- Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimas antradienį leido ūkininkų kaimo turizmo sodybose legaliai gaminti tradicinį alkoholinį gėrimą – naminukę.
Parlamentarai priėmė tai numatančias Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas: už balsavo 63 Seimo nariai, prieš 15, o 22 susilaikė.
Pagal įstatymą ūkininkų turizmo sodybose bus leidžiama gaminti iki 65 laipsnių stiprumo gėrimo, pripažinto tautinio paveldo produktu. Jo bus galima pagaminti iki 100 litrų per metus, tačiau jis galės būti naudojamas tik savo ar šeimos poreikiams arba degustuoti vietoje, gėrimo nebus galima parduoti, vežti ar gaminti naudojant nesaugias priemaišas, o įranga turės būti pažymėta identifikaciniu numeriu.
Konservatorius Vilius Semeška teigė, kad pataisomis Lietuva pagaliau įteisins tradicinių alkoholinių gėrimų gamybą – anot jo, dabar regionų šventėse tokie gėrimai prieinami tik nelegaliai.
„Gamintojai turi slapstytis, jie gali būti baudžiami, todėl šis pakankamai griežtas sureguliavimas yra naudingas regionams, kaimams“, – posėdyje kalbėjo V. Semeška.
Gamintojai turi slapstytis, jie gali būti baudžiami, todėl šis pakankamai griežtas sureguliavimas yra naudingas regionams, kaimams.
Pataisas kritikavusi Mišrios Seimo narių grupės atstovė Agnė Širinskienė sakė, kad pakeitimai prieštarauja Alkoholio kontrolės įstatymo tikslams.
„Kaip yra apgailėtina klausytis, kuomet konservatoriai valstybės civilizacijos lygį vertina pagal tai, ar galima namuose stipraus alkoholio pasigaminti, ar negalima“, – kalbėjo A. Širinskienė.
„Pagrindinis jūsų darbas yra dar labiau nugirdyti Lietuvos kaimą. Tai šiuo atveju kuo jūs skiriatės nuo brežnevinės ar carinės Rusijos, kur viena iš sovietizmo, rusizmo plėtros politikų buvo nugirdyti okupuotus kraštus padarant alkoholį labai prieinamą“, – pridūrė Seimo narė.
Pataisoms nepritarė ir valdančiųjų „laisviečių“ atstovė Morgana Danielė, pasigedusi produkto kokybės kontrolės.
„Dabar mes legalizuojame medžiagą, kurią neteisingai padarius ji yra mirtina (...) Pavojinga, mirtina narkotinė medžiaga Seimo salėje eina su daina, su projektu, kuris nieko nesureguliuoja“, – teigė M. Danielė.
„Užregistruosiu kanapių legalizavimo projektą su tokiomis taisyklėmis, kurios yra numatytos šitai mirtinai medžiagai, ir pažiūrėsim, kaip jūs tada balsuosite“, – ironizavo „laisvietė“.
Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas konservatorius Antanas Matulas mano, kad pataisų pasekmes pirmiausia pajus medikai: „Dabar egzotika atsirado. Prisiragausime samagono, tada šoksime į tvenkinį ir panašiai. Akivaizdu, kad nelaimių padaugės“.
Tuo metu Liberalų sąjūdžio atstovas Eugenijus Gentvilas teigė, kad kad pataisos yra „kultūros, gastronominio paveldo legalizavimas“.
Naminukės gamintojai bus įpareigoti prieš 48 val. iki gamybos pradžios apie tai informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą nurodant tikslią gamybos datą, planuojamą pabaigos laiką, ketinamą pagaminti produkto kiekį, o per 24 val. po gamybos pabaigos – nurodyti tikslų pagamintą kiekį.
Gėrimai turės būti išpilstyti į 0,2–1 litro stiklinę tarą, juos reikės žymėti etiketėmis, kuriose bus nurodytas numeris, gėrimą pagaminusio ūkininko vardas ir pavardė, produkto pagaminimo data ir laikas, sudėtis ir tūrinė etilo alkoholio koncentracija procentais.
Seimo Ekonomikos komitetas liepos pradžioje pranešė, kad siūlymui įteisinti naminukės gamybą kaimo turizmo sodybose neprieštaravo ir Europos Komisija (EK), dėl to nepateikusi pastabų ar išsamios nuomonės.
Pataisos įsigalios nuo spalio 31 dienos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seimas svarstys, ar didinti baudas už e. cigarečių pardavimą nepilnamečiams
Seime antradienį svarstoma prezidento Gitano Nausėdos iniciatyva padidinti baudas už elektroninių cigarečių pardavimą, jų pirkimą ar perdavimą nepilnamečiams. ...
-
„Litgrid“: suremontavus Suomijos branduolines elektrines elektra pigo 4 proc.3
Pasibaigus branduolinių elektrinių remontui Suomijoje, vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje praėjusią savaitę mažėjo 4 proc. iki 86,6 euro už megavatvalandę (MWh). ...
-
Lietuvai siūloma pasitraukti iš energetikos chartijos sutarties1
Energetikos ministerija siūlo Lietuvai pasitraukti iš beveik prieš tris dešimtmečius pasirašytos Energetikos chartijos sutarties. ...
-
VERT: vidutinė šilumos kaina gruodį didėja 7 proc.2
Vidutinė centralizuotos šilumos kaina Lietuvoje gruodį sieks 7,72 cento (be PVM) už kilovatvalandę (kWh) – 7,2 proc. daugiau nei lapkritį, skelbia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). ...
-
Europine geležinkelio vėže pirmąkart atgabentas krovinys iš Austrijos
Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupės krovinių vežimo bendrovė „LTG Cargo“ pirmą kartą europine vėže atgabeno krovinį iš Austrijos – į Šeštokus netoli Lenkijos sienos pervežtos ...
-
Atlyginimų atotrūkis tarp sostinės ir kitų regionų trečiąjį ketvirtį kiek mažėjo1
Atlyginimų atotrūkis tarp Sostinės ir Vidurio ir vakarų Lietuvos regionų trečiąjį šių metų ketvirtį siekė 394,7 euro ir per ketvirtį sumažėjo 18,9 euro, pirmadienį pranešė Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Pradėta platinti trečioji gynybos obligacijų emisija
Pirmadienį pradėta platinti trečioji gynybos obligacijų emisija, pranešė Finansų ministerija. ...
-
Kodėl pabrango sviestas ir pieno produktai?18
Parduotuvėse rekordiškai pabrango sviestas, auga ir kitų pieno produktų kainos. Prognozuojama, kad pieno produktai po Naujųjų gali ir toliau brangti. Apie tai, kiek teks mokėti už sviestą ir kaip tai brangins kitus gaminius, kuriuose naudojamas ...
-
Biurokratijos pelkėje stringa milijardiniai projektai: atskleistos gilios sistemos problemos6
„Teltonikos“ istorija išryškino biurokratijos pelkę Lietuvoje. Šalyje dirba daugiau valdininkų, nei įprasta išsivysčiusiose valstybėse. Negana to, verslas skundžiasi, kad tie patys valdininkai kuria įvairius riboj...
-
J. Rojaka: sprendimai dėl PVM lengvatos restoranams nebus greiti2
Šių metų pradžioje panaikinus pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą maitinimo verslui ir nemažai restoranų užsidarant, Seimo ekonomikos komiteto narė Jekaterina Rojaka sako, kad galimas PVM mažinimas ar kiti sprendimai galėtų būti pr...