- Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimo opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos atstovai siūlo naikinti 25 proc. priemoką už garantinį elektros tiekimą arba apskritai jo atsisakyti.
„Valstiečiai“ taip pat siūlo didinti reikalavimus nepriklausomiems elektros tiekėjams, taikyti nulinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą šilumos ir elektros gamybos įrenginiuose naudojamam kurui bei leisti visiems vartotojams sugrįžti į visuomeninį tiekimą.
„Siūlome panaikinti elektros energijos garantinio tiekimo paslaugai taikomą 25 procentų antkainį. (...) Mūsų nuomone, šis apmokestinimas nėra teisingas (...) Vartotojai nėra kvaili žmonės – jie matydami realią konkurenciją tarp nepriklausomų energijos tiekėjų, galėtų pasirinkti pigiausią jiems siūlomą kainą“, – ketvirtadienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje teigė parlamentaras Arvydas Nekrošius.
Siūlome panaikinti elektros energijos garantinio tiekimo paslaugai taikomą 25 procentų antkainį.
Tuo metu jo frakcijos kolega Valius Ąžuolas apskritai siūlo naikinti garantinio elektros tiekimo paslaugą: „Tada nelieka ir 25 procentų baudos, ir nebelieka, kad tave per prievartą įmeta į biržinę kainą“.
Nepriklausomo elektros tiekėjo nepasirinkusiems pirmo ir antro etapų elektros vartotojams bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) teikia garantinio tiekimo paslaugą, kurios kaina yra 25 proc. didesnė nei praėjusio mėnesio vidutinė biržos kaina, be to, vartotojams papildomai reikia mokėti už elektros persiuntimą ir su tuo susijusias paslaugas.
Siūlo leisti visiems grįžti į visuomeninį tiekimą
A. Nekrošius taip pat siūlo taikyti didesnius reikalavimus veiklos leidimą norintiems gauti nepriklausomiems elektros tiekėjams.
„Įmonės turėtų turėti finansinį, kompetencinį, vadybinį pajėgumą. Taip pat turėtų būti užsitikrinę tam tikrą garantuotą energijos kiekį, kurį ketina tiekti vartotojams. Kitaip tariant, kad jie būtų pasirašę sutartis su gamintojais ir kad tos sutartys būtų tvarios. Kad tai nebūtų tik iš biržos perkama elektra, turint aštuonis darbuotojus ir paprastai tariant išrašinėjant sąskaitas“, – teigė parlamentaras.
Dar vienas jo siūlymas – taikyti nulinį PVM tarifą šilumos ir elektros gamybos įrenginiuose naudojamam kuri, pavyzdžiui, biomasei ar gamtinėms dujoms.
„Taip mes galėtume apimti didesnį ratą energiją gaminančių įmonių, kurios galėtų į rinką tiekti pigesnę elektros energiją ir šilumą. Tai tik palengvintų galutiniam vartotojui gyvenimą“, – teigė A. Nekrošius.
V. Ąžuolas taip pat siūlo leisti visų etapų elektros vartotojams grįžti į visuomeninį tiekimą.
„Sudaryti galimybę visiems – ar tai būtų pirmo, antro, ar trečio vartotojai – visiems sudaryti galimybę grįžti į visuomeninę tiekimą. Energetikos ministras padarė įdomią gudrybę tai leisti tik trečio etapo vartotojams – tik jiems leisti grįžti arba niekur neišeiti. Tada klausimas – kuo kalti kiti, kurie papuolė į kitus etapus“, – kalbėjo V. Ąžuolas.
Jei Seimas iki spalio 1-osios priimtų Elektros energetikos ir Energetikos įstatymų pataisas, nepriklausomo tiekėjo nepasirinkę nuo rugsėjo veiklą sustabdžiusios „Perlas Energijos“ vartotojai būtų perkelti į visuomeninį tiekimą, kurį užtikrina valstybės kontroliuojama bendrovė „Ignitis“.
Jos standartinis vienos laiko zonos tarifas iki šių metų pabaigos yra 33 centai, o su 9 centų kompensacija – 24 centai.
Pasigenda Vyriausybės veiksmų, tikisi interpeliacijos D. Kreiviui
„Valstiečių“ atstovai spaudos konferencijoje taip pat teigė pasigendantys Vyriausybės veiksmų suvaldant augančias energetikos išteklių kainas. Pasak frakcijos seniūnės Aušrinės Norkienės, planuojamos kompensacijos yra „kova su pasekmėmis“, bet ne problemos sprendimas.
„(Vyriausybė – BNS) žada milijardą eurų kompensacijų, bet kompensacijos, kad ir milijardas, yra tik kova su pasekmėmis, bet ne problemos sprendimas“, – teigė A. Norkienė.
„Kodėl iki šiol yra delsiama imtis konkrečių veiksmų energetikos kainoms pažaboti, panašu, tų atsakymų mes negirdime. Viskas lyg ir veikiama ekspromtu, negirdime apie jokį veiksmų planą, bandoma tas pasekmes užglaistyti kompensacijomis, bet problema yra nesprendžiama“, – pridūrė ji.
Premjerė Ingrida Šimonytė yra sakiusi, kad energijos kainų kompensavimui kitąmet numatoma skirti daugiau nei 1 mlrd. eurų, tačiau kiek ir kam konkrečiai bus mokamos subsidijos, kol kas neatskleidžiama.
A. Norkienė neatmetė, jog energetikos ministrui Dainiui Kreiviui šį rudenį opozicija gali surengti interpeliaciją.
„Norint atsakymus išgirsti, į kuriuos turėtų atsakyti energetikos ministras, viena iš formų yra interpeliacija. Manau, kad opozicija būsime susitelkę ir priimsime tą sprendimą, kad ta interpeliacija šį rudenį turėtų tikrai įvykti“, – teigė „valstiečių“ frakcijos seniūnė.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga Seime turi didžiausią opozicinę frakciją, iš visų 20 narių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Atskleista, kiek per metus papilnėjo turtuolių piniginė: sąraše – ir V. Germanas9
Lietuvoje – šeši milijardieriai. Žurnalas „Top“ paskelbė 500 turtingiausių Lietuvos žmonių sąrašą. O šiųmečio reitingo netikėtumas – už finansinius nusikaltimus teistas ir dabar už grotų dėl &bd...
-
R. Pocius: dujų kainos kitą pusmetį turėtų išlikti stabilios
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) vadovas sako, kad dujų kainos kitų metų sausį–birželį turėtų išlikti stabilios, o priešingą tendenciją lemtų geopolitiniai veiksniai. ...
-
Lietuva neįgyvendina elektronikos atliekų tvarkymo tikslų: tai lemia ne tik sąmoningumo trūkumas?
Lietuvoje elektros ir elektronikos įrangos atliekų surenkama per mažai, sako elektronikos atliekų tvarkymo ekspertai ir pažymi, kad tokią situaciją iš esmės lemia dvi priežastys – gyventojų sąmoningumo trūkumas ir nelegali tokių atlie...
-
Verslo bendruomenė steigia komisiją prieš biurokratizmą2
Šalies verslui kalbant apie biurokratines kliūtis įvairiems projektams Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) iniciatyva steigiama visuomeninė Efektyvios valstybės komisija. Jos iniciatoriai, be to, kviečia naują Vyriausybę steigti Dvišalę ...
-
Maisto produktų importui augant, pirkėjas renkasi lietuvišką kokybę1
Periodiškai atliekamos apklausos rodo, kad šalies pirkėjai pirmenybę teikia lietuviškiems populiariausiems maisto produktams ir vertina jų kokybę. Tačiau statistiniai duomenys byloja, kad daugelio panašių gaminių vis daugiau ...
-
Kandidantas į susisiekimo ministrus E. Sabutis: vienas svarbiausių darbų – kelių fondas3
Naujiems valdantiesiems žadant įkurti naują kelių fondą ir taip didinti investicijas į kelius, kandidatas į susisiekimo ministrus Eugenijus Sabutis sako, kad tai bus vienas svarbiausių jo darbų. ...
-
VERT: gruodį didėja ir vidutinė šilumos kaina
Vidutinė centralizuotos šilumos kaina Lietuvoje gruodį sieks 7,72 cento (be PVM) už kilovatvalandę (kWh) – 7,2 proc. daugiau nei lapkritį, skelbia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). ...
-
L. Savickas dėl deportuojamų vietnamiečių: reikės išsiaiškinti, kaip dirba Migracijos departamentas5
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministrus Lukas Savickas sako, kad svarbu turėti lanksčią migracijos politiką, kuri siektų išlaikyti verslą kuriančius užsieniečius Lietuvoje, o ne taikytų griežčiausias sankcijas remdamasi formalumais....
-
Prezidentas iš I. Ruginienės tikisi sprendimų dėl antros pensijų pakopos1
Prezidentas iš būsimos socialinės apsaugos ir darbo ministrės Ingos Ruginienės pirmiausia tikisi sprendimų dėl galimybės anksčau laiko pasitraukti iš antros pakopos pensijų sistemos, sako šalies vadovo patarėja. ...
-
VERT patvirtino kainas: kai kuriems vartotojams nuo sausio už dujas ir elektrą teks mokėti brangiau
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketvirtadienį patvirtino maždaug 4 proc. didesnius bendrovės „Ignitis“ visuomeninius elektros tarifus 2025 metų pirmajam pusmečiui. ...