimą užsakė verslininkas ir visuomenės veikėjas Leonidas Nevzlinas, bet jis tai neigia.
Kovo 14 dieną Seimas atmetė prezidento Gitano Nausėdos veto ir įteisino leidimą medžioklėje naudoti naktinius taikiklius.
Kovo 14 dieną Konstitucinis Teismas paskelbė, kad Stambulo konvencija neprieštarauja svarbiausiam valstybės įstatymui.
Kovo 15 dieną iš pareigų atsistatydino krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. Premjerė Ingrida Šimonytė teigė A. Anušauskui pasiūliusi trauktis dėl pernelyg mažo aktyvumo svarbiausiais pastarojo meto krašto apsaugos sistemos klausimais, pareigose jį pakeitė Laurynas Kasčiūnas.
P. Peleckio / BNS nuotr.
Kovo 21 dieną Seimas dėl nepasitikėjimo atleido parlamento kanclerį Modestą Gelbūdą, gruodžio 10 dieną į šias pareigas buvo paskirtas Algirdas Stončaitis.
Kovo 29 dieną po atliktų procesinių veiksmų Darbo partijos būstinėje paskelbta apie Europos deleguoto prokuroro vadovaujamą ikiteisminį tyrimą dėl galimo daugiau nei 500 tūkst. eurų įgijimo apgaule imituojant ir nevykdant Europos Parlamento narių padėjėjų darbo funkcijų. Rugpjūčio pabaigoje įtarimai šioje byloje pareikšti buvusiam europarlamentarui Viktorui Uspaskichui ir buvusiai jo padėjėjai Laurai Čižiūtei.
BALANDIS
Balandžio 5 dieną Regionų administracinis teismas pripažino, kad verslininkas Jurijus Borisovas kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, ir atmetė skundą dėl jam nepalankaus Migracijos departamento sprendimo, kuriuo jam buvo panaikintas nuolatinis leidimas gyventi Lietuvoje ir uždrausta penkerius metus atvykti į šalį. J. Borisovas praeityje žinomas iš nušalinto prezidento Rolando Pakso apkaltos proceso.
Balandžio 8 dieną į Lietuvą atvyko keliasdešimt pirmųjų Vokietijos brigados Lietuvoje karių. Jie įsikūrė Vilniuje ir yra atsakingi už brigados perkėlimo į Lietuvą planavimą bei karinei infrastruktūrai keliamų reikalavimų derinimą.
Balandžio 9 dieną Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) pradėjo bylą prieš Lietuvą dėl nevyriausybinės organizacijos „Sienos Grupė“ narių nuobaudų, gautų už buvimą pasienio ruože neturint leidimo. Čia jie buvo atvykę padėti sniege gulinčiam ir paeiti negalinčiam Sirijos piliečiui, vėliau jie jam iškvietė ir greitąją medicinos pagalbą. Tuo metu Lietuvoje galiojo nepaprastoji padėtis ir patekti į pasienio ruožą reikėjo leidimo, tad tvarką pažeidusiems nevyriausybininkams buvo skirtos nuobaudos.
Balandžio 9 dieną Gintautas Jakštas atsistatydino iš švietimo, mokslo ir sporto ministro praeigų. Tokį sprendimą politikas priėmė Vyriausybėje kilus nesutarimams dėl to, kaip turėtų būti sprendžiamos per tarpinius vienuoliktokų patikrinimus kilusios problemos. G. Jakštą pareigose pakeitė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Balandžio 11 dieną į Lietuvą atvyko Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, Vilniuje jis dalyvavo Trijų jūrų viršūnių susitikime.
L. Balandžio / BNS nuotr.
Balandžio 19 dieną Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdoma žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupė“ oficialiai patvirtino pardavusi Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir dar septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones.
GEGUŽĖ
Gegužės 11 dieną Malmės mieste Švedijoje vykusiame „Eurovizijos“ dainų konkurso finale Lietuvos atstovas Silvester Belt su daina „Luktelk“ užėmė 14-ąją vietą.
S. Lisausko / BNS nuotr.
Gegužės 13 dieną paaiškėjo, kad nepavyko ir antrasis bandymas referendumu pakeisti Konstituciją, išplečiant dvigubos pilietybės suteikimo galimybes. Pataisai priimti pritrūko apie 180 tūkst. balsų „už“.
Gegužės 22 dieną vilnietis verslininkas Mindaugas Šatkauskas tapo septintuoju lietuviu, įkopusiu į aukščiausią pasaulyje Everesto kalną.
Gegužės 26 dieną ekonomistas Gitanas Nausėdai antrai kadencijai perrinktas Lietuvos prezidentu. Gavęs 74 proc. rinkėjų palaikymą, jis antrajame ture nugalėjo tuometinę premjerę I. Šimonytę.
Gegužės 27 dieną pirmosios instancijos Kauno apygardos teismas Jonavos rajono merui Mindaugui Sinkevičiui „čekiukų“ baudžiamojoje byloje skyrė 12,5 tūkst. eurų baudą draudimą trejus metus dirbti valstybės tarnyboje. Rugsėjo 19 dieną Apeliacinis teismas paliko galioti tokį sprendimą, tad M. Sinkevičius neteko mero pareigų.
Gegužės 27 dieną Alytaus apylinkės teismas bendrovės „Ekologistika“ vadovui Juozui Cicėnui skyrė lygtinį laisvės atėmimą už aplinkosauginius pažeidimus ir turto sunaikinimą per 2019 metais įmonės teritorijoje kilusį gaisrą. Iš jo dviejų įmonių priteista per 6,6 mln. eurų žalos atlyginimo, baudų bei civilinių ieškinių. Kitą dieną Aplinkos apsaugos departamentas pranešė, kad iš „Ekologistikos“ gaisro vietos išvežtos visos padangų atliekos.
Gegužės 30 dieną Panevėžyje atidarytas tapytojo, grafiko, rašytojo, knygų iliustratoriaus, performansų autoriaus Stasio Eidrigevičiaus menų centras „Stasys Museum“.
BIRŽELIS
Birželio 3 dieną tarp Lietuvos ir Vokietijos pasirašyta sutartis, numatanti, kad Vokietijos karinės pramonės milžinė „Rheinmetall“ į amunicijos gamyklą Lietuvoje investuos daugiau nei 180 mln. eurų.
Birželio 4 dieną Seimas pritarė Valstybės saugumo departamento pranešėjo informaciją tyrusios laikinosios Seimo komisijos išvadoms. Jose konstatuojama, kad šalies vadovas Gitanas Nausėda yra pažeidžiamas dėl buvusių jo patarėjų ryšių su baltarusiškų trąšų verslo, Rusijos, Baltarusijos specialiųjų tarnybų atstovais. Be to, prezidentas apkaltintas galėjęs sulaužyti priesaiką neatsakydamas į komisijos klausimus.
Birželio 8 dieną apie 10 tūkst. žmonių Vilniaus centre žygiavo LGBTIQ (lesbiečių, gėjų, biseksualų, translyčių asmenų) bendruomenės eitynėse už seksualinių mažumų teises.
Birželio 9 dieną Lietuvoje vyko Europos Parlamento (EP) rinkimai. Juos laimėjo Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, iškovoję tris iš 11 mandatų, o antri liko socialdemokratai su dviem mandatais.
Birželio 12 dieną Monika Navickienė atsistatydino iš socialinės apsaugos ir darbo ministrės pareigų. Tokį sprendimą konservatorė priėmė paaiškėjus, kad su sutuoktiniu Mindaugu Navicku, dirbusiu teisėsaugos akiratyje atsidūrusioje finansinių technologijų įmonėje „Foxpay“, jos savininke Ieva Trinkūnaite ir jos sugyventiniu Vilhelmu Germanu pernai privačiu lėktuvu skrido į Dubajų atostogauti. Vėliau M. Navickienė paskelbė nusprendusi nedalyvauti Seimo rinkimuose. Ją socialinės apsaugos ir darbo ministro pareigose pakeitė Vytautas Šilinskas.
I. Gelūno / BNS nuotr.
Birželio 12 dieną po nesėkmingų prezidento ir EP rinkimų parlamentaras Andrius Mazuronis pasitraukė iš opozicinės Darbo partijos pirmininko pareigų. Po kelių mėnesių jis pranešė apskritai pasitraukiantis iš politikos.
Birželio 13 dieną keturi Lietuvos restoranai „Demo“, „Džiaugsmas“, „Nineteen18“ ir „Pas mus restoranas“ įvertinti viena prestižinio „Michelin“ gido žvaigžde.
Birželio 20 dieną Seimas priėmė vadinamųjų gynybos mokesčių paketą, inicijuotą siekiant padidinti krašto apsaugos finansavimą iki 3 proc. bendrojo vidaus produkto. Kad pasiektų tokį tikslą, parlamentas padidino pelno mokestį bei alkoholio, rūkalų ir kuro akcizus ir priėmė vadinamąjį Gynybos fondo įstatymą.
Birželio 20 dieną Vilniaus apygardos teismas nuteisė buvusį Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto vadovą Gediminą Pridotką dėl daugiau kaip 300 tūkst. eurų vertės kyšių paėmimo, neteisėto praturtėjimo ir kitų nusikaltimų.
Birželio 26 dieną Valstybės gynimo taryba pritarė, kad būtų kuriami du nauji nedideli poligonai Tauragės ir Šilalės rajonuose. Lapkričio pradžioje tam pritarė Seimas.
Birželio 29 dieną Kaune prasidėjo 100 metų jubiliejų minėjusi Lietuvos dainų šventė.
LIEPA
Liepos 11 dieną po daugiau nei dvejus metus trukusios rekonstrukcijos Kaune atidaryta miesto rotušė.
Liepos 18 dieną įsigaliojo draudimas į Lietuvą atvykti lengviesiems automobiliams su baltarusiškais registracijos numeriais. Rugpjūtį pritaikytos tam tikros išimtys.
Liepos 18 dieną Seimo sprendimu Lietuva apsisprendė trauktis iš kasetinius šaudmenis draudžiančios konvencijos. Dėl įvairių formalumų galutinai iš konvencijos Lietuva pasitrauks kitų metų kovą.
Liepos 24 dieną generolas Raimundas Vaikšnoras pradėjo eiti Lietuvos kariuomenės vado pareigas, jis pareigose pakeitė nuo 2019 metų vadovavusį Valdemarą Rupšį.
S. Lisausko / BNS nuotr.
RUGPJŪTIS
Rugpjūčio 3 dieną pirmąjį medalį Paryžiaus olimpinėse žaidynėse Lietuvai pelnė irkluotoja Viktorija Senkutė. Olimpiadoje debiutavusi sportininkė iškovojo bronzą vienviečių valčių irklavimo finale.
Rugpjūčio 6 dieną prezidentas Gitanas Nausėda patvirtino atnaujintą premjerės Ingridos Šimonytės Vyriausybę. Sveikatos apsaugos ministru vietoje Arūno Dulkio paskirtas buvęs viceministras Aurimas Pečkauskas, žemės ūkio – buvęs Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius, pakeitęs Kęstutį Navicką.
Rugpjūčio 6 dieną Lietuvos vyrų trijulių krepšinio rinktinė olimpinėse žaidynėse Paryžiuje iškovojo bronzos medalį.
Rugpjūčio 7 dieną už sankcijų pažeidimą Vilniuje veikiančiai transporto eksporto bendrovei „Biovarda“ skirta 13,6 mln. eurų bauda.
Rugpjūčio 7 dieną disko metikas Mykolas Alekna Paryžiaus olimpinėse žaidynėse iškovojo sidabro medalį. Finale 21-erių lengvaatletis toliausiai diską numetė 69,97 metro. Sportininkas antruoju metimu pagerino jo tėčiui Virgilijui Aleknai nuo 2004-ųjų priklausiusį olimpinį rekordą, tačiau netrukus rekordą darkart pagerino olimpiniu čempionu tapęs jamaikietis Roje Stona (Rožei Stona), įrankį numetęs 70 metrų.
P. Peleckio / BNS nuotr.
Rugpjūčio 9 dieną breiko šokėja Dominika Banevič Paryžiaus olimpinėse žaidynėse iškovojo sidabro medalį. Tai buvo pirmas kartas, kai ši sporto šaka įtraukta į olimpiadą.
Rugpjūčio 13 dieną Seimas panaikino konservatoriaus Andriaus Vyšniausko teisinę neliečiamybę. Politikui rugsėjo pradžioje „čekiukų“ byloje pareikšti įtarimai dėl sukčiavimo, piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo einant Marijampolės savivaldybės tarybos nario pareigas. Gruodį bylą atvertė teismas.
Rugpjūčio 14 dieną dronų pajėgumo vystymui ir kitai ginkluotei Vyriausybė skyrė papildomus 130 mln. eurų. Po tokio sprendimo krašto apsaugos finansavimas 2024 metais išaugo iki rekordinio – 3,2 proc. bendrojo vidaus produkto.
Rugpjūčio 16 dieną į Lietuvą iš Rusijos anglį ir kaučiuką importuojančiai įmonei už tarptautinių sankcijų pažeidimą muitinės pareigūnai skyrė 1,27 mln. eurų baudą.
Rugpjūčio 19 dieną Rūdninkų poligone pradėtas statyti vokiečių brigadai skirtas miestelis.
Rugpjūčio 28 dieną Vilniaus miesto taryba pritarė Nacionalinio stadiono koncesijos sutarties pakeitimams. Jais projekto kaina sumažinta 2,5 mln. eurų, kitaip pasidalintos valstybės ir bendrovės rizikos.
RUGSĖJIS
Rugsėjo 3 dieną Seimas per neeilinę sesiją antradienį pritarė europarlamentaro Andriaus Kubiliaus kandidatūrai į eurokomisarus. Jo kandidatūrą Europos Parlamentas patvirtino lapkričio pabaigoje.
Rugsėjo 6 dieną trims Baltarusijos piliečiams už akių pareikšti įtarimai dėl priverstinio „Ryanair“ lėktuvo nutupdymo Minske, jiems skirtas suėmimas.
Rugsėjo 13 dieną Lietuvos ir Vokietijos pareigūnai Berlyne sutarė dėl vokiečių karių, civilių ir jų šeimų teisių šalyje. Tarpvalstybinę sutartį pasirašė gynybos ministrai Laurynas Kasčiūnas ir Borisas Pistorius (Borisas Pistorijus) bei užsienio reikalų viceministrai Jonas Survila ir Tobias Lindneris (Tobijas Lindneris).
Rugsėjo 17 dieną Iš Rusijos kariuomenėje tarnaujančio ir Ukrainoje kovojančio lietuvio Kęstučio Kvietkaus atimta Lietuvos pilietybė. Spalį dėl tų pačių priežasčių Lietuvos pasas atimtas iš dar dviejų asmenų.
Rugsėjo 18 dieną Kauno apylinkės teismas išteisino pasikėsinimu neteisėtai kirsti Baltarusijos sieną kaltintus Ingą ir Mindaugą Vilčinskus, o dėl savo mažamečių vaikų pagrobimo sutuoktiniai atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės.
Rugsėjo 18 dieną Lietuvos teisėsaugai vykdant tyrimą dėl prekybos poveikiu, sulaikytas kriminalų žurnalistas ir knygų apie nusikalstamą pasaulį autorius Dailius Dargis.
T. Biliūno / BNS nuotr.
Rugsėjo 20 dieną Vilniaus apygardos teismas pripažino vilnietį teisininką Mantą Danielių šnipinėjus Baltarusijai, jam skirta devynerių metų laisvės atėmimo bausmė.
Rugsėjo 25 dieną Valstybės saugumo departamentas vieną didžiausių spaustuvių Lietuvoje „Garsų pasaulis“ pripažino nepatikima. Asmens dokumentų išrašymo centras (ADIC) po šio sprendimo nutraukė sutartį su įmone dėl pasų gamybos.
SPALIS
Spalio 1 dieną siekiant sparčiau didinti krašto apsaugos finansavimą, pradėjo veikti Valstybės gynybos fondas, į kurį internetu gali aukoti visi Lietuvos gyventojai, verslas ir organizacijos.
Spalio 4 dieną Lietuva paskelbė įsigijusi papildomų vidutinio nuotolio oro gynybos sistemų NASAMS už 234 mln. eurų. Baterija šalį turėtų pasiekti iki 2028-ųjų pabaigos.
Spalio 11 dieną Lietuvos tautinio olimpinio komiteto pirmininke ketvirtai kadencijai perrinkta Daina Gudzinevičiūtė, nurungusi Vilniaus sporto centro vadovą Mantą Marcinkevičių.
Spalio 10 dieną per incidentą Vilniaus centre nušautas advokatas, pašauti du policijos pareigūnai, įtariamasis sulaikytas vietoje.
Spalio 16 dieną vykstant ikiteisminiam tyrimui, teisėsauga sulaikė finansinių technologijų įmonės „Foxpay“ akcininkę I. Trinkūnaitę, jos sugyventinį V. Germaną ir M. Navickienės vyrą M. Navicką. Anot pareigūnų, su minėta įmone susijęs ikiteisminis tyrimas vyksta tiek dėl turtinių nusikaltimų, tiek dėl korupcijos – galėjo būti legalizuota per 17 mln. eurų ir mokėti 100 tūkst. eurų siekiantys kyšiai.
P. Peleckio, A. Ufarto / BNS nuotr.
Spalio 22 dieną Valstybinė energetikos reguliavimo taryba Lietuvos gamtinių dujų perdavimo bendrovei „Amber Grid“ skyrė 81,1 tūkst. eurų baudą už Lietuvos ir Lenkijos magistraliniame dujotiekyje (GIPL) sumontuotas 123 tinkamų sertifikatų neturinčias galimai rusiškas detales.
Spalio 23 dieną Vyriausybė paskyrė naujus Lietuvos policijos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento bei Viešojo saugumo tarnybos vadovus, jais tapo atitinkamai Arūnas Paulauskas, Renatas Požėla ir Viktoras Grabauskas.
Spalio 24 dieną Lietuvos Aukščiausiasis Teismas „MG grupės“ (buvusios „MG Baltic“) politinės korupcijos byloje šiek tiek sušvelnino bausmes verslininkui Raimondui Kurlianskiui, parlamentarui Vytautui Gapšiui ir kitiems proceso dalyviams, tačiau visų nuteistųjų atžvilgiu paliko apkaltinamuosius Apeliacinio teismo nuosprendžius.
Spalio 24 dieną sušvelninęs bausmę už piktaudžiavimą, Lietuvos apeliacinis teismas Panevėžio merui Ryčiui Mykolui Račkauskui trejus metus uždraudė dirbti valstybės tarnyboje ir skyrė 15 tūkst. eurų baudą. Kitą dieną Vyriausioji rinkimų komisija panaikino mero įgaliojimus.
Spalio 27 dieną Lietuvos socialdemokratų partija laimėjo Seimo rinkimus. Politinė jėga gavo 52 mandatus iš 141 galimo ir suformavo didžiausią frakciją naujame parlamente.
L. Balandžio / BNS nuotr.
Spalio 28 dieną Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis pranešė, kad dėl Seimo rinkimų rezultatų traukiasi iš partijos pirmininko posto ir atsisako mandato naujai išrinktame parlamente. Laikiną vadovavimą partijai iki naujo pirmininko rinkimų 2025-ųjų sausį perėmė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Spalio 30 dieną prieš Seimo rinkimus pergalės atveju žadėjusi imtis premjerės pareigų, socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė paskelbė nevadovausianti Ministrų kabinetui dėl savo amžiaus ir sveikatos. Kandidatu į šias pareigas, o vėliau ir premjeru tapo Gintautas Paluckas.
LAPKRITIS
Lapkričio 3 dieną po nesėkmingų rinkimų iš Laisvės partijos vadovės pareigų pasitraukė Aušrinė Armonaitė. Laisvės partija rinkimuose neiškovojo nė vieno mandato. Mėnesio pabaigoje partijos pirmininku tapo Tomas Vytautas Raskevičius.
Lapkričio 4 dieną prieš trejus metus nusižudžiusios Respublikinės Šiaulių ligoninės medikės artimiesiems teismas priteisė 70 tūkst. eurų neturtinės žalos. Sprendimas priteisti žalą priimtas teismui įvertinus, kad minėtos ligoninės neteisėtas neveikimas sudarė sąlygas žalai atsirasti ir lėmė, kad darbuotoja, kuri jautėsi diskriminuojama bei patyrė emocinę įtampą dėl darbo santykių, priėmė sprendimą nusižudyti.
Lapkričio 5 dieną Vilniaus apygardos teismas buvusius jau likviduoto „Snoro“ banko savininkus, užsienyje besislapstančius Vladimirą Antonovą ir Raimondą Baranauską pripažino kaltais dėl didelės vertės banko turto iššvaistymo ir turto pasisavinimo, skyrė po dešimt su puse metų laisvės atėmimo bausmę dėl didelės vertės banko turto iššvaistymo.
Lapkričio 7 dieną Seimas priėmė Tautinių mažumų įstatymą. Jis įsigalioja 2025-ųjų sausį ir tai reiškia, kad tokį įstatymą Lietuva vėl turi po 15 metų pertraukos.
Lapkričio 11 dieną Socialdemokratai, „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ pasirašė sutartį dėl valdančiosios koalicijos sudarymo būsimajame Seime ir Vyriausybėje. Socdemams sulaukus kritikos dėl „Nemuno aušros“ įtraukimo į daugumą, jie teigė, kad sprendimas nebuvo lengvas, tačiau jo reikėjo norint efektyvaus darbo parlamente.
R. Riabovo / BNS nuotr.
Lapkričio 14 dieną prisiekė į pirmąjį posėdį susirinkę naujos kadencijos Seimo nariai. Seimo pirmininku tapo buvęs premjeras, demokratų lyderis Saulius Skvernelis. Vėliau vakare keli tūkstančiai žmonių prie Seimo protestavo prieš valdančiųjų socialdemokratų sprendimą į koaliciją įtraukti partiją „Nemuno aušrą“.
Lapkričio 15 dieną Lietuvos technologijų įmonių grupės „Teltonika“ įkūrėjas Arvydas Paukštys pareiškė stabdantis 3,5 mlrd. eurų vertės „Teltonika High-Tech Hill“ gamyklų parko statybas, susidūrus su biurokratinėmis kliūtimis gaunant gamybai būtiną elektros galią bei institucijoms nesugebant pakeisti puslaidininkių lustų gamyklos sklypo paskirties į pramoninę. Tačiau jau netrukus susitikęs su tuometinio Ministrų kabineto nariais ir institucijų vadovais jis neatmetė, kad gamykla vėliausiai gali iškilti iki 2032-ųjų.
Lapkričio 20 dieną Baltijos jūroje savaitgalį pažeidus interneto ryšių kabelius, Generalinė prokuratūra pradėjo tyrimą dėl teroro akto. Prokuratūros teigimu, tyrimo metu norima išsiaiškinti ir nustatyti povandeninių kabelių pažeidimą arba nutraukimą lėmusias aplinkybes.
Lapkričio 21 dieną prezidentas Gitanas Nausėda premjeru paskyrė socialdemokratą Gintautą Palucką.
Lapkričio 21 dieną prezidentas Gitanas Nausėda suteikė Lietuvos pilietybę šokėjai ant ledo Allison Reed (Elison Ryd). Prezidentas prieš tai du kartus – pernai ir užpernai – atmetė A. Reed prašymą suteikti jai Lietuvos pilietybę išimties tvarka, neįrodžius ypatingų nuopelnų Lietuvai. Šiemet sportininkė su partneriu Sauliumi Ambrulevičiumi iškovojo bronzos medalį Europos dailiojo čiuožimo čempionatų šokių ant ledo rungtyje.
Lapkričio 25 dieną Vilniuje, netoli oro uosto, nukritus bendrovės DHL siuntas gabenusiam krovininiam lėktuvui, žuvo jį pilotavęs 48-erių Ispanijos pilietis, dar trys įgulos nariai sužeisti. Orlaivis kliudė namą, kuriame buvo 13 žmonių, tačiau visi gyventojai sėkmingai evakuoti.
L. Balandžio / BNS nuotr.
GRUODIS
Gruodžio 2 dieną dėl žmogaus teisių pažeidimų Lietuva uždraudė į šalį įvažiuoti dešimčiai valdančiųjų Sakartvelo politikų, įskaitant milijardierių, „Sakartvelo svajonės“ įkūrėją Bidziną Ivanišvilį. Mėnesio viduryje Lietuva su kitomis Baltijos valstybėmis praplėtė sankcijų sąrašą ir į jį įtraukė šalies premjerą Iraklį Kobachidzę.
Gruodžio 4 dieną socialdemokratams Marijampolės savivaldybės merui Povilui Isodai bei Birštono savivaldybės merei Nijolei Dirginčienei pateikti įtarimai „čekiukų“ bylose, jie susistabdė narystę partijoje.
Gruodžio 6 dieną prieš dešimtmetį į Klaipėdą atplaukęs suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) laivas-saugykla „Independence“ perduotas Lietuvai – jis įregistruotas Lietuvos jūrų laivų registre bei tapo šalies nuosavybe, ant jo suplevėsavo Lietuvos vėliava. Laivą už 138,04 mln. eurų iš Norvegijos bendrovės „Hoegh Evi“ išpirko valstybės valdoma bendrovė „KN Energies“.
Gruodžio 7 dieną arkivyskupas Rolandas Makrickas Vatikane buvo įvesdintas į Kardinolų kolegiją bei tapo penktuoju kardinolu Lietuvos istorijoje.
Gruodžio 9 dieną teisėsauga pranešė įtarianti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos (TS-LKD) narį Eduardą Manovą šnipinėjus Rusijai. Manoma, kad 82-ejų E. Manovas veikė Rusijos karinės žvalgybos užsakymu ir rinko ją dominančią informaciją. Po paskelbtos informacijos TS-LKD Šiaulių skyrius pašalino jį iš partijos.
Gruodžio 10 dieną Lietuvos nacionalines kultūros ir meno premijas gavo šeši kūrėjai: poetas Alvydas Šlepikas, režisierė Marija Kavtaradzė, menininkas Darius Žiūra, šokėja, choreografė Birūta Komskienė, tapytojas Arvydas Šaltenis ir menininkė, meno kritikė Laimutė Kreivytė.
Gruodžio 12 dieną Seimui patvirtinus Vyriausybės programą, prisiekė ir darbą pradėjo centro kairės Ministrų kabineto nariai – premjeras socialdemokratas Gintautas Paluckas ir 14 ministrų.
Gruodžio 12 dieną Seimas suteikė valstybės pripažinimą senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“. XX amžiuje įkurta „Romuva“ yra daugiausia Lietuvoje veikianti neopagoniškoji religinė bendrija. Savo skelbiamą tikėjimą ji grindžia baltų religine tradicija, kurią sudaro lietuvių, latvių ir prūsų religinis paveldas. Po pripažinimo „Romuva“ paskelbė sieksianti ir valstybės finansinės paramos.
Gruodžio 17 dieną Seimas antradienį panaikino „čekiukų„ byloje įtariamo liberalo Andriaus Bagdono teisinę neliečiamybę. Jis įtariamas, kad 2019–2020 metais būdamas Neringos tarybos nariu, galimai klastojo dokumentus ir juos naudodamas piktnaudžiaudavo tarnybine padėtimi. A. Bagdonas sustabdė narystę Liberalų sąjūdyje, pasitraukė iš Seimo Etikos ir procedūrų komisijos.
Gruodžio 18 dieną Konstitucinis Teismas nusprendė, kad įstatymo nuostata, draudžianti nepilnamečiams skleisti informaciją, „kuria niekinamos šeimos vertybės“ ir skatinama LGBTIQ šeimos samprata, prieštarauja Konstitucijai. KT pabrėžė, jog nustatant nepilnamečiams vaikams skirtus informacijos sklaidos apribojimus negali būti sudarytos prielaidos paneigti kitas Konstitucijoje įtvirtintas vertybes ar jų nepaisyti.
P. Adamovič / BNS nuotr.
Gruodžio 19 dieną Seimas patvirtino 2025 metų valstybės biudžetą. Jį parengė dar konservatorės I. Šimonytės Vyriausybė, o G. Palucko vadovaujamas Ministrų kabinetas jį kiek pakoregavo, skirdamas daugiau pinigų žvyrkelių asfaltavimui, žvalgybai, neformaliam švietimui, padidinęs galimybę skolintis gynybos reikmėms.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pasienyje su Baltarusija 12 parą iš eilės – ramu
Lietuvos pasienyje su Baltarusija 12 parą iš eilės neapgręžtas nė vienas neteisėtas migrantas, penktadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba. ...
-
Vilniuje bus pagerbti Nepriklausomybės kovose žuvę kariai1
Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo batalione Vilniuje penktadienį bus pagerbti Nepriklausomybės kovose žuvę kariai. ...
-
Perspėja: nenaudokite užlietų šulinių vandens maistui
Kretingos rajone Minijos ir Akmenos upėse vandeniui pasiekus stichinį lygį, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) apylinkių gyventojams rekomenduoja maistui nevartoti užlietų šulinių vandens. ...
-
Sausis – liūdniausias mėnuo?1
Po švenčių spindesio sausis daugeliui gali atrodyti ir atrodo tamsiausias mėnuo. Kaip išvengti šios sausio mėnesio depresijos? Apie tai LNK žurnalistas kalbėjosi su Žmogaus studijų centro partneriu – psichologu Justinu Buroku...
-
Ugniagesiai pasirengę reaguoti į vandens lygio pakilimą Vakarų Lietuvoje
Ugniagesiai gelbėtojai pasirengę reaguoti, jei prireiktų pagalbos Vakarų Lietuvos gyventojams dėl pakilusio vandens lygio. ...
-
Krovininę baržą Nemune ties Rusne blaškė audra4
Stiprus vėjas ir audros sukeltos bangos sustabdė krovininį laivą Nemuno žiotyse. ...
-
2024-ieji aplenkė net 2020-uosius: sinoptikai kalba apie naujas tendencijas1
Lietuvoje 2024 metai tapo šilčiausiais per visą meteorologinių stebėjimų istoriją, ketvirtadienį pranešė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. ...
-
Darbą policijoje derina su konditerija: prie puodų save labiau atrandu1
Policijos pareigūnai, buhalteriai, stiuardesės, odontologai ir kiti įvairių specialybių žmonės laisvu metu susiburia ten, kur gali pailsėti nuo įtemptų darbų ir rankas panardinti į kvepiančias kepinių tešlas. ...
-
Dalyje Kretingos seniūnijų – ekstremali situacija
Pavojingai pakilus vandens lygiui, dalyje Kretingos rajono seniūnijų skelbiama ekstremali situacija. ...
-
Klaipėdos uostas atnaujino laivybą, stipraus vėjo dar laukiama
Pirmąją 2025 metų dieną dėl stipraus vėjo apribota laivyba Klaipėdos jūrų uoste ketvirtadienio rytą vėl atnaujinta, BNS pranešė uosto direkcija. ...