- Gintarė Kavaliauskaitė / lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pastarosiomis dienomis vyraujančios oro sąlygos lėmė didžiulį elektros kainos šuolį biržoje. Kai kurie gyventojai ir verslai iki pietų už elektrą mokėjo keturis kartus daugiau nei įprastai. Nors aukštesnės kainos laikysis visą savaitę, tačiau, pasak Energetikos ministerijos, didesnių sąskaitų nei pernai nebus.
Trečiadienio rytą užfiksuotas elektros kainos pikas – iki pietų kilovatvalandės kaina siekė apie 61 centą. Aukščiausia kaina fiksuota tarp 9 ir 10 val. ryto, už megavatvalandę siekė beveik 500 eurų. Kainų šuoliai palies tik su birža susietas elektros tiekimo sutartis turinčius vartotojus.
„Kainos yra tikrai didelės. Jei pažiūrėtume kokias elektros kainas duoda elektros tiekėjai šiuo metu, tai yra 20–21 centai, čia jau su skirstymo išlaidomis“, – teigė „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas.
LNK stop kadras.
Priežasčių kainai kilti – ne viena. Naktį iš antradienio į trečiadienį fiksuota rekordiškai maža vietinė elektros gamyba.
„Pirmas ruduo pagaliau atėjo. Jokio vėjo, jokios saulės, ir rytinėmis valandomis beveik jokios generacijos Lietuvoje neplanuojama, nors kaip tik tuo metu suvartojimas yra pats didžiausias nuo pat pavasario. Paklausos ir pasiūlos kreivė labai stipriai išsiskyrė“, – kalbėjo M. Kavaliauskas.
Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad didesnes kainas lemia šiuo metu remontuojamos dujomis kūrenamos elektrinės Rygoje ir Elektrėnuose, taip pat atominių reaktorių Suomijoje remontas. Darbai turėtų būti baigti spalio viduryje.
„Visą šią savaitę turėsime pakankamai aukštą kainą. Bet kainos yra žemesnės nei praėjusiais metais“, – tikino energetikos ministras D. Kreivys.
Aišku, į tokius kainų šuolius reaguojame, stebime ir laikomės savo taupymo plano, pavyzdžiui, visose savo parduotuvėse esame sumažinę apšvietimą.
Į rekordines kainas reaguoja ir verslai. Apie 30 proc. pramonės įmonių sąskaitos priklauso nuo biržos kainos.
„Tiems, kuriems įmanoma nutraukti gamybos procesą, ko gero jie gesina tuos įrengimus, bet didžioji dalis dirba, nes žmonės atėję į darbą. Kai maksimaliai dirba visos gamyklos, žinoma, kad tai atsiliepia savikainoje“, – sakė Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.
Su birža susietą planą turi ir prekybos centras „Maxima“. Dažnėjant kainų šuoliams svarsto ateityje kainą fiksuoti.
„Aišku, į tokius kainų šuolius reaguojame, stebime ir laikomės savo taupymo plano, pavyzdžiui, visose savo parduotuvėse esame sumažinę apšvietimą“, – pasakojo „Maximos“ atstovė Raminta Gecevičiūtė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Vis dėlto, trečiadienį verslai nesiėmė tokių drastiškų priemonių, kokių prireikė prieš dvejus metus, kai rugpjūčio 17 d. vieną valandą elektros kaina biržoje pasiekė net keturis eurus už kilovatvalandę ir mėnesio kainos vidurkis buvo apie 70 centų.
„Puikiai atsimenu, kad „Norfos“ sąskaita už rugpjūčio mėnesį buvo 3,2 mln. kartu su skirstymu“, – skaičiais dalijosi „Norfos" vadovas Dainius Dundulis.
Tuomet teko ne tik gesinti šviesas, bet ir išjungti patalpų vėdinimą ir vėsinimą. Po skaudžios patirties įmonė elektros kainas užfiksavo, todėl šios dienos kainų šuoliai jų nepalietė.
„Mums, kaip įmonei ir prekių kainoms, jokios įtakos nedaro. Aišku, užsifiksavome labai ilgam laikui – apie 10 metų, o po jų reiks spręsti toliau“, – teigė „Norfos“ vadovas.
Šios dienos elektros kainos šuolis – ne didžiausias šiais metais. Sausio 5 dieną kainos už megavatvalandę vidurkis siekė beveik 67 centus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prezidentas susitiks su kandidatais į energetikos ir kultūros ministrus
Prezidentas Gitanas Nausėda tęsia susitikimus su kandidatais į ministrų postus, pirmadienį jis susitiks su pretendentais į Energetikos ir Kultūros ministerijų vadovus. ...
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius3
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?3
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės9
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis3
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas105
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...