- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Psichologai pastebi, kad po pandemijos vis daugiau žmonių skundžiasi išaugusiu nerimu, motyvacijos stoka ir perdegimo sindromo simptomais.
Tai, kad nuovargis darbe tapo perdegimo sindromu, LNK reportaže Toma teigė supratusi prieš pusantrų metų, klausydama radijo laidos.
„Klausiausi ir dėjau visas varneles: skausmas, motyvacijos stoka, nemiga, apetito pokyčiai ir pan. Paskutinį dalyką, ką jie pasakė – cinizmas darbe ir kolegų atžvilgiu. Kai užsidėjau ir šitą varnelę, supratau, kad tai – apie mane“, – pasakojo tinklaraščio „Ramios mintys“ autorė Toma Mantulovė.
Perdegimo sindromą moteris gydosi iki šiol. Ir neslepia, kad vis dar būna sunkių dienų, kai vietoje darbų labiau norėtųsi griūti į lovą. Tad kai tik gali, Toma renkasi ramesnį darbo kampelį.
„Baimės stadija dėl to, kad galbūt nebebūsiu tokia sveika kaip buvau, turbūt jau praėjo. Dabar labiau suprantu, kad tai yra galimybė transformuoti savo gyvenimą ir ateity tapti itin sveikai ir gyventi subalansuotai“, – pasakojo Toma.
Savo patirtimis moteris dalinasi tinklaraštyje, kur apie perdegimo sindromą diskutuoja su specialistais. Toma tikina, kad ši tema aktuali dažnam lietuviui.
„Daugeliui perdegimas, galbūt kai kuriems nediagnozuotas, tik iš simptomų galima numanyti – nutiko po karantino“, – tikino Toma.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Kad pandemija išryškino psichologines bėdas bei sukėlė perdegimą, mato ir darbdaviai.
„Per kelias dienas mūsų gyvenimas pasikeitė, apsivertė viskas. Netekome galimybės matytis su artimais žmonėmis, bendrauti su kolegomis. Tiesiog buvome įkalinti namuose“, – neseną praeitį prisiminė „Maxima“ komunikacijos ir korporatyvinių reikalų departamento direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė.
Tad kai kurios įmonės savo darbuotojams ėmė siūlyti psichologo konsultacijas. Tiesa, vienos įmonės samdo psichologus, o kitose pasikalbėti apie jausmus kviečia kolegos.
„Turime darbuotojų-savanorių komandą, kurie yra apmokyti padėti kolegoms esantiems sudėtingose gal krizinėse situacijose“, – pasakojo „Telia“ gerovės ambasadorė Ugnė Bižantaitė-Pauliukienė.
Tačiau net ir pandemijai atslūgus, vizitai, kurių metu galima specialistui pasipasakoti apie savo sunkumus, įmonėse išlieka populiarūs.
„Tai reiškia, kad žmonių noras pasikalbėti apie tai, kas jam yra svarbu, aktualu – neišnyksta“, – sakė I. Trakimaitė-Šeškuvienė.
Darbdaviai pastebi, kad viena iš didžiausių darbuotojų problemų – nuolatinis skubėjimas. O dėl jo atsiranda ir kitų sunkumų, su kuriais susitvarkyti vienam ne visada pavyksta.
„Esmė – gyvenimo tempas. Mes gyvename labai dideliame tempe. Žmonės ieško būdų, kaip padėti sau sustoti“, – sakė U. Bižantaitė-Pauliukienė.
Darbas pastaraisiais metais tampa viena pagrindiniu psichologinės sveikatos prastėjimo priežasčių.
„Tikrai labai daug perdegimo pastebima. Kadangi žmonės nori viską atlikti ir daryti tobulai. O visko daryto tobulai yra tiesiog neįmanoma“, – tikino psichologė Arminta Vagrytė.
Žmonės ieško būdų, kaip padėti sau sustoti.
Ypač išsipasakoti prireikia jauniesiems darbuotojams. Darbdaviai netgi pastebi, kad jaunimui psichologas darbovietėje – itin svarbus aspektas ieškant darbo.
„Įmonės šventės, sveikatos draudimas, nemokami sporto klubai, pietūs į ofisą – kas irgi yra labai svarbu. Mes manome, kad organizacijos brandą rodo, kai darbdavys dėmesį skiria psichinei sveikatai“, – sakė I. Trakimaitė-Šeškuvienė.
Psichologai tikina, kad lietuviai vis drąsiau žengia į psichologo kabinetą.
„Jaunimas ir didesnė dalis respondentų atsako, kad jie kreiptųsi pagalbos ir norėtų ieškoti, jeigu jos prireiktų“, – sakė psichologė.
Tik konfidencialumo klausimas lieka itin svarbus. Ir dalį apsilankyti pas psichologą darbe sustabdo.
„Ieškome būdų, kaip prie žmonių prieiti arčiau, nes jie nebūtinai patys kreipiasi“, – sakė U. Bižantaitė-Pauliukienė.
Psichologai tikina, kad stigma pripažinti savo bėdas ir kreiptis pagalbos kur kas gajesnė vyresnių žmonių tarpe.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Upėse rasti net keli negyvi jaunuoliai: savižudybė iš esmės yra žmogžudystė66
Šiais metais upėse rasti keli negyvi paaugliai. Tai visuomenę sukrėtė ir sukėlė diskusijas. Ar daugėja paauglių savižudybių ir ar ryškėja bauginančios tendencijos? Apie tai papasakojo vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušn...
-
Perdegimas darbe: pusės metų laikotarpis yra vienas iš svarbiausių kriterijų1
Vilniaus universiteto psichologai su kolegomis iš užsienio atliko profesinio perdegimo tyrimą, kurio rezultatai parodė, kad Lietuva patenka į aukščiausio perdegimo lygio šalių trejetuką kartu su Japonija ir Nyderlandais, nors Lietuv...
-
Norite pokyčių savo gyvenime? Atlikite šiuos penkis žingsnius3
Pastebite, kad jums sunku ką nors keisti? Norite gyvenime naujovių, pokyčių, tačiau juos vis atidėliojate? Pradėję greitai sugrįžtate prie senų įpročių? Profesionali supervizorė Nomeda Jerochova įvardija penkis konkrečius žingsnius,...
-
Šiuolaikinio jaunimo jausmų kalba: kokia ji?
Pasaulyje, kuriame dažnai pabrėžiama technologijų svarba, akademiniai rezultatai ir išoriniai pasiekimai, dažnai pamirštame menines veiklas kaip būdą prakalbinti jaunimą ir padėti jaunoms asmenybėms atsiskleisti. ...
-
Tėvai ir vaikai: skirtingi laikotarpiai – skirtingi išgyvenimai
Kad ir kaip būtų paradoksalu, visą gyvenimą mes esame vaikai. Suaugę, patys tapę tėvais, senstantys mes tebeturime tėvus. Jei ne gyvenančius šiame pasaulyje, tai bent jų vaizdinį, įspaudą savo sąmonėje. ...
-
Nevenkite kalbėti apie pavojus – tai gali išgelbėti vaiko gyvybę
Vaikams vis mažiau būnant namuose ir daugiau laiko leidžiant su draugais ir būreliuose, tėvai neretai jaučia nerimą dėl jų saugumo. Kai su vaiku nepavyksta susisiekti telefonu, tėvams kyla įtampa – galbūt jis pakliuvo į pavojingą situacij...
-
Blogos nuotaikos vengti nebūtina?
Rudens sezonui perkopus į antrą pusę, daugelis pastebi pakitusią emocinę būseną. Specialistai mano, kad tokiu metų laiku depresyvios nuotaikos išvengti įmanoma, tačiau žmonės turi išmokti priimti esamą būseną. ...
-
Kaip kalbėti su vaiku apie netektį ir mirtį?4
Suprantama, kad tėvai nori matyti tik linksmus ir laimingus savo vaikus ir kuo ilgiau apsaugoti juos nuo skaudžių temų ir įvykių. Tačiau augdamas vaikas neišvengiamai su jais susidurs ir patirs, kad tam tikros situacijos kinta ir reikia prie jų ...
-
Savaitgalį – rodyklių sukimas: kokį poveikį daro sveikatai?24
Šį savaitgalį, naktį iš šeštadienio į sekmadienį, laikrodžio rodyklės bus sukamos viena valanda atgal. Nors būta įvairių diskusijų apie tai, kad reikėtų nustoti kasmet sukti rodykles (dėl to šiemet parašy...
-
Trapus kelias į laimę: vyrų ir moterų skirtumai
Laimė yra tai, ko mes ieškome bet kokioje gyvenimo situacijoje, ir nesvarbu, ką darytume, – žygdarbius ar visiškas nesąmones, tikime, kad tai padarys mus laimingus. Tačiau dažnai net ir pasiekę savo išsvajotos karjeros auk&sca...