- Ugnė Karaliūnaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Trečiadienį ir ketvirtadienį 24 sostinės kavinės siūlo prisiminti tradicinę šventę Chanuką, kai įvairių tautų vilniečiai kartu ragaudavo bulvinių blynų su cukrumi ar bruknių uogiene.
Bulvinių blynų raginanti skanauti televizijos laidų vedėja Edita Mildažytė teigia, kad žydų Chanuka primena lietuviškąsias Užgavėnes.
„Bulviniai blynai tarp žydų vadinami „latkėmis“. Mes galvojame, kad visas bulvinių patiekalų paveldas yra lietuviškas, tačiau klystame. Kugelis irgi tikriausiai į Lietuvą atėjo iš Vokietijos per žydų šeimas. Visos silkės į mūsų kraštą taip pat atplaukė su žydais, - pasakojo E.Mildažytė. – Daug paveldo yra bendro. Niekas nesuartina labiau tautų kaip bendras valgymas. Intymiau gali būti tik bendras miegojimas“.
E.Mildažytė teigė, kad bulviniai blynai į Izraelį nukeliavo kaip tik iš Lietuvos. Per Chanuką Vilniuje taip pat buvo dalijamasi spurgomis su uogiene.
Į sostinės kavinę paragauti bulvinių blynų atvykęs Seimo narys Emanuelis Zingeris pasakojo, kad žydams palyginus su Viduržemio jūros kraštu Lietuva buvo šaltas kraštas.
„Matyt, šaltais žiemos vakarais per Chanukos šventę, kai bulvės pasirodė LDK kaip didelė naujiena, atsirado paprotys valgyti bulvinius blynus. Tačiau jie buvo mažyčiai, o ne tokie dideli kaip dabar kepami“, - pasakojo politikas.
Pasak E.Zingerio, taip pat žydų šeimose buvo mėgstamas kimštas karpis.
„Taip pat populiarus buvo „cimusas“ – patiekalas su slyvomis, morkomis ir jautiena bei grikiais ar ryžiais. Penktadieniais žydai pildydavo specialų puodą maisto, kurį laikydavo krosnyje iki šeštadienio. Visą dieną valgydavo maistą tik iš to puodo, nes nuo penktadienio vakaro ir šeštadienį nebuvo galima dirbti“, - žydų virtuvės tradicijas aiškino Seimo narys.
Į puodą buvo dedama pupelių, jautienos, slyvų. E.Zingeris paminėjo, kad vienas iš labai svarbių žydiškų patiekalų – kepta saldi silkė.
„Tikroji silkė labai skiriasi nuo tos, kurią valdome dabar. Ji turi būti saldi, ilgai mirkyta vandenyje“, - aiškino žydų tautybės politikas.
Žydų kilmės Aleksandra Isovskytė pasakojo, kad per Chanuką kepamų bulvinių blynų receptas tradicinis – bulvės, kiaušinis, druska.
„Tradiciškai blynus valgydavome su cukrumi“, - teigė moteris.
Prie stalo nukrauto bulviniais blynais susirinkę vilniečiai prisiminė ir kitus nelietuviškus patiekalus. „Šakotis juk ir nelietuviškas. Jis yra vokiškas. Tik lietuviai turi savo atmainą. Jis kepamas per Jurgines, kai turima daug kiaušinių ir sviesto“, - žiniomis dalijosi E.Mildažytė.
A.Isovskytė pasakojo apie tradicines žydiškas silkes. „Sluoksnis silkės, sluoksnis svogūnų, ant silkės dar pabarstyti cinamono, razinų, o ant viršaus medus, aliejus ir actas. Viską kepti reikia orkaitėje apie valandą“, - žydišku receptu dalijosi moteris.
Taip pat žydų šeimos tradiciškai kepa kugelį, kurį A.Isovskytė siūlo valgyti su grietine, silke ar mišraine.
Bulvinius blynus skanaujantys žydai dalijosi prisiminimais apie saldumynus.
„Labai skanūs saldumynai iš trintų morkų ir apelsinų žievelių, pagardinti imbieru ir grietinėle. Viskas išverdama, o paskui supjaustoma juostelėmis“, - kalbėjo Chanuką minintieji vilniečiai.
Chanuka – tai šviesos, Saulės grąžos iškilmė, kurią švenčia žydai visame pasaulyje. Per Chanuką Lietuvoje įprasta valgyti blynus ir spurgas.
Chanuka šiais metais prasidėjo gruodžio 20 ir tęsis iki 28 dienos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Mes turime laimėti“: apie 200 žmonių Vilniuje remia protestuotojus Sakartvele
Vilniuje, prie Sakartvelo ambasados, pirmadienio vakarą apie porą šimtų žmonių susirinko palaikyti protestuojančių šios Pietų Kaukazo šalies gyventojų ir jų siekio tapti Europos Sąjungos (ES) dalimi. ...
-
„Litgrid“ ties elektros liniją nuo Žirmūnų iki Naujosios Vilnios
Stiprinant Vilniaus elektros tinklą, bendrovė „Litgrid“iki 2031-ųjų ketina nutiesti naują maždaug 15 kilometrų ilgio kabelį nuo Žirmūnų iki Naujosios Vilnios. ...
-
Savivaldybė: artimiausiomis dienomis lėktuvo avarijos vietą Vilniuje saugos šauliai
Policijai baigiant darbą lėktuvo katastrofos vietoje, ją šią savaitę saugos Lietuvos šaulių sąjunga. ...
-
Atlyginimų atotrūkis tarp sostinės ir kitų regionų trečiąjį ketvirtį kiek mažėjo
Atlyginimų atotrūkis tarp Sostinės ir Vidurio ir vakarų Lietuvos regionų trečiąjį šių metų ketvirtį siekė 394,7 euro ir per ketvirtį sumažėjo 18,9 euro, pirmadienį pranešė Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Siekiant išreikšti paramą Sakartvelo žmonėms, Vilniuje rengiamas palaikymo mitingas13
Sakartvelo valdantiesiems nusprendus ketveriems metams atidėti stojimo į Europos Sąjungą (ES) procesą, pirmadienį prie šalies ambasados Vilniuje bus surengtas palaikymo mitingas. ...
-
Vilnius plečia saugotinų medžių sąrašą: įtraukta dar 26,5 tūkst. objektų
Sostinė tęsia mieste esančių medžių inventorizaciją ir plečia jų, kaip saugotinų objektų, sąrašą. Trečiadienį posėdžiavusi Vilniaus miesto savivaldybės taryba į jį įtraukė dar beveik 26,5 tūkst. medžių. ...
-
Kalėdinė šventė Grigiškėse: įžiebta miesto eglė1
Gruodžio 1-ąją Grigiškės skendėjo šventinėje nuotaikoje – čia vyko dviguba šventė: iškilmingai įžiebta miesto eglė ir oficialiai atidaryta ilgai laukta aikštė prie Šventosios Dvasios bažnyčios. &Sca...
-
Ieškoma, kas sukurs civilinės saugos aplikaciją vilniečiams
Vilniaus miesto savivaldybė ieško, kas sukurs mobiliąją civilinės saugos programėlę. Ją sostinės gyventojams planuojama pristatyti kitų metų viduryje. ...
-
Širvintų Kalėdų eglė sužibėjo magiškame sniego rutulyje4
Sekmadienio vakarą Širvintose įžiebta pagrindinė miesto Kalėdų eglė. Žėrinčiame sniego rutulyje su daugybe kalėdinių dekoracijų suspindusi eglutė į šventinį koncertą pagrindinėje miesto aikštėje subūrė rekordinį skai...
-
Sostinės Ateities gatvėje esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje nustatytas servitutas
Trečiadienį posėdžiavusi Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė servituto nustatymui Ateities gatvėje esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje. Pagal šį sprendimą, per aikštelę, kurią valdo Savivaldybės įmonė &bdqu...