V. Šilinskas: reformavus antrąją pensijų pakopą, kaupiama joje būtų taip pat vangiai

Būsimai Vyriausybei planuojant liberalizuoti kaupimą antrojoje pensijų pakopoje, laikinasis socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas mano, kad pokyčiai minėtą pakopą prilygintų trečiajai, kuri ir taip nepopuliari tarp gyventojų, todėl į pensijų fondą nebūtų surenkama pakankamai lėšų.

Naujo Ministrų kabineto programoje ketinama panaikinti automatinį įtraukimą į antrąją pensijų pakopą, sudaryti galimybes neribotam laikui susistabdyti kaupimą, pensinio amžiaus sulaukusiems žmonėms – laisvai pasirinkti pensijų fondų išmokų formas.

„Lieka klausimas neatsakytas, kuo tai skirsis nuo trečios pakopos, kuri šiai dienai yra visiškai savarankiška, nėra valstybės prisidėjimo, bet administravimas žmogui kainuoja daugiau negu dvigubai daugiau“, – Eltai trečiadienį prie Vyriausybės sakė V. Šilinskas.

Jis jau anksčiau yra išsakęs nuomonę, kad pasitraukimas iš pensijų fondų turėtų būti ribotas ir kaupimas antroje pakopoje netaptų dar viena įprasta taupymo priemone.

„Mūsų siūlymai buvo (antrąją pakopą – ELTA) keisti tokiu būdu, kad didėtų savarankiškumas žmonių, kuo džiaugiasi žmonės trečioje pakopoje, bet būtų išlaikyti maži administravimo kaštai, kas šiai dienai yra antroje pakopoje, ir išlaikytas valstybės prisidėjimas ir paskata taupyti savo senatvei ir pensijai“, – kalbėjo V. Šilinskas.

Laikinojo ministro teigimu, jau dabar laisvai trečiojoje pakopoje kaupia nedidelė dalis gyventojų, todėl pakeitus antrosios pakopos sistemą iškiltų pavojus nesukaupti būtinų lėšų.

Lieka tik trečia pakopa, kurioje žmonės kaupia nedaug. Bus iššūkis, kaip užtikrinti individualias pensijas šiai dienai ir ateityje.

„Lieka tik trečia pakopa, kurioje žmonės kaupia nedaug. Bus iššūkis, kaip užtikrinti individualias pensijas šiai dienai ir ateityje“, – pabrėžė kadenciją baigiantis ministras.

Naujoji Vyriausybė taip pat teigia sieksianti sparčiau indeksuoti „Sodros“ pensiją, atsižvelgiant į darbo užmokesčio augimą, priartinti ją prie Europos Sąjungos (ES) šalių vidurkio.

V. Šilinskas pabrėžia, kad didinti pensijas galima tik augant ekonomikai ir perskirstymui – t. y. didinant mokesčius.

„Arba (...) kažkokių labai didelių galimybių mato, kad dar sparčiau augtų ekonomika, tai atlyginimai ir dirbančiųjų skaičius, arba didės įmokos, tarkime, pensijų draudimui ir tokiu būdu irgi bus galimybė didinti pensijas. Kitokių sprendimų šiuo atveju nėra“, – tikino V. Šilinskas.

Vyriausybės programa Seimui turėtų būti pateikta ketvirtadienį. Naujasis Gintauto Palucko Ministrų kabinetas įgis įgaliojimus tik tada, kai pastarajai programai pritars parlamentas – tą valdantieji viliasi padaryti gruodžio 12 d.

ELTA jau skelbė, kad Konstitucinis teismas (KT) nusprendė, jog Pensijų kaupimo įstatyme numatoma ribota galimybė pasitraukti iš pensijų kaupimo fondų pažeidžia Konstituciją. Tuo metu, anot institucijos, skirtingų rūšių išmokos pagal sukaupto turto dydį nepažeidžia pagrindinio įstatymo.

KT pažymi, kad teisė į pensijų fonduose sukauptas lėšas siejasi su jo nuosavybės teisių apsauga, todėl esamas reguliavimas neturi pagrindo.

KT nurodė, kad pensijų fonde sukaupto turto dydžių ir nuo jų priklausančios pensijų išmokų dydžio nustatymo pagrįstumas ir tikslingumas nėra konstitucinės kontrolės dalykas, nes nėra pagrindo teigti, jog tokiu teisiniu reguliavimu akivaizdžiai paneigtos Konstitucijoje įtvirtintos, jos ginamos ir saugomos vertybės.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių