- ELTOS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Praėjusiais metais didmeninė elektros kaina Lietuvoje buvo mažesnė nei kaimyninėse valstybėse ir artima Europos Sąjungos (ES) šalių kainų vidurkiui, praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA).
Agentūros duomenimis, galutinių vartotojų mokama elektros kaina šalyje gruodį taip pat buvo artima ES šalių vidutinei kainai ir kitų regiono šalių vartotojų kainoms.
„Sparčiai didėjanti nacionalinė gamyba Lietuvoje sudaro palankesnes sąlygas stabilesnėms energijos kainoms. Gruodį šalyje pagaminta net 68 proc. vartojimui reikalingos elektros. Praėjusiais metais pasigaminome 62 proc. vietinės elektros, o importavome 38 proc., kai 2023 m. nacionalinė gamyba patenkino apie 48 proc. elektros vartojimo poreikio, o 52 proc. reikalingos elektros importavome“, – rašoma LEA pranešime.
Nurodoma, jog vidutinė didmeninė elektros kaina 2024 m. Lietuvoje siekė 87,34 Eur/MWh, Latvijoje ir Estijoje atitinkamai sudarė 87,43 Eur/MWh ir 87,27 Eur/MWh, o Lenkijoje – 96 Eur/MWh. LEA praneša, jog ES šalių didmeninės elektros energijos kainų vidurkis praėjusiais metais siekė 82,66 Eur/MWh. Pažymima, jog Lietuvoje vidutinė didmeninė elektros kaina pernai buvo 5,5 proc., Latvijoje – 5,6 proc., o Lenkijoje – 16,4 proc. didesnė nei ES vidurkis.
„Praėjusių metų pabaigoje didmeninių elektros kainų padidėjimą mūsų regione, kilusį po „EstLink 2“ kabelio pažeidimo Baltijos jūroje, mūsų šalyje reikšmingai sušvelnino vėjo elektrinių gamyba. Gruodį vėjo elektrinės pagamino 57 proc. visos šalyje pagamintos elektros Lietuvoje ir užtikrino 39 proc. viso šalies elektros vartojimo poreikio“, – pranešė agentūra.
LEA teigimu, brangiausiai ES už elektrą pernai mokėjo Italija, Airija ir Rumunija, importuojančios elektrą. Pigiausiai elektra kainavo valstybėse, kurios, naudodamos AEI technologijas ir atominę energetiką, pasigamina pakankamai vietinės elektros energijos ir ją eksportuoja – Prancūzijoje, Suomijoje bei Švedijoje.
Akcentuojama, jog mažiausią galutinę kainą už elektrą ES vartotojai gruodį mokėjo Vengrijoje, Maltoje bei Bulgarijoje, o didžiausią galutinę kainą mokėjo Vokietijoje, Danijoje ir Belgijoje.
Skaičiuojama, jog pigiausiai ir brangiausiai už elektros energiją mokančiose ES šalyse didmeninės kainos skiriasi daugiau nei tris kartus: Italijoje elektra 2024-aisiais vidutiniškai kainavo apie 109 Eur/MWh, o Švedijoje – 34 Eur/MWh.
Galutiniam vartotojui elektros kaina gruodį Lietuvoje vidutiniškai siekė 25,6 ct/kWh ir buvo 4,5 proc. didesnė už ES šalių kainų vidurkį, kuris sudarė 24,5 ct/kWh. Estijoje elektros kaina galutiniam vartotojui gruodį buvo 2,4 proc. didesnė už ES šalių vidurkį, o Latvijoje – 4,5 proc. mažesnė už ES šalių vidurkį, nurodo LEA.
Be to, pažymima, kad per gruodžio mėnesį, dėl didelės vietinės elektros energijos gamybos Lietuvoje, galutinė elektros kaina šalies vartotojams padidėjo mažiausiai tarp Baltijos šalių. Galutinė elektros kaina vartotojams Lietuvoje gruodį vidutiniškai siekė 25,6 ct/kWh ir padidėjo tik 0,1 ct/kWh, arba 0,4 proc., palyginti su lapkričio kaina, kuri siekė 25,5 ct/kWh.
LEA duomenimis, Estijoje ir Latvijoje elektros energijos galutinė kaina vartotojams per gruodžio mėnesį padidėjo vienodai – po 0,3 ct/kWh.
Nurodoma, jog didmeninės elektros kainos dalis galutinės kainos struktūroje elektros vartotojui ES šalyse vidutiniškai sudaro 12,7 ct/kWh. Lietuvos vartotojų mokamoje galutinėje kainoje didmeninė elektros energijos kaina yra 3,5 proc. mažesnė nei vidutiniškai ES – ji sudaro 12,3 ct/kWh. Estijoje, LEA duomenimis, didmeninės kainos dalis galutinėje elektros kainoje yra 12,8 ct/kWh, o Latvijoje – 10,9 ct/kWh.
Nurodoma, jog ES šalyse didmeninės kainos dalis galutinėje kainoje vidutiniškai siekia 51,9 proc., o įvairiose šalyse svyruoja nuo 13,8 proc. Vengrijoje iki 73,1 proc. – Maltoje arba 89,4 proc. – Liuksemburge.
LEA praneša, jog galutinėje elektros kainoje Lietuvoje didmeninės kainos dalis gruodį sudarė 48 proc. ir buvo 3,9 proc. punktais mažesnė nei ES vidurkis.
Akcentuojama, jog mažiausią galutinę kainą už elektrą ES vartotojai gruodį mokėjo Vengrijoje, Maltoje bei Bulgarijoje, o didžiausią galutinę kainą mokėjo Vokietijoje, Danijoje ir Belgijoje. Vartotojų mokama galutinė elektros kaina įvairiose ES šalyse, vertinant didžiausią ir mažiausią kainą, gruodį skyrėsi daugiau nei keturis kartus: Vokietijos galutiniai vartotojai už elektrą mokėjo 40,2 ct/kWh, Vengrijos – 9,2 ct/kWh.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Paukštys: su Rusija verslo ryšių nebeturime, Kazachstane imamės prevencijos
Metų pradžioje kilus verslo nepasitenkinimui dėl draudimo lėktuvais eksportuoti dvejopo naudojimo prekes į trečiąsias šalis, o pastarosiomis dienomis viešoje erdvėje pasirodžius svarstymų, jog aukštųjų technologijų grupės &bd...
-
Mačiulis: didžioji dalis lietuvių gyvena geriau nei žmonės kaimyninėse valstybėse5
Ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, kad Lietuva nuo 1990 m. išsiskiria pagal visus ekonominius ir socialinius rodiklius bei, objektyviai pamatavus, didžioji dalis lietuvių gyvena geriau nei žmonės kaimyninėse valstybėse. ...
-
Žiniasklaida: kandidatui į TS-LKD lyderius – visai nauja pareigybė NMA2
Iki praėjusių metų rugpjūčio tuometinio žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko patarėju dirbęs, į Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkus kandidatuojantis konservatorius Daivaras Rybakovas trečiadienį prad...
-
Premjeras: didesnis gynybos finansavimas, avansiniai mokėjimai leidžia „nusipirkti laiko“
Premjeras Gintautas Paluckas sako, jog didesnis finansavimas gynybai ir dėl to anksčiau atliekami avansiniai mokėjimai už karinę techniką leidžia „nusipirkti laiko“. ...
-
Vyriausybė kurs specialią komisiją: verslo atstovai turi pageidavimų
Premjerui Gintautui Paluckui žadant formuoti biurokratinės naštos mažinimo komisiją, verslo atstovai tikisi, jog joje bus po lygiai verslo struktūrų ir valdžios atstovų, o jai galėtų vadovauti verslo deleguotas žmogus. ...
-
Didėja ir pensijos, ir įmokos: ką svarbu žinoti?15
Kaip ir kasmet, Naujieji atneša nemažai pokyčių. Šįkart apie pasikeitusias „Sodros“ išmokas ir įmokas. Senjorai sulauks didesnių pensijų, ūgtels vienišo asmens išmokos, pasikeitė mažiausios ir didžiausi...
-
Premjeras – apie lietuviškų prekių panaudojimą Rusijos karo pramonėje1
Vyriausybei ketinant sušvelninti draudimą lėktuvais eksportuoti dvejopos paskirties prekes į trečiąsias šalis siekiant, kad jos nepatiktų į Rusiją, premjeras Gintautas Paluckas sako neturintis jokios informacijos apie tokių lietuvi&scaro...
-
LEA statistika: kaip Lietuvoje keičiasi elektromobilių rinka1
Pernai lengvųjų keleivinių elektrinių automobilių skaičius šalyje išaugo beveik 50 proc., o vien grynųjų elektromobilių skaičius – beveik 40 proc., skelbia Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
Valiūnas turi pasiūlymų dėl pelno ir GPM mokesčių, verslo liudijimų2
Gintauto Palucko Vyriausybei svarstant keisti kai kuriuos mokesčius verslas ragina nedidinti pelno bei gyventojų pajamų mokesčių (GPM), tačiau siūlo peržiūrėti verslo liudijimų tvarką ir jų apmokestinimą. ...
-
Valstybės kontrolė: Lietuva gali prarasti milijonus eurų1
Vėluodama įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (RRF) Lietuva rizikuoja gauti ne visas jai skirtas lėšas – 3,8 mlrd. eurų, taip pat neįvykdyti visų įsipareigojimų, ketvirtadienį skelbia Valst...