- Giedrius Gaidamavičius (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Švedijos žiniasklaidai pranešus apie bandymus pažeisti Lietuvą ir Švediją jungiantį povandeninį elektros kabelį „NordBalt“, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas neatmeta, kad tokie pasikartojantys išpuoliai prieš kritinę infrastruktūrą Baltijos jūroje gali būti bandymas kompromituoti vasarį numatytą Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizaciją su kontinentine Europa.
„Be abejo, tokie bandymai pažeisti infrastruktūrą yra platesnio paveikslo dalis. Akivaizdu, kad vyksta hibridinis karas ir tokia infrastruktūra ne šiaip sau pažeidžiama. Ji pažeidžiama su labai aiškiu tikslu. Vienas iš tikslų gali būti kompromituoti Baltijos šalių sinchronizaciją su kontinentinės Europos tinklais ir taip parodyti, kad Baltijos šalys yra pažeidžiamos energetiškai“, – LRT radijui antradienį sakė Ž. Vaičiūnas.
Ministras pabrėžė, kad tokie incidentai neturės įtakos vasario pradžioje suplanuotai sinchronizacijai: „Tuos planus vykdome, esame pasirengę, taip pat rengiamės galimoms grėsmėms“.
Ž. Vaičiūnas sako, kad kritinės Baltijos jūroje infrastruktūros apsaugai yra „mobilizuotos visos pastangos“ tiek Lietuvos, tiek Švedijos pusėje, nuo penktadienio apsaugą sustiprino ir NATO.
„Visos pastangos dedamos į tokios infrastruktūros apsaugą ir pasirengimą, jei reikėtų, tokią infrastruktūrą atstatyti“, – sakė ministras.
Jo teigimu, šiuo metu ankstinamas anksčiau numatytas techninių priemonių, kurios leistų iškart nustatyti bet kokius bandymus pažeisti „NordBalt“ infrastruktūrą, diegimas.
Akivaizdu, kad vyksta hibridinis karas ir tokia infrastruktūra ne šiaip sau pažeidžiama.
Ž. Vaičiūnas sako, kad užfiksuoti bandymai pažeisti „NordBalt“ jungtį neturi poveikio elektros tiekimui.
Švedijos visuomeninis transliuotojas SVT sekmadienį pranešė, kad prie „NordBalt“ Baltijos jūros dugne buvo aptikti inkaro vilkimo palikti apgadinimo ženklai.
Pasak Švedijos civilinės gynybos ministro Carlo-Oskaro Bohlino (Karlo Oskaro Bohlino) šią žalą veikiausiai padarė kinų laivas „Yi Peng 3“, pernai lapkričio 17–18 dienomis vilkdamas inkarą nutraukęs telekomunikacijų kabelius tarp Švedijos ir Lietuvos, Vokietijos ir Suomijos.
Kalėdų dieną, kaip įtariama, diversijos metu buvo sugadintas povandeninis kabelis „Estlink 2“, kuriuo elektra tiekiama iš Suomijos į Estiją. Be to, žalos padaryta ir keturiems kitiems telekomunikacijų kabeliams tame pačiame regione.
Diversija įtariamas tanklaivis „Eagle S“ galimai priklauso vadinamajam Rusijos „šešėliniam laivynui“. Tai reiškia, kad juo, apeinat Maskvai taikomas sankcijas, gabenama rusiška nafta ir jos produktai.
Incidentai Suomijos įlankoje įvyko praėjus kiek daugiau nei mėnesiui po to, kai lapkritį Švedijos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje buvo pažeisti du telekomunikacijų kabeliai.
Ekspertai ir politikai yra sakę, kad pastarojo meto veiksmai, nukreipti prieš gyvybiškai svarbią infrastruktūrą, yra Rusijos hibridinio karo prieš Vakarų šalių dalis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Ryanair“ nuo birželio skraidins iš Kauno į Peskarą Italijoje1
Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ nuo birželio skraidins iš Kauno į Peskarą Italijoje. ...
-
LEA: Lietuvoje elektros didmeninė kaina mažesnė nei Latvijoje bei Estijoje
Pirmąją sausio pusę vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje, „Nord Pool“ biržoje, siekė 0,086 Eur/kWh be PVM ir buvo 6 proc. mažesnė už vidutinę kainą Latvijoje ir Estijoje, praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
Seimas: nuo šių metų balandžio startuoliai turės atitikti naują kriterijų
Nuo šių metų balandžio startuoliai turės atitikti naują kriterijų – turėti didelį inovacijomis grįstą verslo plėtros potencialą. Valstybė labiau skatins būtent tokias įmones. ...
-
Maitinimo sektoriui sužibo viltis: Paluckas žada diskutuoti apie PVM lengvatą1
Premjeras Gintautas Paluckas sako, kad pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos maisto produktams ir viešojo maitinimo įstaigoms klausimą Seimas nagrinės pavasario sesijoje. Nors Vyriausybės vadovas neatsako, ar tokią atsakomybę palaikytų, ...
-
Užfiksuotas metų rekordas: šis butas – brangiausias per visą Lietuvos istoriją4
2024 metų brangiausiai Vilniuje parduotų butų sąrašas stebina savo solidumu ir įspūdingomis sumomis. ...
-
Skrendantiems į Jungtinę Karalystę – naujovė: palies absoliučiai visus
Jau nuo balandžio vykstantys į Jungtinę Karalystę privalės gauti kelionės leidimą. Visi keliautojai, kad gautų leidimą atvykti į šalį, turės registruotis internetu ir sumokėti 12 eurų. Tai galios net ir skrendantiems jungiamaisiais skryd...
-
Seimas padidino rajono kelių finansavimą: ar to užteks?
Seimas dešimtadaliu padidino finansavimą rajoniniams keliams, lėšas paskirstant pagal gyventojų skaičių ir kelių ilgį juos valdančiose savivaldybėse, taip pat leido pačioms savivaldybėms apsispręsti, kokio lygio kelio remonto nori. ...
-
Seimas spręs, ar plėsti prijaukintų laukinių gyvūnų ar paukščių sąrašą
Seimas svarstys, ar plėsti prijaukintų laukinių gyvūnų ar paukščių sąrašą. Į jį įtraukus daugiau gyvūnų, jų augintojams nebereikėtų rūpintis leidimais juos laikyti nelaisvėje, jiems įrengti reikalavimus atitinkančias vietas. ...
-
Paaiškėjo, kada ir kam atiteks našta už brangesnę elektrą1
Balansavimo pajėgumų sąnaudos, kurias šiuo metu apmoka visi elektros vartotojai, 2026–2028 metais bus perkeltos už balansą atsakingiems elektros gamintojams ir tiekėjams. ...
-
Sabutis: elektromobilumo plėtros kartelė Lietuvoje kyla dar aukščiau4
Seimas pakoregavo elektromobilių parko plėtros planus, atnaujino jų įkrovimo stotelių vystymo šalia valstybinės reikšmės kelių tikslus, kurių vienas esminių – užtikrinti šių stotelių galią pagal šalyje regi...