- Vilmantas Venckūnas (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad būtina jau dabar priimti reikalingus sprendimus dėl gynybos finansavimo instrumentų Europos Sąjungos (ES) lygiu.
„Manau, kad mus šiandien reikia instrumentų ES lygiu ir nelaukti 2028 metų, kai bus kita daugiametė finansinė perspektyva, nes tuomet gali būti per vėlu įtraukti gynybos ir saugumo klausimus“, – pirmadienį Briuselyje prieš neformalų ES susitikimą žurnalistams sakė G. Nausėda.
Anot prezidento, Bendrija turėtų priimti sprendimus dėl bendro skolinimosi gynybos reikmėms, lankstesnio požiūrio į deficitą, kuomet šis susidaro dėl skolinimosi krašto apsaugai. Prezidentas taip pat pasisako už Europos investicijų banko mandato praplėtimą.
Bendro skolinimosi Lietuva siekia, norėdama sparčiau finansuoti gynybą. Valstybės gynimo taryba sausį įtvirtino tikslą Lietuvos krašto apsaugai 2026–2030 metais skirti nuo 5 iki 6 procentų bendrojo vidaus produkto, siekiant išvystyti kariuomenėje diviziją.
„(Šios – BNS) ir kitos priemonės gali būti naudingos rasti būtinus sprendimus ne rytoj, o šiandien“, – kalbėjo šalies vadovas.
G. Nausėda ragino Bendrijos lyderius pažvelgti, kaip buvo priimami sprendimai kovojant su koronaviruso pandemija ir jos padariniais.
„Mums reikia tokių sprendimų priėmimo mechanizmo šiandien“, – teigė šalies vadovas.
Bendrijos lyderiai susitinka darbą pradėjus į Baltuosius rūmus sugrįžusiam Jungtinių Valstijų prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui).
Jam sakant, kad NATO valstybės turėtų skirti 5 proc. bendrojo vidaus produkto gynybai, kai kurios Europos šalys yra užsiminusios, kad tai būtų ekonominė našta, bet Aljanso rytiniame sparne esančios valstybės, tarp jų Lietuva, tokį tikslą vadina būtinybe.
„Mums reikia Jungtinių Valstijų mūsų pusėje, nesivaizduoju, kaip galime atgrasyti Rusijos agresiją be JAV“, – kalbėjo G. Nausėda.
Anot G. Nausėdos, ES taip pat reikia pereiti prie „pozityvios ekonominės darbotvarkės“ kalbant su JAV.
„Mes galime pirkti daugiau suskystintų dujų, kaip mano šalis daro. (...) Kitas galimas bendradarbiavimas – amerikietiškos ginkluotės įsigijimas“, – vardijo šalies vadovas.
„Tai būtų tai, kas sukuria konstruktyvią, o ne destruktyvią ekonominę darbotvarkę“, – teigė jis.
Lietuva yra didžiausia JAV ginklų pirkėja tarp Baltijos šalių, įsigijimai iš JAV vidutinės trukmės laikotarpiu vertinami 1,3 mlrd. dolerių, jie sudaro beveik 20 proc. visų šalies įsigijimų.
Lietuva iš amerikiečių perka prieštankinių raketų sistemų „Javelin“, šarvuotųjų visureigių JLTV, sraigtasparnių „Black Hawk“, raketinių artilerijos sistemų „Himars“, AMRAAM raketų, skirtų vidutinio nuotolio oro gynybos sistemoms NASAMS, dronų „Switchblade“ ir kitos ginkluotės.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nausėda: netrukus atsiras naujų galimybių
Prezidentas Gitanas Nausėda paskelbė, kad Lietuva, Latvija ir Estija sėkmingai įvykdė sinchronizaciją su kontinentinės Europos elektros tinklais taip pasiekdamos energetinę nepriklausomybę. Šalies vadovas pabrėžia, kad žengus šį žin...
-
EK pirmininkė apie Baltijos šalių sinchronizaciją: tai – laisvė nuo grėsmių ir šantažo
Baltijos šalims sinchronizavus savo elektros tinklus su Vakarų Europa, Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen sako, kad tai yra laisvė nuo grėsmių ir šantažo. ...
-
Istorinis įvykis: Baltijos šalys sinchronizavo savo elektros tinklus su Vakarų Europa
Lietuva, Latvija ir Estija sekmadienį popiet sinchronizavo savo elektros tinklus su Vakarų Europa. ...
-
Lietuva ukrainiečių švietimui šiemet skirs beveik 32 mln. eurų
Lietuva į šalį dėl Rusijos karinių veiksmų atvykusių ukrainiečių švietimui šiais metais skirs beveik 32 mln. eurų. ...
-
Ieškos būdų, kaip tolygiai finansuoti iš olimpiadų išbrauktų šakų sportininkus
Nacionalinė sporto agentūra su Švietimo ministerija ieškos būdų, kaip užtikrinti tolygų finansavimą sportininkams, kurių sporto šakos išbraukiamos iš olimpinių žaidynių programos. ...
-
Paramos akcijai „Radarom“ paaukota daugiau nei 880 tūkst. eurų
Artėjant karo Ukrainoje metinėms, trečią kartą rengiamai paramos akcijai „Radarom!“ šalies gyventojai ir verslai jau paaukojo 887 225 eurus. ...
-
Pateikė naujausią informaciją apie istorinį įvykį (papildyta)
Prieš parą atsijungus nuo Rusijos ir Baltarusijos tinklų, Baltijos valstybių elektros tinklų izoliuoto darbo bandymas vyksta sėkmingai, sako Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ atstovas. ...
-
Energetinė nepriklausomybė nuo Rusijos: Baltijos šalys sinchronizuojasi su Vakarų Europa
Atsijungusios nuo dar sovietmečiu pradėjusios veikti rusiškos elektros energetikos sistemos (IPS/UPS) bei užbaigusios daugiau nei parą truksiantį izoliuoto darbo bandymą, sekmadienį po pietų trys Baltijos šalys – Lietuva, Latvija ir...
-
Lietuva atsijungė nuo Rusijos elektros – kas vyko užkulisiuose?
Lietuva, Latvija ir Estija pagaliau atsijungė nuo rusiškos elektros sistemos – vadinamojo BRELL žiedo. Anot „Litgrid“ vadovo, tai pavyko sklandžiai ir net šiek tiek anksčiau nei planuota. Baltijos šalys visos drauge p...
-
Lietuvių kalbos išteklių dirbtinio intelekto projektams skirta 2,45 mln. eurų
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) skyrė 2,45 mln. eurų finansavimą lietuvių kalbos skaitmeniniams ištekliams, kurie bus naudojami dirbtinio intelekto (DI) sprendimų plėtrai Lietuvoje, kurti. ...