- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Baltijos regiono dujų rinkos 2017 metais laukia nemaži pokyčiai - panaikinus "Latvijas gaze" monopolį ir rinkoje atsiradus Latvijos dujų vartotojams, turėtų išaugti konkurencija.
Lietuva, dujas šiuo metu perkanti iš dviejų tiekėjų - Norvegijos "Statoil" ir Rusijos "Gazprom" - turėtų pajusti ne tik dėl to, kad "Gazprom" varžysis su pasauliniais suskystintų dujų (SGD) tiekėjais, bet ir dėl konkurencijos tarp pačių trijų šalių dujų prekybos bendrovių.
Spalį prasideda nauji dujiniai metai, tad bendrovės derasi dėl naujų sutarčių su dujų tiekėjais. Rinkos dalyviai apie derybas kalba nenoriai, tačiau, anot jų, rinka bus jau kitokia, nes Latvija pagaliau turėtų liberalizuoti šalies rinką ir įsileisti Lietuvos dujų prekeivius. Be to, Rusijos "Gazprom" atrodo pasiryžęs didinti savo rinkos dalį Europoje, dujas parduodamas, tikėtina, gerokai žemesne kaina.
Atsivėrusi Latvijos rinka staigaus poveikio neturės
Kitąmet liberalizavus Latvijos dujų rinką ir panaikinus "Latvijas gaze" dujų tiekimo ir perdavimo monopolį, Lietuvos prekybininkai galės parduoti dujas kaimyninės valstybės įmonėms. Teoriškai dujomis prekiauti su Latvijos įmonėmis galima jau dabar, tačiau "Latvijas gaze" ginčija tokią galimybe, argumentuodama, kad iki kitų metų balandžio galioja įmonės monopolį įtvirtinanti sutartis su "Gazprom".
Latvijos parlamento Europos reikalų komiteto konsultantas, energetikos ekspertas ReinisAboltinis mano, kad reali prekyba tarp Lietuvos ir Latvijos prasidės tik 2017 metų balandį - šiuo metu "Latvijas gaze" bylinėjasi su institucijomis dėl leidimo šalyje pardavinėti dujas iš Lietuvos.
"Iš esmės, mano prognozė, kad tai greitai nepajudės, tai (bylinėjimasis - BNS) tęsis bent keletą mėnesių, po to bus 2017-ieji ir, galų gale, manau, prekyba prasidės tik kitų metų balandį", - BNS teigia R.Aboltinis.
Be to, jis atkreipia dėmesį, kad pradžioje situacija Lietuvos prekybininkams nebus lengva, nes "Latvijas gaze", tikėtina, bus pagrindinė dujų prekybos bendrovė, nebent Lietuvos bendrovėms pavyktų pasiūlyti ypač žemą dujų kainą.
Tačiau jei Lietuvos dujų prekybos bendrovės susiderėtų, pavyzdžiui, su "Latvenergo", joms pavyktų iškart užimti 40 proc. Latvijos dujų rinkos. Kita vertus, R.Aboltinis mano, kad tokia didelė įmonė gali ir pati tapti dujų prekybininke.
"Latvenergo" gali lengvai tapti dujų prekybininke ir tai būtų logiška, jie yra dideli elektros pardavėjai ir administracine prasme prekiauti dujomis nebūtų labai brangu", - BNS sakė jis.
"Lietuvos energija" prieš Latvijos atsivėrimą "mankština raumenis"
Energetikos įmonių holdingo "Lietuvos energija" dujų prekybos bendrovė "Litgas" jau ne kartą bandė parduoti dujų "Latvenergo", tačiau vis atsimušdavo į "Latvijas gaze" monopolio sieną. "Lietuvos energijos" valdybos narys Dominykas Tučkus teigia, kad kitąmet balandį atsivėrus Latvijos rinkai, "Litgas" turi potencialą tapti didele rinkos žaidėja.
"Mes nuolat tam mankštinamės, bendraudami su potencialiais dideliais pirkėjais Latvijoje, jei neužsivelsime dideliuose procedūriniuose dalykuose, tai turime potencialą tapti dideliais žaidėjais", - BNS sakė D.Tučkus.
Anot jo, atsivėrusi Latvijos rinka padidintų konkurenciją Lietuvoje, mat dujos taptų likvidesnė prekė, atsirastų ir daugiau dujų prekybos bendrovių.
"Pridėtų likvidumo. Jeigu mūsų rinka yra apie 2,5 mlrd. kubų, daugiau nei 1 mlrd. yra "Achema", tai atsiradus papildomam kiekiui, turbūt atsirastų daugiau tiek tiekėjų, tiek ir vartotojų, ir tas pridėtų likvidumo. Tie instrumentai, kurie šiai dienai nėra kažkokie labai naudotini realiam tiekimui, pavyzdžiui, birža, tai prasiplėtus rinkai, tokie instrumentai būtų geriau panaudojami", - teigė jis.
Tačiau D.Tučkus teigė, kad vien monopolio panaikinimo Latvijoje nepakanka, svarbu, kaip bus reguliuojama prekyba.
"Viena yra monopolio panaikinimas, kita - procedūriniai dalykai. Kai kalbu apie procedūrinius dalykus, daug ką lemia vidaus taisyklės, pavyzdžiui, kaip perdavimo sistemos operatorius elgiasi, kokias baudas taiko ir panašiai. Per procedūrinius elementus didelė dalis rinkos gali tapti tiesiog nepasiekiama", - aškino "Lietuvos energijos" atstovas.
D.Tučkus tikino, kad užimti didesnę rinkos dalį Latvijoje prireiks laiko. Paklaustas dėl derybų su 40 proc. dujų Latvijoje suvartojančia "Latvenergo" jis sakė, kad "dideli vartotojai paprastai diferencijuoja portfelį".
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pinigai gynybai: siūlo naudoti nuo prancūzų nusižiūrėtą modelį
Prezidentas susikvietė verslo atstovus aptarti, iš kur paimti pinigų gynybos finansavimui. Tikisi, kad iš reikalingų 12 mlrd., bent trečdalį surinks tiesiog iš augančios ekonomikos. Tiesa, paties prezidento skaičiavimu, tam reikėt...
-
Šadžius: ILTE – vienas pagrindinių instrumentų stiprinti šalies ekonomiką
Lietuvai ieškant papildomų pinigų gynybos finansavimui ir tam siekiant skatinti šalies ekonomikos augimą, bus stiprinamas nacionalinis plėtros bankas „Investicijos Lietuvos ekonomikai“ (ILTE), du–tris kartus didinant jo įst...
-
Tarptautinis valiutos fondas įvertino Lietuvos ekonomiką: ko tikėtis?
Pastaraisiais metais atsparumą rodžiusi Lietuvos ekonomika šiemet turėtų toliau augti, tačiau didės infliacija, skelbia Tarptautinis valiutos fondas (TVF), praėjusią savaitę Vilniuje vertinęs Lietuvos ekonominę situaciją ir perspektyvas.&nbs...
-
Pateko į komisijos akiratį: užkliuvo „Nemuno aušros“ frakcijos atstovo Skardžio elgesys
Seimo Etikos ir procedūrų komisija tirs Audito komiteto pirmininko, „Nemuno aušros“ frakcijos atstovo Artūro Skardžio elgesį dėl jo siūlymų, susijusių su vėjo energetika. ...
-
Prezidentas Nausėda palaikytų susitarimo dėl gynybos atnaujinimą su viena sąlyga
Prezidentas Gitanas Nausėda palaikytų susitarimo dėl gynybos atnaujinimą, jei parlamentinės partijos matytų tam poreikį. ...
-
Naujam keleivių išvykimo terminalui – ir pagyrimai, ir kritika: išbandė ir aktorius Audrius Bružas
Vilniaus oro uoste oficialiai atidarytas ilgiau nei 1,5 metų statytas naujas keleivių išvykimo terminalas. Jis kainavo apie 50 mln. eurų ir laikomas vienu pažangiausių pasaulyje. Senoje išvykimo salėje per metus bus įkurta keleivių poilsi...
-
Vyriausybė dėl žuvivaisos reikalų: perleidimas kitai ministerijai biudžeto lėšų nesutaupys
Vyriausybė siūlo nepritarti, kad vidaus vandenų žuvų išteklių išsaugojimo ir atkūrimo politiką formuotų ir žuvivaisos tvarką nustatytų bei programas rengtų tik Aplinkos ministerija. ...
-
Vyriausybė – už švelnesnę tvarką pasienio zonoje nei siūlo Seimo nariai
Grupei Seimo narių siūlant nuo 2026 metų apriboti plynuosius miškų kirtimus pasienyje ir pakelėse 20 kilometrų atstumu nuo Rusijos ir Baltarusijos sienos, Vyriausybė siūlo švelnesnę tvarką. ...
-
Seimo etikos sargai: Pranckietis galimai supainiojo viešuosius ir privačius interesus
Prieš Seimo rinkimus kailinių žvėrelių augintojų finansiškai paremtas parlamentaras Viktoras Pranckietis neturėjo teikti siūlymo atidėti šių fermų uždarymą, trečiadienį pareiškė Seimo Etikos ir procedūrų komisija. ...
-
Paluckas: šio proceso metu elektra šalyje nedings net gedimų ar sabotažo atveju
Artėjant savaitgalio Baltijos šalių atsijungimui nuo posovietinės elektros sistemos, premjeras Gintautas Paluckas tvirtina, jog Lietuva yra pasiruošusi bet kokių grėsmių scenarijams – elektros tiekimas gyventojams būtų užtikrintas ...