Lietuva įspėta dėl draudimo kitų ES šalių piliečiams steigti partijas

Europos Komisija perspėjo Lietuvą ir dar septynias valstybes, kad draudimas steigti politines partijas kitų Europos Sąjungos (ES) šalių piliečiams prieštarauja Bendrijos teisei.

Naujoje ataskaitoje apie balsavimą ir kandidatavimą savivaldos rinkimuose ES vykdomoji institucija užsimena galinti imtis prieš priemonių dėl šio ribojimo.

„Komisija mano, kad tokie suvaržymai nacionaliniuose įstatymuose kliudo ES piliečiams pasinaudoti rinkimų teisėmis. Ten, kur tokie apribojimai nepanaikinami, Komisija panaudos galias, suteiktas sutarčių, kad būtų užtikrintas direktyvų laikymasis“, - teigiama ataskaitoje.

„ES piliečiai turėtų turėti rinkimų teises tokiomis pat sąlygomis, kaip tos šalies narės piliečiai, kurioje jie gyvena. Tai reiškia, kad ES piliečiai privalo turėti galimybę visiškai dalyvauti tos šalies narės, kurioje jie nuolat gyvena, politiniame gyvenime, ypač kalbant apie priėmimą į egzistuojančias politines partijas ir netgi naujų kūrimą“, - nurodo Komisija.

EK pastaruoju metu teigia bendravusi su šalimis narėmis, kuriose nacionaliniai įstatymai riboja galimybę kitos ES šalies piliečiams tapti politinės partijos nariais ar įsteigti naujas partijas. Tarp tokių šalių minima Lietuva, kaimyninės Latvija, Lenkija, taip pat - Čekija, Vokietija, Graikija, Slovakija, Ispanija.

Pagal Lietuvos įstatymus, šiuo metu politinės partijos steigėjais ir nariais šalyje gali būti pilnamečiai Lietuvos piliečiai.

EK ataskaitoje taip pat giria Lietuvą, kad ji savivaldos rinkimų atžvilgiu taiko „gerąją praktiką“ - nuolat gyvenančius užsieniečius į rinkėjų sąrašą įtraukia automatiškai, kai tuo metu kai kuriose kitose ES narėse jie per tam tikrą terminą turi paduoti prašymą, kad būtų įtraukti.

Taip pat Lietuva ėmėsi priemonių informuoti ES piliečius apie jų teisę balsuoti ir kandidatuoti savivaldos rinkimuose - informacija apie balsavimo procedūras jiems išsiųsta paštu.

Anot EK, vis daugiau Europos piliečių naudojasi teise gyventi ir dirbti kitose ES šalyse - šiuo metu apie 8  mln. balsavimo amžiaus sulaukusių piliečių gyvena kitoje ES šalyje.

Būdami ES piliečiai jie turi teisę rinkti ar būti renkami ES šalies, kurioje gyvena, vietos savivaldos rinkimuose. Tačiau, kaip nurodoma ataskaitoje, kol kas šia teise naudojasi apie 10 proc. piliečių.


Šiame straipsnyje: partijospartijų steigimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

KGB staršina

KGB staršina portretas
Spasibočki.STEIGIU SAVĄ PARCIJĄ.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių